Nowa lista leków refundowanych! Zobacz, co się zmieni
Od stycznia 2020 refundacją zostały objęte kolejne preparaty stosowane w leczeniu m.in. cukrzycy, depresji czy astmy. Dobre wiadomości są również dla pacjentek będących w zaawansowanym stadium raka piersi.
Chorzy cierpiący na cukrzycę mogą liczyć na refundację leków Trulicity oraz Ozempic. Są one sosowane u pacjentów z cukrzycą typu 2, przed włączeniem insuliny. Nowością terapeutyczną będzie lek Ryzodeg, stanowiący nowe połączenie insulin.
Na nowej liście leków refundowanych aptecznej znajdą się nowe leki pomocne w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Chodzi o Depratal oraz Brintellix. Od stycznia w refundacji znajdzie się również Trevicta, która będzie dostępna dla pacjentów m.in. w leczeniu podtrzymującym schizofrenii.
Ulgę przewidziano również o wsparciu m.in. chorych na ciężką astmę alergiczną. Refundacją który zostanie objęty refundacją dla Dla dzieci w wieku 6-11 l. objęty zostanie Xolairat, używany w leczeniu ciężkiej astmy alergicznej oraz pokrzywki spontanicznej.
Kolejne opcje terapeutyczne zyskają pacjentki, które są w zaawansowanym stadium raka piersi. W ramach refundacji aptecznej dostępne będą dla nich produkty zawierające anastrozol, letrozol i eksemestan. - Ta decyzja stanowi jakby uzupełnienie dotychczasowych refundacji w leczeniu nowotworów piersi. Ostatnio były refundacje dla HER2 - dodatni rak piersi, a teraz dla HER2 - ujemny rak piersi - przypomina Aleksandra Rudnicka, rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
Koalicja podsumowuje, że miniony rok był wyjątkowo dobry dla refundacji leków w chorobach nowotworowych.
– Można powiedzieć, że był najważniejszy dla chorych z rakiem piersi. Dużo się działo również w dostępie do terapii w raku płuc, raku jelita grubego czy chorób hematoonkologicznych. Jesteśmy na poziomie europejskim - zaznacza Rudnicka. I dodaje, że jest potrzeba kontynuacji tych kierunków. - Na refundację w 2020 roku czekają np. pacjenci z rakiem wątroby, dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną oraz dorośli z białaczką szpikową, bo leki dla nich dostępne są głównie w trybie ratunkowym - mówi rzeczniczka Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty