Przejdź do treści

„Niech żyje Białoruś". Artystyczne konfrontacje sztuki z polityką

Źródło: Fot. twitter/TomaszGrzywacz3

W środę 23 czerwca w berlińskim Instytucie Pileckiego pod Bramą Brandenburską rozpocznie się wystawa białoruskich twórców fotografii, wideo i innych sztuk wizualnych, dokumentujących demokratyczne protesty na Białorusi.

Wcześniej „Miesiąc Fotografii” odbywał się w Mińsku. Jednak obecna sytuacja polityczna uniemożliwia jego realizację. Dzięki wsparciu Instytutu Pileckiego oraz Instytutu Adama Mickiewicza poruszający głos białoruskich twórców, dziennikarzy i aktywistów wybrzmi w centrum Berlina.

Na wystawie zainteresowani zobaczą dzieła 20 artystów oraz szeregu anonimowych mieszkańców Mińska. Są to zdjęcia, a także materiały wideo, rysunki czy plakaty, wiele z nich powstało w trakcie aresztowań. Prezentują one nie tylko same demonstracje, ale też artystyczne konfrontacje sztuki z polityką, m.in. zapis performansów „Wolnego Chóru”, który na zasadzie flash mobu w różnych punktach Mińska śpiewa białoruskie pieśni patriotyczne.

- Ta wystawa powinna mieć swoje otwarcie przede wszystkim w Mińsku, ale jest to obecnie niemożliwe. Dlatego zaprosiliśmy białoruskich twórców, dokumentujących pokojowe protesty demokratyczne, do naszego najbardziej reprezentacyjnego salonu, do centrum Berlina, pod Bramę Brandenburską. Dzięki temu ich głos będą mogli bezpośrednio usłyszeć także Niemcy i odwiedzający Berlin obywatele całej Europy i świata - powiedział dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego

Dyrektor przyznał, że sprawy związane z Białorusią były zawsze ważne dla Instytutu Pileckiego oraz Polski.

- Sprawy Białorusi zawsze były dla nas ważne, w Instytucie funkcjonuje program stypendialny dla niezależnych białoruskich dziennikarzy i blogerów, zimą zorganizowaliśmy także dużą konferencję naukową poświęconą stalinowskiej zbrodni w Kuropatach pod Mińskiem, będącej dla Białorusinów symbolem podobnym jak Katyń dla Polaków - podkreślił.

Wsparcie Instytutu Adama Mickiewicza

„Miesiąc Fotografii”w Mińsku to najważniejszy festiwal fotografii organizowany na Białorusi. Instytut Adama Mickiewicza od 5 lat jest partnerem tego wydarzenia.

- W geście solidarności z partnerami i artystami na Białorusi, oddaliśmy im łamy największego portalu o polskiej kulturze, Culture.pl, zaprosiliśmy również instytucje w Polsce
i na świecie do wspólnej akcji #LightforBelarus. Teraz, razem z naszymi białoruskimi i polskimi przyjaciółmi zapraszamy do obejrzenia wystawy „Niech żyje Białoruś!” dokumentującej niezwykłe, również z punktu widzenia kultury, wydarzenia - powiedziała Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Wystawa będzie prezentowana od środy 23 czerwca w Instytucie Pileckiego w Berlinie, od 10 czerwca jej skróconą wersję można także oglądać na Fotofestiwalu w Łodzi. Oba wydarzenia są współtworzone w ramach „Miesiąca Fotografii” w Mińsku, najważniejszego festiwalu fotografii organizowanego od 2014 roku na Białorusi.

informacja prasowa

Wiadomości

Duda z Trumpem, Sikorski z Rubio. Jak przebiegły rozmowy?

Seria wypadków w Tatrach ze względu na trudne warunki

30-letni rekord pobity. Nie było lepszych od Fortunato

Nowy światowy ład | Salonik polityczny

Zaskarżono wyrok dot. śmiertelnego potrącenia dziecka

Post i detoks – Jak oczyścić organizm i poprawić zdrowie? | Żyj lepiej

Baez i Muller w finale w Rio de Janeiro

Duda rozmawiał z Trumpem. Co to oznacza? "Jesteśmy bezpieczni"

W górach doszło do kolejnej tragedii. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Wiara wśród młodego pokolenia | Republika wstajemy!

SPRAWDŹ TO!

Spotkanie prezydentów USA i Polski. To nie ucieszyło Tuska. KOMENTARZE

Historia cenzury piórem J. Maciejewskiego | Republika wstajemy!

Rosja znowu zaatakowała rakietami i 267 dronami

Przedterminowe wybory. Niemcy ruszyli do urn

Oko na niedzielę | Miłość nieprzyjaciół czyli trzy wyzwolenia

Najnowsze

Duda z Trumpem, Sikorski z Rubio. Jak przebiegły rozmowy?

Zaskarżono wyrok dot. śmiertelnego potrącenia dziecka

Post i detoks – Jak oczyścić organizm i poprawić zdrowie? | Żyj lepiej

Baez i Muller w finale w Rio de Janeiro

Duda rozmawiał z Trumpem. Co to oznacza? "Jesteśmy bezpieczni"

Seria wypadków w Tatrach ze względu na trudne warunki

30-letni rekord pobity. Nie było lepszych od Fortunato

Nowy światowy ład | Salonik polityczny