„Niech żyje Białoruś". Artystyczne konfrontacje sztuki z polityką

Artykuł
Wystawa będzie prezentowana do 10 czerwca
Fot. twitter/TomaszGrzywacz3

W środę 23 czerwca w berlińskim Instytucie Pileckiego pod Bramą Brandenburską rozpocznie się wystawa białoruskich twórców fotografii, wideo i innych sztuk wizualnych, dokumentujących demokratyczne protesty na Białorusi.

Wcześniej „Miesiąc Fotografii” odbywał się w Mińsku. Jednak obecna sytuacja polityczna uniemożliwia jego realizację. Dzięki wsparciu Instytutu Pileckiego oraz Instytutu Adama Mickiewicza poruszający głos białoruskich twórców, dziennikarzy i aktywistów wybrzmi w centrum Berlina.

Na wystawie zainteresowani zobaczą dzieła 20 artystów oraz szeregu anonimowych mieszkańców Mińska. Są to zdjęcia, a także materiały wideo, rysunki czy plakaty, wiele z nich powstało w trakcie aresztowań. Prezentują one nie tylko same demonstracje, ale też artystyczne konfrontacje sztuki z polityką, m.in. zapis performansów „Wolnego Chóru”, który na zasadzie flash mobu w różnych punktach Mińska śpiewa białoruskie pieśni patriotyczne.

- Ta wystawa powinna mieć swoje otwarcie przede wszystkim w Mińsku, ale jest to obecnie niemożliwe. Dlatego zaprosiliśmy białoruskich twórców, dokumentujących pokojowe protesty demokratyczne, do naszego najbardziej reprezentacyjnego salonu, do centrum Berlina, pod Bramę Brandenburską. Dzięki temu ich głos będą mogli bezpośrednio usłyszeć także Niemcy i odwiedzający Berlin obywatele całej Europy i świata - powiedział dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego

Dyrektor przyznał, że sprawy związane z Białorusią były zawsze ważne dla Instytutu Pileckiego oraz Polski.

- Sprawy Białorusi zawsze były dla nas ważne, w Instytucie funkcjonuje program stypendialny dla niezależnych białoruskich dziennikarzy i blogerów, zimą zorganizowaliśmy także dużą konferencję naukową poświęconą stalinowskiej zbrodni w Kuropatach pod Mińskiem, będącej dla Białorusinów symbolem podobnym jak Katyń dla Polaków - podkreślił.

Wsparcie Instytutu Adama Mickiewicza

„Miesiąc Fotografii”w Mińsku to najważniejszy festiwal fotografii organizowany na Białorusi. Instytut Adama Mickiewicza od 5 lat jest partnerem tego wydarzenia.

- W geście solidarności z partnerami i artystami na Białorusi, oddaliśmy im łamy największego portalu o polskiej kulturze, Culture.pl, zaprosiliśmy również instytucje w Polsce
i na świecie do wspólnej akcji #LightforBelarus. Teraz, razem z naszymi białoruskimi i polskimi przyjaciółmi zapraszamy do obejrzenia wystawy „Niech żyje Białoruś!” dokumentującej niezwykłe, również z punktu widzenia kultury, wydarzenia - powiedziała Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Wystawa będzie prezentowana od środy 23 czerwca w Instytucie Pileckiego w Berlinie, od 10 czerwca jej skróconą wersję można także oglądać na Fotofestiwalu w Łodzi. Oba wydarzenia są współtworzone w ramach „Miesiąca Fotografii” w Mińsku, najważniejszego festiwalu fotografii organizowanego od 2014 roku na Białorusi.

Źródło: informacja prasowa

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy