W roku akademickim 2021/2022 najprawdopodobniej zostanie wznowiona nauka na uniwersytetach w trybie stacjonarnym. Rzecznicy Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego przekazali, że wykłady z dużą liczbą uczestników mogą jednak odbywać się hybrydowo.
- Władze Uniwersytetu Warszawskiego podtrzymują decyzję o powrocie do nauki stacjonarnej w roku akademickim 2021/2022 - poinformował rzecznik biura prasowego UW dr Anna Modzelewska.
W kwietniu władze UW poinformowały, że realizacja planu będzie jednak uzależniona od rozwoju sytuacji epidemicznej oraz obowiązujących za kilka miesięcy przepisów prawa.
- W szczególności uregulowań związanych ze zwalczaniem epidemii oraz kształtujących system szkolnictwa wyższego, których wypracowanie Uniwersytet gotowy jest wspierać - zaznaczono w komunikacie.
Władze Uniwersytetu Warszawskiego poinformowały, że w trybie zdalnym trudno dostrzec trudności psychologiczne, realizować życie akademickie, rozwijać samorządność studencką i doktorancką oraz aktywność ruchu naukowego.
- Niektóre efekty uczenia się są trudne do osiągnięcia w trybie zdalnym - podano.
- Uniwersytet oczekuje na ewentualne decyzje ze strony rządu, które określałyby warunki epidemiczno-sanitarne funkcjonowania uczelni w nowym roku akademickim. Od tych decyzji uzależniamy dalsze przygotowania - oświadczyła dr Modzelewska.
Uniwersytet Jagielloński
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego podał w zarządzeniu z 24 maja 2021 r., kształcenie będzie prowadzone w formie kształcenia stacjonarnego z elementami kształcenia zdalnego.
Przed rozpoczęciem roku akademickiego 2021/2022 m.in. dziekani, kierownicy studiów doktoranckich mają przedstawić prorektorowi UJ i ogłosić na stronie internetowej wykaz zajęć ze szczegółowym opisem sposobu ich prowadzenia.
- Generalnie wracamy do stacjonarnego trybu nauczania. Dziekani 16 wydziałów mają zdecydować, czy wielkie wykłady, z dużą liczbą studentów, nie będą musiały być prowadzone jednak zdalnie, ilu studentów będziemy w stanie wpuścić na wykład stacjonarnie przy takiej dużej liczbie - zaznaczył rzecznik prasowy UJ Adrian Ochalik.
Uniwersytet Wrocławski
W kolejnym roku akademickim zajęcia stacjonarne mogą odbywać się również na Uniwersytecie Wrocławskim.
- Będziemy rozpoczynać zajęcia w większości stacjonarne. Być może te największe wykłady będą hybrydowo, w wyjątkowych przypadkach będą zajęcia zdalne - przekazała rzeczniczka Uniwersytetu Wrocławskiego dr Katarzyna Uczkiewicz.
- Toczy się dyskusja, czy i w jaki sposób można wymagać od studentów zaświadczenia o szczepieniach. Jest pytanie, na które nie znamy odpowiedzi, czyli w jaki sposób i na ile możemy wymagać od studentów dowodów, czy są oni zaszczepieni, czy możemy wyciągać jakieś konsekwencje. To nie jest ustalone - poinformowała rzeczniczka.