Nauka stacjonarna. Największe uniwersytety przygotowują się na powrót studentów

Artykuł
UW organizuje akcję szczepień w ramach uniwersyteckiego punktu szczepień
Fot. pixabay/gerlat

W roku akademickim 2021/2022 najprawdopodobniej zostanie wznowiona nauka na uniwersytetach w trybie stacjonarnym. Rzecznicy Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego przekazali, że wykłady z dużą liczbą uczestników mogą jednak odbywać się hybrydowo.

- Władze Uniwersytetu Warszawskiego podtrzymują decyzję o powrocie do nauki stacjonarnej w roku akademickim 2021/2022 - poinformował rzecznik biura prasowego UW dr Anna Modzelewska.

W kwietniu władze UW poinformowały, że realizacja planu będzie jednak uzależniona od rozwoju sytuacji epidemicznej oraz obowiązujących za kilka miesięcy przepisów prawa.

- W szczególności uregulowań związanych ze zwalczaniem epidemii oraz kształtujących system szkolnictwa wyższego, których wypracowanie Uniwersytet gotowy jest wspierać - zaznaczono w komunikacie.

Władze Uniwersytetu Warszawskiego poinformowały, że w trybie zdalnym trudno dostrzec trudności psychologiczne, realizować życie akademickie, rozwijać samorządność studencką i doktorancką oraz aktywność ruchu naukowego.

- Niektóre efekty uczenia się są trudne do osiągnięcia w trybie zdalnym - podano.

- Uniwersytet oczekuje na ewentualne decyzje ze strony rządu, które określałyby warunki epidemiczno-sanitarne funkcjonowania uczelni w nowym roku akademickim. Od tych decyzji uzależniamy dalsze przygotowania - oświadczyła dr Modzelewska.

Uniwersytet Jagielloński

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego podał w zarządzeniu z 24 maja 2021 r., kształcenie będzie prowadzone w formie kształcenia stacjonarnego z elementami kształcenia zdalnego.

Przed rozpoczęciem roku akademickiego 2021/2022 m.in. dziekani, kierownicy studiów doktoranckich mają przedstawić prorektorowi UJ i ogłosić na stronie internetowej wykaz zajęć ze szczegółowym opisem sposobu ich prowadzenia.

- Generalnie wracamy do stacjonarnego trybu nauczania. Dziekani 16 wydziałów mają zdecydować, czy wielkie wykłady, z dużą liczbą studentów, nie będą musiały być prowadzone jednak zdalnie, ilu studentów będziemy w stanie wpuścić na wykład stacjonarnie przy takiej dużej liczbie - zaznaczył rzecznik prasowy UJ Adrian Ochalik.

Uniwersytet Wrocławski

W kolejnym roku akademickim zajęcia stacjonarne mogą odbywać się również na Uniwersytecie Wrocławskim.

- Będziemy rozpoczynać zajęcia w większości stacjonarne. Być może te największe wykłady będą hybrydowo, w wyjątkowych przypadkach będą zajęcia zdalne - przekazała rzeczniczka Uniwersytetu Wrocławskiego dr Katarzyna Uczkiewicz.

- Toczy się dyskusja, czy i w jaki sposób można wymagać od studentów zaświadczenia o szczepieniach. Jest pytanie, na które nie znamy odpowiedzi, czyli w jaki sposób i na ile możemy wymagać od studentów dowodów, czy są oni zaszczepieni, czy możemy wyciągać jakieś konsekwencje. To nie jest ustalone - poinformowała rzeczniczka.

Źródło: radio.opole

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy