Mówią o praworządności, a sami ją łamią. Hipokryzja UE i milczenie Tuska
Ostatnie doniesienia francuskiego dziennika „Libération” o skandalu finansowym w instytucjach Unii Europejskiej spotykają się z brakiem komentarzy ze strony totalnej opozycji oraz lewicowych mediów. Dziennik nazywa sprawę „bardzo poważną” - chodzi o defraudację środków publicznych, w co zamieszani mają być sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej oraz politycy Europejskiej Partii Ludowej, której przewodniczącym jest Donald Tusk.
Francuski dziennik „Liberation” w serii artykułów z dziennikarskiego śledztwa ujawnił handel wpływami i inne nieuczciwe praktyki, których mieli dopuszczać się sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), urzędnicy Komisji Europejskiej (KE) oraz politycy Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj:
CZYTAJ: Skandal finansowy w instytucjach UE. Chodzi o defraudację środków publicznych
Lost Fotygi do KE
Sprawa spotkała się ze zdecydowanym stanowiskiem polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy domagają się wyjaśnień. W poniedziałek posłanka PIS Anna Fotyga skierowała list do Komisji Europejskiej, w którym zarzuca hipokryzję unijnym urzędnikom. Jak pisze, w skandal zamieszane są „te same środowiska”, które „pozbawione demokratycznej legitymacji oraz kontroli społecznej, blokują kolejne reformy wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich”. Fotyga całą treść listu opublikowała na swoim Twitterze.
Skierowałam właśnie zapytanie do #KE ws. oskarżeń dziennika "Libération" wobec sędziów TSUE, urzędników KE, lobbystów i polityków EPL oraz skandali w ramach misji #UE w obszarze praworządności. pic.twitter.com/iQTipNjftN
— Anna Fotyga Biuro Poselskie (@AnnaFotyga_PE) December 6, 2021
List Zalewskiej do Donalda Tuska
W związku z doniesieniami medialnymi europoseł Anna Zalewska wystosowała list z żądaniem wyjaśnień do Donalda Tuska, przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. „Domagam się podjęcia natychmiastowych działań z Pana strony w celu wyjaśnienia i pociągnięcia do odpowiedzialności osób dopuszczających się nadużyć” - napisała.
CZYTAJ: Skandal finansowy w instytucjach UE. Zalewska: Domagam się od Tuska zdecydowanych działań
Sośnierz: Ktoś spuścił ogary ze smyczy po zmianie władzy w Niemczech
- Cała sprawa jest związana z tym, że ktoś spuścił ogary ze smyczy po zmianie władzy w Niemczech - mówił na antenie TVP Info poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz. Stwierdził, że są to „efekty porachunków, które się tam uruchamiają”. Według niego, afera jest związana z przegraniem wyborów w Niemczech przez Angelę Merkel, która jest przedstawicielką Europejskiej Partii Ludowej. - W związku z tym następują pewne ruchy i buldogi pod dywanem się gryzą - dodał.
Sośnierz odniósł się do nacisków TSUE w sprawie przestrzegania praworządności w Polsce. - Unia Europejska powinna zacząć kontrolę praworządności od siebie - chociażby od sposobu głosowania w PE, który jest skandaliczny, a głosów się po prostu nie liczy w wielu przypadkach - stwierdził.
Milczenie lewej strony
Skandal finansowy w instytucjach Unii Europejskiej spotkał się z brakiem komentarzy tych ludzi, z ust których nigdy nie schodziło słowo „praworządność” - próżno doszukać się wypowiedzi przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, czy artykułów na ten temat w lewicowych mediach typu TVN. Jest to o tyle zastanawiające, że osoby z tych kręgów popierają działania ludzi, którzy oskarżają polski rząd o łamanie praworządności, a jednocześnie sami tej praworządności nie przestrzegają.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty
Najnowsze
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty
SKW pod ostrzałem – kulisy decyzji wobec gen. Gromadzińskiego i prof. Cenckiewicza