Skandal finansowy w instytucjach UE. Zalewska: Domagam się od Tuska natychmiastowych działań

Artykuł
Donald Tusk na wiecu
Fot. PAP/Marcin Gadomski

Niedawno na łamach francuskiego dziennika „Liberation” ujawniono wielką aferę finansową, w którą zamieszani są sędziowie TSUE, urzędnicy Komisji Europejskiej i wysoko postawieni politycy Europejskiej Partii Ludowej. Eurodeputowana PIS Anna Zalewska, w serwisie Albicla.com zamieściła list do Donalda Tuska, w którym domaga się natychmiastowych działań w tej sprawie.

Francuski dziennik „Libération” oskarżył w ubiegłym tygodniu przewodniczącego Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Klausa-Heinhera Lehna o defraudację środków publicznych. W kolejnym wydaniu napisano o aferze z udziałem sędziów TSUE i KE..

Według dziennika w latach 2010-2018 mieli oni uczestniczyć w nielegalnie opłacanych spotkaniach z publicznych funduszy. Karel Pinxten - były audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, skazany ostatnio za oszustwa finansowe, miał być ich organizatorem. Oprócz tego udział w organizacji brali brukselscy lobbyści.

W spotkaniach, wg dziennikarzy, brali udział między innymi – były szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, były wiceprzewodniczący Jyrki Katainen czy Johannes Hahn, obecny komisarz do spraw budżetu i bliski współpracownik przewodniczącej komisji Ursuli Von der Leyen.

List do Donalda Tuska

Jak przekazała na portalu Albicla.com europoseł Anna Zalewska, w związku z doniesieniami medialnymi, wystosowała do Donalda Tuska, przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, list z żądaniem wyjaśnień.

„Jak w kontekście ostatnich doniesień Polacy mają przyjmować decyzje TSUE jednoznacznie godzące w bezpieczeństwo energetyczne Polski czy ingerencję w polski wymiar sprawiedliwości?” 

- zapytała w liście Zalewska.

Podkreśliła, że systematycznie spada zaufania do instytucji UE, czego efektem był brexit w okresie, kiedy Tusk był szefem Rady Europejskiej.

„Nie możemy dopuścić, aby wskutek działań nieuczciwych polityków EPL, urzędników i sędziów pozycja UE była jeszcze słabsza. Jeśli chcemy zachować jedność i siłę UE musimy kategorycznie sprzeciwić się skandalicznym postawom opisanym przez francuski dziennik. Domagam się podjęcia natychmiastowych działań z Pana strony w celu wyjaśnienia i pociągnięcia do odpowiedzialności osób dopuszczających się nadużyć” - napisała Zalewska w liście do Tuska opublikowanym w serwisie Albicla.

Źródło: albicla.pl, portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy