– Jestem dumy z Polski i z tego ile udało nam się osiągnąć – mówił premier RP Mateusz Morawiecki podczas debaty poświęconej polskiej praworządności w Parlamencie Europejskim.
– Wiele tutaj mówiono o znaczeniu praworządności. Praworządność jest zasadą i wartością, która jest równie ważna dla Warszawy jak i dla wszystkich innych stolic. To nie tylko zasada traktatów, ale też naszej Konstytucji – powiedział.
.@MorawieckiM (@PremierRP) w #Strasburg: My Polacy opowiadamy się za siłą prawa, siłą praworządność, a nie za prawem szantażu i pouczania.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) October 19, 2021
– Polska w pełni przestrzega traktatu, dlatego właśnie polski Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że nie zgodna z konstytucją jest jedynie bardzo konkretna interpretacja niektórych przepisów traktatu, która może być skutkiem ostatniego orzecznictwa – zapewnił premier.
– Między nami jest różnica co do tego, czy pod pretekstem zasady praworządności można żądać od państw członkowskich rzeczy, których nie ma w traktatach. Czy można działać poza tym, co państwa członkowskie dały UE jako przyznane komptetencje – wygłosił.
.@MorawieckiM (@PremierRP): Polska w pełni przestrzega traktatu, dlatego właśnie polski #TK stwierdził, że nie zgodna z konstytucją jest jedynie bardzo konkretna interpretacja niektórych przepisów traktatu, która może być skutkiem ostatniego orzecznictwa #TSUE.
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) October 19, 2021
– Tutaj od wielu osób słyszałem, że wyroki sądowe są pisane na polityczne życzenie. Proszę mi pokazać jeden taki wyrok. Polski TK nie stwierdził nigdy, że przepisy traktatów UE są w całości niezgodne z Konstytucją. Jeszcze raz chcę to podkreślić. Polska w pełni przestrzega trakatów. TK stwierdził tylko, że niezgodna jest konkretna interpretacja – podkreślił.
– W wypowiedziach moich polskich kolegów przebrzmiewała nuta, która jest mi obca, że wstydzą się za Polskę. Ja jestem dumny z Polski i z tego, co udało nam się osiągnąć i ile razem zrobiliśmy dla Polski – wyraził Morawiecki.
– Padły tu ciekawe porównania, czy ma być siła prawa, czy prawo siły. My opowiadamy się za siłą prawa i praworządności, a nie za prawem siły, pouczania i paternalizmu wobec Polski – mówił.
– Zamierzamy zlikwidować Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Mechanizmy odpowiedzialności sądowej nie spełniały naszych oczekiwań. Nie były wykonywane decyzje wobec sędziów, wobec jawnego naruszania odpowiedzialności zawodowej przez sędziów – dodał.
Debata w Parlamencie Europejskim, w której wzięła udział szefowa KE Ursula von der Leyen miała związek z wydaniem przez Trybunał Konstytucyjnego 7 października wyroku w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym. TK po rozpoznaniu wniosku premiera, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.