Maląg: O życie powinniśmy walczyć najlepiej jak potrafimy
– Od ponad pięciu lat staramy się jako rząd stwarzać dobry klimat dla rodziny. Czas jest wyjątkowy trudny. Od roku walczymy z epidemia koronawirusa, ale to w żaden sposób nie zwalnia nas z odpowiedzialności za drugiego człowieka – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Dziś obchodzimy ustanowiony przez Sejm RP w 2004 roku Narodowy Dzień Życia. Z tej okazji w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej zorganizowano debatę, poświęconą refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia.
– Spotykamy się w gronie ludzi, którzy nie tylko mówią o rodzinie, ale także działają na jej rzecz – podkreśliła minister Marlena Maląg. – Rząd od pięciu lat stara się stworzyć dobry klimat dla rodziny. Świadczą o tym kolejne konsekwentnie wprowadzane prorodzinne programy.
Zdaniem minister Maląg wielkiego wsparcia potrzebują rodziny, które decydują się na urodzenie i wychowanie dziecka z niepełnosprawnością. Pomocą im służy program „Za życiem”. Na program składają się działania różnych resortów. W tym roku podlega on ewaluacji.
Zmiany w programie „Za życiem”
Zostaną stworzone Interdyscyplinarne Zespoły ds. Diagnostyki i Terapii Wad Dziecka w Okresie Perinatalnym, które zapewnią kompleksowe wsparcie dla dziecka, matki i ich rodziny w okresie perinatalnym. Sieć hospicjów perinatalnych zostanie uzupełniona, aby w każdym województwie funkcjonowało przynajmniej jedno. Usługi hospicyjne oraz o charakterze opieki paliatywnej będą nielimitowane. Powstanie również portal i infolinia, która będzie pełnić funkcję informacyjną dla rodziców i rodzin spodziewających się dziecka z niepełnosprawnością. Jej zadaniem będzie wskazywać możliwe do podjęcia działania terapeutyczne oraz ośrodki, które takie działania będą realizować.
– Chcemy zapewnić takie wsparcie, które będzie dostępne dla każdej potrzebującej rodziny, wsparcie wysokiej jakości, gwarantujące poszanowanie godności dziecka i matki, a także zapewniające im bezpieczeństwo poprzez całościową opiekę zdrowotną – mówiła minister Marlena Malag.
Demografia i rodzina
Na wzajemne relacje zwróciła uwagę Barbara Socha, Wiceminister Rodziny, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej. – Zdaję sobie sprawę, że lockdown utrudnia wzajemne relacje, co jest szczególnie bolesne w okresie Wielkiej Nocy – mówiła wiceminister Socha. – Cieszmy się jednak rodziną i podtrzymujmy z nią związki, gdyż największą tragedią jest samotność. Dotyka ona najczęściej osoby starsze i staje się takim wyzwaniem, że w niektórych krajach powstały już ministerstwa ds. samotności.
Wiceminister Socha zapewniła, że trwają intensywne prace nad Strategią Demograficzną, która określi rozwiązania, mające pomóc nam w ucieczce z pułapki demograficznej. Jedną z metod jest – skutecznie prowadzona w Polsce – promocja rodziny i tworzenie wokół niej dobrego klimatu. Składają się na nią m.in. takie przedsięwzięcia, jak skierowany do organizacji pozarządowych konkurs „Po pierwsze Rodzina” czy ogłoszony w tym roku konkurs „Samorząd pro Familia”.
Rodzina się opłaca
– Działania na rzecz rodziny opłacają się dla gospodarki w każdym obszarze funkcjonowania państwa – przekonywała publicystka Magdalena Korzekwa-Kaliszuk. – Wiele z nich, prowadzonych zarówno przez organizacje pozarządowe, jak i przez rząd, wzajemnie się uzupełniają, a cele pokrywają.
Zachęcała także młode pokolenie, by dążyło do budowania trwałych i wiernych relacji małżeńskich.
– Miejmy szacunek do siebie nawzajem – namawiała Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny. – To będzie najlepszy wyraz szacunku wobec życia.
Nawiązując do programu „Za życiem” podkreśliła, że najważniejsze w nim jest objęcie opieką kobiety i podanie jej pomocnej ręki w momencie, gdy dowiaduje się o chorobie dziecka, którego się spodziewa. Dlatego istotny jest stosunek lekarzy oraz udzielona w porę pomoc psychologiczna. – Aborcja jest odpowiedzią na strach kobiet, które znalazły się w takiej sytuacji – mówiła Dorota Bojemska.
W debacie wziął też udział Jacek Sapa, członek Rady Rodziny, Prezes Fundacji Narodowego Dnia Życia. – Od nas samych zależy, czy to, o czym mówi się dziś, będzie miało wymiar także w pozostałe dni roku – powiedział.
Minister @MarlenaMalag o zmianach w programie #ZaŻyciem w #MRiPS: dziś musimy postawić na to, aby powstały zespoły diagnostyczno-terapeutyczne, które będą zajmowały się dzieciątkami z wadami perinatalnymi. Abyśmy mieli sieć hospicjów-co najmniej 1 na terenie każdego województwa. pic.twitter.com/EpJz6IWwjQ
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) March 24, 2021
.@MarlenaMalag (@MRiPS_GOV_PL): Rodzina jest nam w ten sposób pokazana, że nie możemy popełnić grzechu zaniechania .#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) March 24, 2021
.@MarlenaMalag (@MRiPS_GOV_PL): Dzisiaj musimy postawić na to, aby powstały zespoły diagnostyczno-terapeutyczne, które będą zajmowały się tymi dzieciątkami z wadami. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) March 24, 2021
.@MarlenaMalag (@MRiPS_GOV_PL): Rządowi Prawa i Sprawiedliwości zależy przede wszystkim na wiarygodności, staramy się to przez ten cały czas udowadniać przez konkretne działania, które wspierają rodziny, Polaków i osoby, które tego wsparcia potrzebują.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) March 24, 2021