Müller: Na Nowym Ładzie zyska aż 18 mln Polaków

Artykuł
Wokół programu planowane są szerokie konsultacje.
Fot. PAP/Mateusz Marek

Polski Ład jest korzystny lub neutralny dla 90 proc. podatników; na emeryturze bez podatku zyska aż 91 proc. emerytów i rencistów - podkreślił w niedzielę rzecznik rządu Piotr Müller.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Część ekspertów wskazuje jednak, że niektóre z rozwiązań, zwłaszcza wprowadzenie 9-procentowej składki zdrowotnej także dla przedsiębiorców (bez możliwości odliczenia jej od podatku) w efekcie oznacza wzrost obciążeń dla wyższej klasy średniej.

- Polski Ład jest korzystny lub neutralny dla 90 proc. podatników. Na emeryturze bez podatku zyska aż 91 proc. emerytów i rencistów. 18 mln Polaków zyskuje na zmianie. System jest tak skonstruowany, że każdy kto zarabia na umowie o pracę do 10 000 zł nie straci - czytamy we wpisie rzecznika rządu opublikowanym w niedzielę na Twitterze.

Podobne wyliczenia przedstawiał już wcześniej m.in. wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin - jego zdaniem regulacje przedstawione w programie oznaczają obniżkę podatków dla 90 proc. Polaków, dla 5 proc. są "neutralne", a dla kolejnych 5 proc. "rzeczywiście oznaczają wzrost, ale nie podatków, tylko danin społecznych".

Zgodnie z zapowiedzią premiera wokół programu planowane są szerokie konsultacje.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy