„W punkt”. Kuźmiuk: Polski Ład to kontynuacja polityki PiS. Politykę społeczną zaczęliśmy w momencie przejęcia rządów

Fot. Canva

Gośćmi programu byli Artur Soboń (wiceminister aktywów państwowych), Zbigniew Kuźmiuk (eurodeputowany, PiS+), Michał Gramatyka (poseł na Sejm RP, KO) oraz Marek Balt (eurodeputowany, Lewica).

– Wczoraj zaprezentowano przebudowę całego systemu podatków. Na te propozycje trzeba popatrzeć całościowo – powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Gramatyka zauważył, że „podatki budują państwo”. – Plan rządu ma ogromny rozmach podobny do planu, który przedstawił Gierek. Darmowych obiadów jednak nie ma – żeby realizować obietnice, potrzebne są pieniądze. Na tym planie stracą samozatrudnieni. Wszyscy stracimy na tym, że składki na NFZ nie będziemy mogli odpisywać od podatku. Najmniej zarabiający zyskają, ale już ci zarabiający ok. 6 tys. zł stracą. Realny wzrost podatków sięgnie kilku punktów procentowych – mówił Gramatyka.

Artur Soboń stwierdził jednak, że „liczby mówią same za siebie”. – Skala osób, które zyskają na tej obniżce podatków, jest nieporównywalnie większa. Oskładkowanie „śmieciówek” jest położone na szali wobec koszów umowy o pracę, które będą dla pracodawcy i pracownika niższe. Duża część samozatrudnionych będzie mogła wrócić do cywilizowanej formy zatrudnienia, czyli do umowy o pracę. 2/3 podatników zyska – powiedział.

Marek Balt powitał „Porozumienie po stronie lewaków”. Zauważył, że jego partia przyszła z podobnym programem do wyborów. – To nasz program: zwiększenie składki zdrowotnej, kwota wolna od podatku. Na pewno pan Jarosław Gowin jako liberał płakał, jak podpisywał to porozumienie. Nie wiem, co go zmusiło do tego – mówił. Dodał, że cieszy się, że „będziemy spłaszczali dochody w Polsce”. – Nie chciałbym, żeby były osoby bardzo biedne i ekstremalnie bogaci. Chciałbym, żeby Polska szła w kierunku ekonomii krajów skandynawskich, żeby dzietność była większa – mówił Balt.

Odnosząc się do współpracy Lewicy z PO powiedział, że „nie ma żadnej współpracy”. – Paktu senackiego już nie ma, od kiedy Platforma zagłosowała wspólnie z PiS – uznał.

– Z niektórych wypowiedzi można wnioskować, że PiS Polskim Ładem dopiero zaczyna politykę społeczną. Nic bardziej mylnego. Program to kontynuacja polityki PiS. Politykę społeczną zaczęliśmy od momentu przejęcia rządu w Polsce. Program 500+ to przekazanie do polskich rodzin astronomicznej kwoty 140 miliardów zł, przy jednoczesnym ograniczeniu zadłużenia – mówił Zbigniew Kuźmiuk.

Uznał także, że program 500+ zwiększył dzietność w Polsce. – Urodziło się 180 tys. dzieci więcej niż zakładał GUS. Największym problemem jest problem mieszkania. Oddano do użytku albo buduje się ok. 26 tys. mieszkań na wynajem – powiedział.

Michał Gramatyka wyraził niepokój sposobem, w jaki będą budowane mieszkania. – Nie chciałbym, żeby stało się dla nas czymś normalnym, że będziemy budować bez nadzoru budowlanego, bez odpowiednich papierów. Ja rozumiem: biurokracja to są wszystko zjawiska, które trzeba ograniczać, ale jako samorządowiec tego się obawiam. Ten projekt brzmi dobrze, natomiast Zjednoczona Prawica przyzwyczaiła mnie, że propozycje brzmią dobrze, na slajdach wyglądają dobrze – stwierdził.

– Ja nie jestem zwolennikiem niewielkiego rozproszonego budownictwa mieszkaniowego. To przyniesie duże koszty dla samorządów. Trzeba będzie doprowadzić drogę, kanalizację, gaz, prąd to są olbrzymie koszty dla samorządów – mówił Marek Balt.

– Jeśli chodzi o ratyfikację Funduszu Odbudowy, nasi senatorowie zagłosowali za ratyfikacją. Jesteśmy od samego początku za ratyfikacją Funduszu, przyjęliśmy taką uchwałę i będziemy się tego trzymać – zapewnił Balt.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy