Z Radomia do Watykanu. Szopka Rodaka jedzie na międzynarodową wystawę
Ceramiczna szopka wykonana przez mistrza sztuki garncarskiej z Rędocina Jarosława Rodaka będzie prezentowana na dorocznej międzynarodowej wystawie "100 szopek w Watykanie". Od niedawna gliniana stajenka wraz z kilkunastoma figurami znajduje się w zbiorach Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
"To niezwykłe dzieło jest nie tylko świadectwem talentu artysty z Rędocina, ale także ukłonem w stronę tradycji garncarskich i rzeźbiarskich, które od lat pielęgnuje twórca ludowy Jarosław Rodak" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej dyr. muzeum Leszek Reszczyk. Dodał, że praca ta będzie reprezentować w Watykanie zarówno radomskie muzeum, jak i całe Mazowsze oraz diecezję radomską.
Szopka składa się z kilkunastu elementów. Są wśród nich figury Świętej Rodziny, Trzech Króli, aniołów i zwierząt.
Obecny na konferencji prasowej biskup radomski Marek Solarczyk zdradził, że podobną miniaturową stajenkę, wykonaną tą samą techniką, osobiście podarował papieżowi Franciszkowi podczas spotkania w styczniu w Watykanie.
Oficjał Sądu Biskupiego w Radomiu ks. Grzegorz Zieliński poinformował, że od 8 grudnia do 6 stycznia 2025 r. szopki z całego świata będą prezentowane pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra w Watykanie. "W zeszłym roku w wystawie uczestniczyły 22 kraje. Szopki pochodziły z najróżniejszych regionów świata, poza Europą także z Kolumbii, Tajwanu, Wenezueli, Filipin, Gwatemali, Paragwaju" – powiedział ks. Zieliński.
Jarosław Rodak doskonale opracował technikę toczenia tradycyjnych naczyń, takich jak dzbany, misy, garnki. Jego sakralne działa - szopki, figury świętych, przedstawienia Chrystusa wyróżniają się surowym stylem, monumentalnością, a jednocześnie prostotą formy.
W 2004 r. Jarosław Rodak został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolbera przyznawaną za zasługi dla kultury ludowej, a dwa lata później otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury.
Źródło: PAP