"W "Klerze" nie ma nic co mogło by się przysłużyć oczyszczeniu". Znaczące słowa krakowskiego duchownego
Ks. Franciszek Longchamps de Berier na antenie radia RMF FM wyraził krytyczną opinię dotyczącą filmu „Kler”. Jego zdaniem, w produkcji Smarzowskiego „nie ma nic co mogłoby się przysłużyć oczyszczeniu”, do którego odnosili się twórcy filmu.
Krakowski duchowny w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem podzielił się wrażeniami z filmu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego. Jego zdaniem błędne jest założenie, że film może w jakikolwiek sposób przysłużyć się oczyszczeniu Kościoła.
- Jeżeli pokazuje negatywne zjawiska, to zawsze zło, które jest pokazywane, ono nie buduje – zaznaczył duchowny. - Ale tam nie ma niczego takiego, co mogłoby posłużyć oczyszczeniu, co dałoby do myślenia – dodał.
Zdaniem ks. De Berier’a, film jest kręcony z perspektywy człowieka nie będącego częścią Kościoła. - Mam wrażenie, że to jest historia opowiedziana z zewnątrz, to jest historia na podstawie wrażeń, jakichś doświadczeń.
Duchowny wskazał na oczywiste nieścisłości w przedstawionej wersji polskiego Kościoła. Przykładowo, namaszczenie po niewłaściwej części dłoni czy pobieranie opłaty za sakrament namaszczenia chorych czy spowiedzi. Ks. de Berier zaznaczył, że osobiście zawiódł się na dziele Smarzowskiego.
- Miałem nadzieję, że ten film będzie przydatny żeby popatrzeć na siebie w krzywym zwierciadle, bo jeżeli się nie nawrócimy, wszyscy śmiercią umrzemy (…) Ale połączenie tego wszystkiego, nagromadzenie, zapętlenie i klamry, które są poczynione przy różnych takich elementach prześmiewczych, one nie zachęcają do tego żeby... nie służą jakiemuś oczyszczeniu.
Zdaniem księdza, oczyszczenie m.in. z grzechu pedofilii trwało podczas pontyfikatu Benedykta XVI, kiedy z tego powodu wydalano ze stanu kapłańskiego około 300 księży rocznie. Powołując się na słowa ambasador Hanny Suchockiej wskazał, że kluczem do zrozumienia tego pontyfikatu jest właśnie próba oczyszczenia Kościoła z grzechu pedofilii.