Przejdź do treści
7:47 Wołodymyr Zelenski, zaapelował do prezydenta USA, Donalda Trumpa, o udział w planowanych na 15 maja negocjacjach między Ukrainą a Rosją w Stambule. Zelenski wyraził przekonanie, że obecność Trumpa mogłaby skłonić Putina do uczestnictwa w rozmowach
7:30 68-letni Peter Sullivan, mieszkaniec Wielkiej Brytanii, który spędził 38 lat w więzieniu, został uniewinniony przez sąd apelacyjny. Zgodnie z doniesieniami The Guardian, jest to uważane za najdłuższą pomyłkę sądową w historii Wielkiej Brytanii
Republika Gościem Poranka w Radio Republika będzie w środę (14 maja) Jan Kanthak (Prawo i Sprawiedliwość). Początek audycji o godz. 7:08. Polecamy!
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Krakowski Klub „Gazety Polskiej” - Marek Michno, Ryszard Majdzik, Radna Sejmiku - Barbara Nowak, a także NSZZ Solidarność - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14 maja (środa), g. 17, Plac Matejki, Kraków.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Protest Krakowski Klub „GP”, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Zarządzie Regionu Małopolska - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14.05 (środa) godz. 17:00 Kraków, Plac Matejki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Sportowcy w Auschwitz. Muzeum otworzyło wyjątkową wystawę

Źródło: Fot. twitter/MuzeumAuschwitz

Służby prasowe oświęcimskiego muzeum poinformowały o nowej wystawie, która opowiada o sporcie w niemieckim obozie oraz o losach deportowanych do niego sportowców. Ekspozycja „Sport i sportowcy w KL Auschwitz” jest wystawą czasową.

Wystawa „Sport i sportowcy w KL Auschwitz” będzie dostępna w bloku 21 na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz do 31 marca.

- Wystawa przybliża historię sportu w niemieckim obozie oraz losy sportowców deportowanych do niego poprzez materiały archiwalne, prace artystyczne oraz oryginalne przedmioty, w tym pamiątki pochodzące od rodzin pięściarzy Antoniego Czortka i Tadeusza Pietrzykowskiego - poinformował Łukasz Lipiński z biura prasowego Muzeum Auschwitz.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. przedmioty użytkowe i artystyczne wykonywane w obozowych warsztatach przez uwięzionych w Auschwitz przedwojennych sportowców, ich listy dekorowane rysunkami, a także m.in. rękawicę bokserską, przekazaną do zbiorów Miejsca Pamięci przez Eleonorę Szafran, córkę Tadeusza Pietrzykowskiego.

Na wystawie zobaczyć można niezwykłe pamiątki związane z dwoma polskimi bokserami, przekazane do Zbiorów Miejsca Pamięci przez ich rodziny: To rękawica bokserska Tadeusza Pietrzykowskiego oraz listy obozowe Antoniego Czortka.https://t.co/hAc80mD6I8 https://t.co/SX3gjB6Vm6

— Muzeum Auschwitz (@MuzeumAuschwitz) July 7, 2021

- Sport to była istota życia. Po wojnie tata sam wiedział, że musi swoje życie poświęcić młodym ludziom. Cudowne jest to, że możemy na wystawie zobaczyć tę rękawicę. On wskazał mi pewną drogę, żeby o tym nie zapomnieć - przyznała Szafran.

 - To tyczy się wszystkich rodzin tych więźniów, którzy przeżyli, ich potomstwa. W pewnym momencie, kiedy nas zabraknie to zostaną przynajmniej te eksponaty - dodała.

- Listy mojego dziadka, Antoniego Czortka, pisane do babci z obozu Auschwitz, to nie tylko nasza najcenniejsza pamiątka rodzinna, ale to przede wszystkim świadectwo jego tragicznego życia uwikłanego w okupacyjną rzeczywistość. Jest to świadectwo tego, jakim był człowiekiem, a przede wszystkim Polakiem, patriotą i wielkim sportowcem - zaznaczyła Katarzyna Czortek.

Andrzej Kacorzyk, który jest wicedyrektorem Muzeum Auschwitz zaznaczył, że do Auschwitz, ale też innych obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady Niemcy deportowali wielu przedwojennych sportowców. W ich gronie byli olimpijczycy i mistrzowie swoich krajów w różnych dyscyplinach.

Wicedyrektor Muzeum Auschwitz powiedział, że pojęcie „sportu” w Auschwitz zostało wypaczone ze względu na używanie tego określenia do stosowanych na masową skalę wycieńczających ćwiczeń połączonych z musztrą i śpiewem.

- Pojęcie sport w Auschwitz zawsze kojarzyło się z czymś bardzo trudnym, z narzędziem tortur, z tym innym światem Auschwitz, do którego zostali zesłani ludzie - przyznał.

dzieje

Wiadomości

Sąsiedzi zabierają głos w sprawie Nawrockiego

Pekin ogrywa Zachód. Poprzez TikToka Chiny mogą mieć dostęp do amerykańskich mikrochipów

Jak przechowywać szparagi, by długo były świeże? Ten trik działa!

Brytyjczyk uniewinniony po 38 latach więzienia!

Finowie skończą z Imperium Rosyjskim? W imię NATO

Lider portugalskich konserwatystów zasłabł na wiecu wybroczym

Brytyjscy posłowie chcą zbanować prezydenta Serbii. Dał powód

Terroryzowani mieszkańcy założyli w stolicy obóz protestacyjny

Zelenski apeluje do Trumpa o interwencję w Stambule

AKTUALIZACJA

Ameryka reaguje w sprawie Tuska. Kongresmeni piszą do Komisji Europejskiej

Netanyahu zapowiada "potężną operację". To grozi falą migracji

Justyna Steczkowska w finale Eurowizji 2025!

Marek Jakubiak: Trzaskowski już żałuje, że wystartował w wyborach

„Rodzinka.pl” wraca! Julia Wieniawa pokazała kadr z planu z Kożuchowską i Kuleszą

Kaczyński pokazuje, jak Tusk chce ukryć prawdę przed Polakami

Najnowsze

Sąsiedzi zabierają głos w sprawie Nawrockiego

Finowie skończą z Imperium Rosyjskim? W imię NATO

Lider portugalskich konserwatystów zasłabł na wiecu wybroczym

Brytyjscy posłowie chcą zbanować prezydenta Serbii. Dał powód

Terroryzowani mieszkańcy założyli w stolicy obóz protestacyjny

Pekin ogrywa Zachód. Poprzez TikToka Chiny mogą mieć dostęp do amerykańskich mikrochipów

Jak przechowywać szparagi, by długo były świeże? Ten trik działa!

Brytyjczyk uniewinniony po 38 latach więzienia!