Rewolucja w monitoringu lasów tropikalnych. Dowiemy się prawdy!

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) dokonała przełomowego kroku w monitoringu zmian klimatycznych, wysyłając na orbitę satelitę Biomass. Urządzenie zostało wystrzelone z Gujany Francuskiej i ma na celu dokładne zbadanie lasów tropikalnych Ziemi.
Satelita o wadze 1,2 tony wykorzystuje innowacyjną technologię radarową, która pozwala "widzieć przez chmury" i wnikać w głąb gęstych lasów. Dzięki temu możliwe jest oszacowanie ilości drewna – kluczowego wskaźnika ilości pochłanianego dwutlenku węgla. Profesor John Remedios, inicjator projektu, podkreśla, że satelita umożliwi precyzyjne określenie ilości biomasy w Amazonii, Kongo i Indonezji, co do tej pory było niezwykle trudne.
Biomass wyposażony jest w antenę o średnicy 12 metrów, która po rozłożeniu w przestrzeni kosmicznej, umożliwi prowadzenie szczegółowych pomiarów. Radar o długiej fali penetruje korony drzew, umożliwiając "zobaczenie" ukrytych gałęzi i pni. Jak wyjaśnia Ralph Cordey z Airbusa, standardowe radary widzą jedynie wierzchołki drzew, podczas gdy Biomass wnika głębiej, dostarczając bezprecedensowych danych.
Misja ma na celu stworzenie dokładnych map zasobów węgla w lasach tropikalnych, co umożliwi lepsze modelowanie zmian klimatycznych i monitorowanie wylesiania. Oczekuje się, że pierwsze mapy zostaną opublikowane w ciągu sześciu miesięcy, a satelita będzie zbierał dane przez kolejne pięć lat. Równolegle prowadzone będą pomiary naziemne, mające na celu weryfikację danych satelitarnych.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X