Przejdź do treści
W REPUBLICE W niedzielę o godz. 19:50 zapraszamy na wieczór wyborczy do Telewizji Republika. A w nim m.in.: rozmowy, analizy, dyskusje, a po godz. 21.00 wyniki sondażu exit poll
18:55 Rzym: Prezydent Andrzej Duda z Małżonką przybyli do stolicy Włoch, gdzie złożyli kwiaty na grobie Papieża Franciszka - w niedzielę w Watykanie wezmą udział w Mszy św. inaugurującej pontyfikat Leona XIV
18:30 Departament Stanu USA: Sekretarz Stanu M. Rubio wezwał w rozmowie z Ławrowem do natychmiastowego rozejmu
16:36 Finlandia: W miejscowości Eura doszło do zderzenia dwóch helikopterów - w maszynach znajdowało się pięć osób
15:20 Policja: Od początku ciszy wyborczej odnotowano 15 wykroczeń, głównie w internecie
14:39 Rumunia: Lider prawicowej partii AUR i kandydat w wyborach prezydenckich w Rumunii George Simion ogłosił na dzień przed drugą turą głosowania, że zamyka swoje konta na TikToku i Facebooku. Uzasadnił decyzję szacunkiem dla ciszy wyborczej
14:02 Anglia: Trwa obława na nożownika, który ranił 5 osób w Londynie. Ofiary z ranami kłutymi trafiły do szpitala
13:40 Od soboty przez około dwa tygodnie remontowany będzie węzeł Poznań-Wschód na skrzyżowaniu trasy A2 z drogą ekspresową S5 od strony Bydgoszczy. W związku z pracami drogowcy zamknęli w tym miejscu wjazd na autostradę A2
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Kulturoznawca: Pandemia zmieniła znaczenie masek: kojarzyły się z zabawą, teraz – z rygorami; zakazywano ich – teraz są obowiązkowe

Źródło: Fot. PAP/EPA/ANTONIO BAT

Za sprawą pandemii role masek się odwróciły. We współczesnej Europie maski były symbolem teatru i karnawału, kojarzyły się z zabawą, a teraz oznaczają rygory i poszukiwanie bezpieczeństwa. Dawniej raczej zakazywano zakrywania twarzy, teraz stało się to obowiązkiem – powiedział kulturoznawca prof. Wojciech Dudzik.

Badacz przypomina, że zakazy związane z noszeniem masek wprowadzano wielokrotnie w Wenecji – już od XIII wieku. Zabraniano zamaskowanym osobom noszenia broni czy wchodzenia w maskach do kościołów, klasztorów i… domów publicznych. W XX i XXI w. wiele europejskich państw wprowadziło zakazy maskowania się w miejscach publicznych – szczególnie podczas protestów i demonstracji ulicznych.

Prof. Dudzik zwraca jednak uwagę na jeden z niewielu w historii naszego kontynentu nakazów noszenia masek. Pojawił się on w Wenecji w 1776 r. Był to obowiązek noszenia przez kobiety maski w teatrze, aby inni widzowie nie mogli rozpoznać, z kim przyszedł mężczyzna – czy z żoną, czy z inną kobietą. – Teraz, w czasie pandemii, kiedy w teatrze jest obowiązek noszenia maseczek, mamy po raz pierwszy sytuację, że to nie aktorzy, ale wszyscy widzowie noszą maski. Historia takiej sytuacji nie znała – stwierdził prof. Dudzik.

Uśmiech na kwarantannie

Typowe maski miały zasłaniać oczy – w takich maskach nos i usta są dobrze widoczne. – A teraz, pod maską pandemiczną, na kwarantannie znalazł się uśmiech. Nie wiemy, czy nasz rozmówca w maseczce pandemicznej się uśmiecha, czy nie. A zasłonięte usta utrudniają komunikację. Nie powiedzą wszystkiego, co byśmy chcieli wyrazić – skomentował prof. Dudzik.

Usunięto obraz.

(Fot. PAP/A.Warżawa)

Badacz zwrócił uwagę, że dawniej maski najczęściej zakładano podczas obrzędów i karnawału. A karnawał postrzegamy był jako obszar wyjęty spod praw codzienności, dosłowności, co pozwalało na odmienne zachowania, prowokowało je. Teraz zaś maska ma związek z rygorem sanitarnym i przypomina o tym, w jak niepewnych czasach żyjemy.

Minimum rozpoznawalności

Naukowiec zwrócił uwagę, że maska, która z założenia ma pełnić przede wszystkim funkcję ochronną, zachowała część funkcji tradycyjnych masek. Natychmiast po wprowadzeniu nakazu osłaniania ust i nosa pojawił się popyt na maseczki indywidualizowane, szyte ręcznie, o rozmaitych wzorach. – To pokazuje, że nie chcemy być ujednoliceni, tacy jak inni. Ponieważ codzienność wymaga kontaktów z innymi ludźmi, chcemy zachować jakieś minimum rozpoznawalności. Nawet w czasie pandemii nie chcemy wyrzec się wszystkich zachowań, do których jesteśmy przyzwyczajeni – skomentował prof. Dudzik. – Maski są traktowane również jako element autoprezentacji – dodał. – Nie zakładamy maski po to, żeby oglądać się w lustrze. Maska musi mieć odbiorcę – zauważył.

Kominiarka dla każdego

W ostatnich latach najbardziej rozpowszechniona była maska Guya Fawkesa - nawiązująca do komiksu oraz filmu „V jak Vendetta” – stosowana w protestach Occupy Wall Street, Anonymous czy ACTA. Miała pokazać, że uczestnicy protestu nie chcą ulec władzom – nie tylko w dążeniu do identyfikowania, ale i zawładnięcia uczestnikami manifestacji poprzez przejęcie ich twarzy.

Usunięto obraz.

(Fot. PAP/J. Kaczmarczyk)

Popularną maską stosowaną podczas demonstracji jest tzw. kominiarka. – Co ciekawe, korzystają z niej zarówno protestanci, jak i służby porządkowe. Stają wtedy naprzeciwko siebie dwie grupy zamaskowanych ludzi – zauważył naukowiec. – Kiedy siły porządkowe przechodzą do ataku, zsuwają przyłbicę, zakładają maski. One pełnią nie tylko funkcje ochronne, ale służą i temu, żeby nie rozpoznać tożsamości policjantów – mówił prof. Dudzik.

Pierwsza maska polska

Pytany o historię masek ochronnych badacz przypomniał, że już w ikonografii z XVI-XVIII w. znajdujemy wizerunki doktorów plag. Żeby chronić się w kontaktach z pacjentami, doktor plag zakładał maskę z długim dziobem. Do dzioba wkładano zioła (później środki dezynfekujące), które miały zabezpieczyć lekarza przed zakażeniem. W Europie takie maski pojawiły się na początku XVII wieku.

Maska chirurgiczna pojawiła się zaś u schyłku XIX w. Za jej wynalazcę uchodzi polski chirurg, pionier aseptyki Jan Mikulicz-Radecki.

naukawpolsce.pap.pl

Wiadomości

Pfizergate to zasłona. Prawdziwy skandal prowadzi do Niemiec

Dziewczynka odnaleziona w mieszkaniu 24-latka. Sąd zdecydował o areszcie

Steczkowska już dziś na eurowizyjnej scenie! Jakie ma szanse? Kulisy próby jurorskiej mówią wiele...

To pierwszy obraz Leona XIV

Cisza wyborcza: internet głównym źródłem wykroczeń

Leon XIV: indoktrynacja jest niemoralna

Andrzej Duda w Rzymie. Prezydent oddał hołd Papieżowi Franciszkowi

Trump zapowiada rozmowy z Putinem i Zełenskim

Prof. Cenckiewicz po wygranej z Wałęsą: „Prawda zwyciężyła”

Warzocha: Ruch Obrony Granic to odpowiedź na bezruch ze strony władz

Zanim psycholog poda rękę, musisz wybrać swój zaimek. Brytyjski formularz, który zniechęca do terapii

Pokazano Pierścień Rybaka. Leon XIV włoży go w dniu inauguracji

Sachajko: Bodnar chce zacementować władzę sądowniczą

Polonia w USA głosuje w wyborach prezydenckich

Rozmowy pokojowe Rosja-Ukraina

Najnowsze

Pfizergate to zasłona. Prawdziwy skandal prowadzi do Niemiec

Cisza wyborcza: internet głównym źródłem wykroczeń

Leon XIV: indoktrynacja jest niemoralna

Andrzej Duda w Rzymie. Prezydent oddał hołd Papieżowi Franciszkowi

Trump zapowiada rozmowy z Putinem i Zełenskim

Dziewczynka odnaleziona w mieszkaniu 24-latka. Sąd zdecydował o areszcie

Steczkowska już dziś na eurowizyjnej scenie! Jakie ma szanse? Kulisy próby jurorskiej mówią wiele...

To pierwszy obraz Leona XIV