Przejdź do treści
Republika Uwaga, dziś, 11 kwietnia, program Dzisiaj nadawany będzie wyjątkowo o godz. 18.00
17:34 Szczecin: na dożywocie skazał Sąd Okręgowy Mateusza N. oskarżonego o to, że w maju 2022 r. w Świnoujściu zadał byłej partnerce ciosy nożem na oczach syna
17:19 Rosja: rozpoczęło się spotkanie Putina z wysłannikiem Trumpa - Steve'em Witkoffem
16:59 Dolnośląskie: prokuratorskie śledztwo ws. aborcji w szpitalu w Oleśnicy, gdzie lekarze wstrzyknęli dziecku w 9. miesiącu ciąży truciznę w serce
16:33 Suwałki: mieszkańcy złożyli projekt uchwały przeciwko relokacji cudzoziemców
16:11 Donald Trump o rozmowach w sprawie Ukrainy: Rosja musi się ruszyć, ginie zbyt wielu ludzi
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków.
Turniej sportowy Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego zaprasza na V Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej im. Prof. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP, 12 kwietnia (sobota), g. 9, Hala MOSIR Nowy Sącz ul. Nadbrzeżna
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Perth (Australia): 13 kwietnia - g. 9:30 – Msza Św. w Polskim Kościele Maylands, 35 Eighth Ave, g. 10:30 – film „Smoleńsk – oddane dowody”
Klub „Gazety Polskiej” Brzozów: Dzień Pamięci Ofiar Katyńskiej, 13 kwietnia (niedziela), g. 12:15, Msza Św. w Bazylice Mniejszej pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Nysa:13 kwietnia (niedziela), g. 10, Msza św. w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Skierniewice zaprasza na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim „1000 lat Królestwa Polskiego jest z czego być dumnym”, 14 kwietnia (poniedziałek), g. 18, Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach ul. Batorego 64C
Wydarzenie Na zaproszenie Prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP, do Warszawy na posiedzenie ECOFIN przyjechała Christine Lagarde, Prezes EBC, oraz szefowie banków centralnych państw UE. Wspólnie omawiają przyszłość rynków finansowych UE.

Król rock and rolla. Ikona amerykańskiej popkultury. 45 lat temu odszedł Elvis Presley

Źródło: Domena Publiczna, Wikipedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Elvis_Presley_1958.jpg

16 sierpnia 45 lat temu świat obiegła informacja o śmierci Elvisa Presleya - króla rock and rolla. Dla fanów, choć nie tylko, był to ogromny szok. Artysta miał zaledwie 42 lata. Po dziś dzień na temat okoliczności jego śmierci krążą rozmaite wersje oraz plotki. Co ciekawe, wiele osób twierdzi, że wokalista nadal żyje, lecz w ukryciu.

Po 45 latach od śmierci Elvis Presley wciąż ma status króla rock’n’rolla i jednej z największych ikon amerykańskiej popkultury. Znacznie rzadziej bywa przypominany w kontekście swojej pracy w branży filmowej. A to przecież aktorstwo było wielkim marzeniem piosenkarza, od wczesnej młodości zafascynowanego Hollywood. Kiedy w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku Elvis podbił scenę muzyczną, miał już świadomość, że powinien sięgnąć po to marzenie, bo nie warto opierać całej kariery wyłącznie na śpiewaniu. W wywiadzie dla magazynu "Life" przywołał nawet przykład Franka Sinatry, którego aktywność artystyczna "osuwała się, dopóki nie dodał do niej występów w filmach". Od tego czasu – podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową dziennikarz radiowy i recenzent muzyczny Paweł Sztompke - "historia kina i Elvisa Presleya łączą się w całość".

"Kiedyś Elvis rozwiązywał szaradę. Jedno z pytań brzmiało, co chciałby robić w życiu, w czym czuje się mocny, w czym słabszy. Przyznał, że chciałby być dobrym aktorem. Presley chyba był dobrym aktorem, ponieważ w całym swoim życiu zagrał w ponad 30 filmach. Jedynym problemem było to, że te filmy były dość sztampowe. Nie sposób wymienić produkcji, które zapewniłyby Elvisowi wielką szansę aktorską" – zwrócił uwagę.

Jak to wszystko się zaczęło?

Presley zadebiutował na ekranie w 1956 r. w westernie "Kochaj mnie czule" (ang. "Love Me Tender") Roberta D. Webba. Zagrał drugoplanową rolę Clinta Reno, który po wyjeździe swojego brata Vance’a na wojnę żeni się z jego ukochaną Cathy. Obraz został przyjęty z wielkim entuzjazmem przez fanów piosenkarza. Znacznie mniej przychylnie patrzyła na niego krytyka. Ostatecznie jednak zarobił 4,2 mln dolarów.

"Warto wspomnieć, że ten film miał nosić zupełnie inny tytuł - 'The Reno Brothers'. Dosłownie kilka tygodni przed premierą tytuł uległ zmianie. Stało się to po tym, jak Elvis napisał do tego filmu piosenkę 'Love Me Tender'. Utwór zaczął cieszyć się tak dużą popularnością, że producenci postanowili w ostatniej chwili, że tytułem będzie właśnie 'Love Me Tender'. Obraz okazał się sukcesem kasowym, a piosenka jest z nami do dziś" – powiedział Sztompke.

Kiedy w 1958 r. Elvis rozpoczął służbę wojskową, miał już także na koncie kreacje w "Kochając ciebie" Hala Kantera i "Więziennym rocku" Richarda Thorpe’a. Natomiast gdy dwa lata później ją zakończył, zapragnął w jeszcze większym stopniu poświęcić się aktorstwu. W 1960 r. w "Żołnierskim bluesie" Normana Tauroga stworzył postać amerykańskiego żołnierza stacjonującego w bazie wojskowej w zachodnich Niemczech. W kolejnym roku został obsadzony w "Błękitnych Hawajach" Tauroga w roli mężczyzny, który po zakończonej służbie wojskowej wraca do Honolulu, gdzie zostaje przewodnikiem wycieczek. Obraz, który zarobił 4,7 mln dolarów, należy do najbardziej dochodowych produkcji z udziałem Presleya. Ustępuje miejsca tylko "Miłości w Las Vegas" George’a Sidneya, która przyniosła twórcom 5,1 mln dolarów.

"Filmy, w których grał, stały się częścią historii rock’n’rolla i historii Presleya. To Elvis miał 'ciągnąć' cały film, a nie fabuła filmu jego artystyczną karierę. Niemniej te filmy były dla niego bardzo ważne. Stanowiły formę prezentacji jego twórczości" – wyjaśnił recenzent. 

Do 1969 r. Elvis wystąpił w 31 produkcjach. Był m.in. autostopowiczem jadącym na Wystawę Światową w Seattle w "Co się zdarzyło na Targach Światowych" Tauroga, pilotem helikoptera specjalizującym się w lotach czarterowych na Hawajach w "Podrap mnie w plecy" Michaela D. Moore’a, nurkiem pełniącym staż w marynarce w "Łatwo przyszło, łatwo poszło" Johna Richa, kierowcą rajdowym w "Wyścigach" Tauroga oraz menedżerem dziewczęcego zespołu artystycznego w "Kłopotach z dziewczynami" Petera Tewksbury’ego.

"Leitmotivem filmów z jego udziałem były piosenki, które śpiewał. Nie dane mu było stworzyć takiej roli, jaka przyszła w udziale chociażby Frankowi Sinatrze, a sądzę, że był porównywalnie wybitnym aktorem i miał szansę. Choć filmy, w których zagrał, określano jako kino klasy B, to dzięki Presleyowi zgromadziły ogromną publiczność. Współcześnie telewizja przypomina niektóre z tych obrazów. One wcale nie są takie złe, a Elvis jest po prostu genialny" – ocenił Sztompke.

Ostatnio o wyborach artystycznych Presleya zrobiło się głośno za sprawą filmu Baza Luhrmanna "Elvis" z Austinem Butlerem w roli tytułowej. Obraz opowiada o kontrowersyjnej relacji muzyka z jego menedżerem Tomem Parkerem. "Pułkownik" oficjalnie zaczął nadzorować karierę Elvisa w 1955 i robił to aż do 1977 r. To dzięki niemu Presley zdobył wiele dochodowych kontraktów. To także on zabierał artyście znaczną część zysków i uczynił z niego "produkt marketingowy", powielając wizerunek Presleya na milionach gadżetów. Na ile Elvis miał wpływ na kierunek rozwoju własnej kariery?

"Dość dobrze opowiada o tym film Luhrmanna i biografie, które nie pozostawiają na +Pułkowniku+ suchej nitki. Ale taką karierę Elvis sobie wybrał. Nie wiadomo, jak potoczyłyby się jego losy, gdyby nie to spotkanie, i co by stracił, a co zyskał. Uważam, że dużo stracił, ale trochę również zyskał. Filmy pozostały, piosenki pozostały. Być może gdyby miał innych doradców, jego wybory muzyczne byłyby o wiele doskonalsze. Dziś już tego nie ocenimy" – zaznaczył dziennikarz.

Dodał, że kiedy teraz ogląda się nagranie jednego z ostatnich koncertów Presleya - które "odbyły się pod koniec jego życia, gdy wydawać by się mogło, że był już rozkojarzony – to jednak ten koncert jest genialny".

"Elvis ma niesamowitą świadomość estradową. Tak czuje muzykę, tak pięknie o niej mówi i śpiewa, że chyba można powiedzieć, że gdyby żył obecnie, na pewno śpiewałby przede wszystkim swoje utwory, a nie te, które mu proponowano. Wybierałby filmy, w których chce grać. Nie dopuściłby do tego, żeby były mu one narzucane kontraktem. Ale czasy bardzo się zmieniły. Dzisiaj bez wątpienia byłby przede wszystkim gwiazdorem międzynarodowym, a nie stricte amerykańskim, jak zbudował jego postać Parker" – podsumował Sztompke.

PAP

Wiadomości

PZPN: Minuta ciszy dla Beenhakkera

Szczyt ŻENADY! Trzaskowski nagle zaprasza na swoją debatę pozostałych kandydatów

Co za cyrk! Hołownia i Zandberg atakują neo-TVP, będzie zawiadomienie do prokuratury

Czego boi się Trzaskowski?

Debata Trzaskowskiego. Lokalnym mediom odmówiono wejścia na halę

Stankowski: TVP w likwidacji za nasze pieniądze organizuje debatę panu Trzaskowskiemu

Zandberg ostrzega przed niedoborem środków na ochronę zdrowia

Frankfurter Allgemeine Zeitung uderza w polskie rocznice i tożsamość

Janusz Życzkowski w szpitalu po ataku ochroniarzy Trzaskowskiego!

To oni powalczą o awans do ORLEN Basket Ligi

Zniszczenie polskich flag na terenie Westerplatte. Zarzuty wobec 40-latka, grozi mu 10 lat

Knebel na pamięć: Jak rząd usuwa Korczaka i misia Wojtka!

Debata w Końskich. Słowik: organizatorem sztab Trzaskowskiego, a TVP do tego dopłaca

Republika z większym zasięgiem w Toya. Co dalej z multipleksami?

Beata Maciejewska stawia poważne zarzuty wiceministrowi MSZ z Nowej Lewicy

Najnowsze

PZPN: Minuta ciszy dla Beenhakkera

Debata Trzaskowskiego. Lokalnym mediom odmówiono wejścia na halę

Stankowski: TVP w likwidacji za nasze pieniądze organizuje debatę panu Trzaskowskiemu

Zandberg ostrzega przed niedoborem środków na ochronę zdrowia

Frankfurter Allgemeine Zeitung uderza w polskie rocznice i tożsamość

Szczyt ŻENADY! Trzaskowski nagle zaprasza na swoją debatę pozostałych kandydatów

Co za cyrk! Hołownia i Zandberg atakują neo-TVP, będzie zawiadomienie do prokuratury

Czego boi się Trzaskowski?