Przejdź do treści

Bycie polskim patriotą jest wyzwaniem, które każdy z nas może realizować!

Źródło: Canva.com

Bycie polskim patriotą jest wyzwaniem, które każdy z nas może realizować, o ile ma wielkie serce – powiedział w polskiej ambasadzie w Paryżu pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak podczas uroczystości sprowadzenia do kraju szczątków wybitnego podróżnika Stefana Szolc-Rogozińskiego.

W siedzibie ambasady polskiej w Paryżu odbyła się w środę uroczystość wieńcząca wielomiesięczne starania zmierzające do sprowadzenia do Polski szczątków Stefana Szolc-Rogozińskiego, wybitnego podróżnika i badacza Afryki.

Wzięli w niej udział pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Ochrony Miejsc Pamięci Wojciech Labuda, prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, uczniowie kaliskich szkół – laureaci konkursu wiedzy o Stefanie Szolc-Rogozińskim, prezesi i członkowie organizacji polonijnych, rodzice, nauczyciele, uczniowie i harcerze z paryskich szkół sekcji polskich i członkowie rodziny Stefana Szolc-Rogozińskiego Jan i Paweł Linke.

Bycie polskim patriotą jest wyzwaniem, które każdy z nas może realizować – mówił w @PLenFrance pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak podczas uroczystości sprowadzenia do kraju szczątków podróżnika Stefana Szolc-Rogozińskiego https://t.co/csVlSmt0vM

— Redakcja Polska Polskiego Radia dla Zagranicy (@RadioZagranica) October 5, 2023

Jan Dziedziczak powiedział, że cieszy się z powrotu kolejnego bohatera do Polski. Wspomniał o akcentach polsko-francuskich i o innych bohaterach, którzy sławę i pozycję – podobnie jak Szolc-Rogoziński – wykorzystali na rzecz Polski. Wymienił Marię Skłodowską-Curie, która "wykorzystała swoją pozycję światową do tego, żeby przypominać o tym, że dzielni Polacy walczą o niepodległość", a także przypomniał postać Ignacego Jana Paderewskiego.

Zdaniem ministra Dziedziczaka Stefan Szolc-Rogoziński należy do bardzo prestiżowej i godnej podziwu grupy, bo "miał pasję i odwagę, żeby jako dwudziestokilkuletni mężczyzna wyruszyć w podróż do Afryki i odkrywać nowe lądy".

"Dla nas najważniejsze jest to (...), że kiedy Polski nie było na mapach, on podczas swoich podróży wywieszał biało-czerwoną flagę, podczas odczytów wplatał wątki polskie, chciał dotrzeć do elit czy we Francji czy w Wielkiej Brytanii i opowiadać o tym, że jest dzielny naród, który walczy o niepodległość" – powiedział Dziedziczak.

Zaapelował do młodzieży, że bycie polskim patriotą jest wyzwaniem aktualnym, "tym, co każdy z nas może realizować, o ile ma wielkie serce i jest człowiekiem z szerszym horyzontem". Zaznaczył, że każdy polski patriota poza granicami kraju jest jego ambasadorem.

"Zastanówmy się, czy nasze zachowanie sprawi, że inni pomyślą dobrze o Polsce. Czy potrafimy zareagować, jeżeli o Polsce mówi się źle. (...) Ważne jest, żeby indywidualnie nie być biernym, żeby działać w szkole, w pracy, wśród sąsiadów i rodziny, żeby reagować, jeżeli o Polsce mówi się źle, żeby opowiadać atrakcyjnie o Polsce" – oświadczył Dziedziczak. Z kolei pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Ochrony Miejsc Pamięci Wojciech Labuda powiedział, że Rogoziński jest inspiracją dla żyjących.

"Człowiek urodzony w polsko-niemieckiej rodzinie nie musiał, ale wybrał Polskę, cześć trzeba też oddać jego zasługom. (...) Ze swoich wypraw do Afryki przywiózł zbiory, które dzisiaj stanowią podstawę wielu muzeów etnograficznych w kraju. (...) On zawsze sięgał poza horyzont. (...) Może być inspiracją dla nas wszystkich do tego, żeby sięgać po to, co jeszcze niezbadane" – powiedział Labuda.

Ambasador Polski w Paryżu Jan Emeryk-Rościszewski powiedział o Rogozińskim, że jest jednym z tysięcy najwybitniejszych przedstawicieli narodu polskiego "którzy wskutek zawiei historii spędzili swoje życie na ziemi francuskiej i tu je zakończyli".

"W Kaliszu dopełni się jego ostatnia podróż, na którą czekał ponad 100 lat. Ten wyraz szacunku Rzeczypospolitej wobec wybitnych Polaków zmarłych na emigracji to znak wyjątkowej troski o pamięć o naszych przodkach" – powiedział ambasador.

Po części oficjalnej na dziedzińcu ambasady odbyło się odprowadzenie trumny ze szczątkami Stefana Szolc-Rogozińskiego w podróż do Polski. Modlitwę ekumeniczną odprawili ksiądz i pastor.

Trumna ze szczątkami wróciła do Warszawy razem z delegacją rządową. Ponowny pogrzeb odbędzie się 10 października w rodzinnym Kaliszu. Stefan Szolc-Rogoziński spocznie w grobie Repphanów i Scholtzów, gdzie są m.in. prochy jego rodziców.

Stefan Szolc–Rogoziński – jak podaje Instytut de Republica – urodził się 14 kwietnia 1861 r. w Kaliszu jako najstarszy z czterech synów Niemca, ewangelika Ludwika Scholtza, bogatego fabrykanta tekstylnego, i Malwiny z domu Rogozińskiej, córki adwokata warszawskiego. Pod wpływem matki rodzina uległa częściowej polonizacji. Gdy osiągnął pełnoletniość, spolonizował nazwisko na Szolc, a około 1881 r. dodał do niego, jako drugi człon, nazwisko panieńskie matki – Rogoziński. Zmarł 1 grudnia 1896 r. w Paryżu. Został pochowany na paryskim cmentarzu Bagneux.

PAP, Twitter

Wiadomości

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Stanowski chce być kandydatem, ale nie prezydentem

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru w tureckim hotelu

Najnowsze

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki