Krakowska prokuratura chce przedłużenia śledztwa dot. więzień CIA w Polsce

Artykuł
telewizja republika

– Prokuratura Apelacyjna w Krakowie wystąpiła z wnioskiem do Prokuratury Generalnej o kolejne przedłużenie postępowania w sprawie więzień CIA w Polsce – poinformował rzecznik PA Piotr Kosmaty.

 – Śledztwo jest kontynuowane, w ostatnim czasie prokuratura skierowała do Prokuratora Generalnego wniosek o kolejne przedłużenie postępowania o cztery miesiące. Motywujemy to potrzebą wykonywania kolejnych czynności procesowych, oczekujemy także na pomoc prawną – powiedział prok. Kosmaty. Obecnie śledztwo jest przedłużone do 11 października.

Jak poinformował Kosmaty, prokuratura skierowała ostatnio także piąty już wniosek o pomoc prawną do USA. Do tej pory uzyskała odpowiedź na pierwszy – odmowną ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

– Do krajów europejskich skierowano cztery takie wnioski – odpowiedzi powoli spływają. Dla dobra śledztwa nie podajemy, jakie to były wnioski i do jakich krajów skierowane – zaznaczył prok. Kosmaty.

Jak podkreślił, prokuratura nie komentuje medialnych informacji o możliwości zawieszenia śledztwa w tej sprawie.

Domniemanie, że w Polsce - i w kilku innych krajach europejskich - mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy różnych opcji politycznych wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały.

Prowadzone od sierpnia 2008 r. śledztwo bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-03 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm. Obecnie śledztwo jest przedłużone do 11 października.

Pod koniec lipca Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska ma zapłacić po 100 tys. euro zadośćuczynienia za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka Palestyńczykowi Abu Zubajdzie i Saudyjczykowi Abd al-Rahim al-Nashiriemu. Zubajdzie przyznano dodatkowe 30 tys. euro zwrotu kosztów. Obaj twierdzą, że w latach 2002-03 zostali - za przyzwoleniem polskich władz - osadzeni przez CIA w tajnym więzieniu w Polsce, gdzie CIA miała ich torturować.

Wyrok Trybunału jest nieprawomocny. Istnieje możliwość złożenia wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy przez Wielką Izbę Trybunału, jednak taki wniosek może, ale nie musi być uwzględniony przez komitet pięciu sędziów oceniających odwołanie.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy