Konkurs popularyzator Nauki 2020 rozstrzygnięty. Nagroda główna dla dr. Jerzego Jarosza
Dr Jerzy Jarosz, dr Joanna Stojer-Polańska, Dawid Masło, Śląski Festiwal Nauki Katowice, Hevelianum oraz redakcja „Filozofuj!” to zwycięzcy 16. edycji konkursu Popularyzator Nauki. W konkursie nagradzane są osoby, zespoły i instytucje, które nie ustają w rzetelnym i ciekawym opowiadaniu o nauce.
Według przewodniczącego Kapituły Konkursu prof. Michała Kleibera popularyzacja nauki powinna być ważną częścią misji każdego uczonego.
„Czasy pandemii pokazują, że w społeczeństwie jest ogromne zapotrzebowanie na rzetelnie, dobrze przygotowane informacje bazujące nie na opiniach, ale podparte faktami, badaniami i wiedzą naukową. A takie informacje przygotowują właśnie państwo, popularyzatorzy nauki” - powiedziała podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Anna Budzanowska.
Dr Jerzy Jarosz, profesor Uniwersytetu Śląskiego, od 1983 r. prowadzi wykłady z pokazami eksperymentów „Osobliwości Świata Fizyki”. Jest organizatorem festiwali nauki i konferencji o tym, jak dobrze uczyć, oraz przewodniczącym Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki.
„Jeżeli uda nam się uzależnić kogoś od przyjemności rozumienia świata i od zdobywania coraz większej wiedzy i coraz lepszej, coraz bardziej precyzyjnej informacji o tym, jak świat działa, wtedy mamy gotowego nauczyciela czy też naukowca, który potem będzie ze swojej pracy czerpał tę przyjemność przez całe życie” - powiedział dr Jarosz.
dr Jerzy Jarosz (materiały konkursowe)
W kategorii Naukowiec laureatką została dr Joanna Stojer-Polańska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu i Uniwersytetu SWPS w Katowicach. Jej działania popularyzatorskie dotyczą badań kryminalistycznych oraz pracy zwierząt ze śladami kryminalistycznymi. Laureatka jest autorką książek, warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
„Zwykle w serialach kryminalnych to jeden genialny detektyw rozwiązuje sprawy kryminalne, a w życiu to praca bardzo wielu osób. Na warsztatach mogę pokazać pracę medyka sądowego, antropologa, genetyka, bo wszyscy musimy ze sobą współpracować, żeby zagadkę rozwiązać” – mówiła dr Stojer-Polańska.
Konkurs organizowany jest od 16 lat przez serwis Nauka w Polsce – PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, obecnie – Ministerstwo Edukacji i Nauki.