Koniec chowu klatkowego w Europie. Kiedy?

Artykuł
Unijny zakaz chowu klatkowego zwierząt miałby wejść w życie w roku 2027.
Fot.: Twitter/@Vincentkalema

Komisja Europejska do końca 2023 roku przedstawić ma propozycję w sprawie stopniowego wprowadzenia zakazu chowu klatkowego zwierząt takich jak kury nioski, cielęta, kaczki czy gęsi. Zakaz miałby wejść w życie w roku 2027.

Ponad milion Europejczyków poparło już inicjatywę "End the Cage Age" (Zakończmy epokę klatek". Komisja Europejska stara się więc odpowiedzieć na społeczne wezwanie. 

KE zaprezentowała plany dotyczące wniosku w sprawie zakazu stosowania klatek w odniesieniu do różnych zwierząt gospodarskich. Chodzi o stworzenia już objęte unijnymi przepisami - m.in. kury nioski, lochy i cielęta, a także króliki, przepiórki, kaczki oraz gęsi. Komisja zwróciła się już do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności o uzupełnienie istniejących dowodów naukowych, co pozwoli na określenie warunków koniecznych do wprowadzenia zakazu stosowania klatek.

Unijni urzędnicy twierdzą, że rolnicy nie zostaną sami z problemem. Wspólna Polityka Rolna ma zapewnić wsparcie hodowcom w adaptacji do nowych, bardziej przyjaznych zwierzętom wytycznych. 

Ponadto, państwa członkowskie będą mogły korzystać z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, aby pomóc rolnikom w odejściu od klatek. 

Konsultacje publiczne w tej kwestii mają być przeprowadzone najpóźniej na początku przyszłego roku. 

Stella Kyrikides - unijna komisarz ds. zdrowia zadeklarowała, iż celem Komisji Europejskiej jest wprowadzenie prawa zakazującego chowu klatkowego w roku 2027. 

Źródło: rmf24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy