Właśnie dlatego lepiej mieszkać w Krakowie niż w Warszawie

Artykuł
NBP

Według najnowszych danych gospodarczych to nie w Warszawie zarabia się najwięcej, ale w Krakowie. Średnia pensja w dawnej stolicy w marcu w 2024 roku wyniosła aż 11 372 złotych brutto.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego, które publikuje dziennik "Fakt" pokazują, że w średnia pensja (marzec) w Krakowie wyniosła 11 372 złotych brutto. Na drugim miejscu znalazł się Poznań, gdzie zarabia się średnio 10 731 złotych brutto. Natomiast w stolicy Polski pensja ta wynosi 9646 złotych.

Najgorzej zarabia się w Olsztynie, Kielcach i Białystoku, gdzie średnia pensja nie przekroczyła siedmiu tysięcy złotych.  

Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 4242 złotych brutto. 1 lipca pensje minimalne mają znowu pójść w górę i wynieś 4300 złotych brutto. Wzrosnąć ma także stawka godzinowa do 28,10 złotych. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej płacę minimalną zarabia 3,6 mln osób w kraju.

Od lipca tego roku Polacy doświadczą traumatycznych zdarzeń w postaci zwiększonych opłat za prąd, gaz, co za tym idzie wzrośnie cena żywności, transportu etc. Czy pod koniec tego roku, dzięki nieudolności koalicji 13 grudnia, która zamiast rozwijać zwija rozwój polskiej gospodarki, większość Polaków zacznie zarabiać minimalną średnią?

Źródło: Portal TV Republika/ "Fakt"

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy