Kim tak naprawdę jest św. Mikołaj? Kto w Twoim domu przynosi dzieciom prezenty?

Artykuł
Zdjęcie ilustracyjne.
pixabay.com/Free-Photos

Wizerunek Świętego Mikołaja przez lata uległ ewolucji. Kiedyś tradycja obdarowywania bliskich na początku grudnia nawiązywała do biskupa Mikołaja z Miry. Obecny wizerunek Mikołaja przedstawionego w biało-czerwonym kombinezonie to zasługa reklamy z lat dwudziestych XX w. Jakie obyczaje i tradycje związane z prezentami obowiązują w innych krajach?

W Polsce św. Mikołaj z reguły przychodzi w nocy z 24 na 25 grudnia. Jednak nie we wszystkich regionach naszego kraju prezenty przynosi Mikołaj. Na Śląsku w Boże Narodzenie podarunki zostawia Dzieciątko Jezus.

Z kolei na południu Europy we Włoszech prezenty przynosi złośliwa czarownica La Befana. Lata na miotle, ma odrażający wygląd i przynosi dzieciom prezenty w nocy z 5 na 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli. Dzieci, zanim pójdą spać, kładą na stole owoce cytrusowe oraz nalewają kieliszek wina dla czarownicy.

W Hiszpanii prezenty przynoszą Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. Przed snem każde dziecko wykłada na parapet marchewkę dla wielbłądów, którymi podróżują królowie.

W Rosji dzieci odwiedza Dziadek Mróz ze swoją pomocnicą i wnuczką Śnieżynką. Podarunki są dawane w Nowy Rok.

W Danii dzieci znajdują prezenty pod choinką w dzień wigilii. Podarunki przynosi Julemand, który jest odpowiednikiem świętego Mikołaja. Dzień poprzedzający spotkanie wigilijne to spotkania ze znajomymi i drobne upominki. 

Źródło: kogis.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy