Jan Pietrzak obchodzi dziś 81. urodziny. Panie Janie, wszelkich pomyślności!

Artykuł
twitter.com

Legenda polskiej sceny, znakomity satyryk, artysta kabaretowy, autor i wykonawca utworów, które znają i nucą często niemal wszyscy Polacy, kończy dziś 81 lat! Z tej okazji, ze strony całego zespołu Telewizji Republika, składamy Panu Janowi najserdeczniejsze życzenia już nawet nie 100, a 200 lat! Żeby już zawsze mógł Pan mówić, że Polska jest Polską!

W 1965 otrzymał nagrodę dziennikarze na festiwalu w Opolu za muzykę do wiersza Jonasza Kofty "Pamiętajcie o ogrodach". Jest również autorem muzyki do tekstu Agnieszki Osieckiej "Czy te oczy mogą kłamać". W 1974 orku Danuta Rinn wyśpiewała na festiwalu w Opolu pierwsze miejsce piosenką "Gdzie ci mężczyźni", ze słowami Jana Pietrzaka i muzyką Włodzimierza Korcza.

W 1967 roku decyzją władz komunistycznych doszło  rozwiązania sceny kabaretowej Hybryd. W tym samym roku Pietrzak rozpoczął występy w Kabarecie Pod Egidą. Od początku pojawiały się w jego spektaklach satyry polityczne, więc szybko Kabaretem Pod Egidą i jego artystami zainteresowali się cenzorzy PRL oraz funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa.

Jest też autorem tekstu jednej z bardziej znanych pieśni skomponowanej przez Włodzimierza Korcza "Żeby Polska była Polską".

Przypomnijmy ostatnią wizytę Jana Pietrzaka w studiu Telewizji Republika. Mimo wieku, wciąż pozostaje w najwyższej formie. Panie Janie, raz jeszcze, wszystkiego najlepszego!

Źródło: Telewizja Republika, polskieradio.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy