Jak uniknąć wizyty o 6 rano? Poradnik audytora śledczego

Artykuł
Fot. materiały prasowe

– Dzisiaj każdy menadżer jest jak saper, autoryzuje setki transakcji, często nie wiedząc co się za nimi kryje. Bez wiedzy o ryzykach nadużyć działa bez wykrywacza metali, w końcu musi więc wejść na „minę” – tłumaczy Wojciech Dudziński, audytor śledczy, autor książki „Jak uniknąć ryzyka nadużyć i wizyty o 6 rano. Niezbędnik menadżera i urzędnika”.

To pierwsza tego typu publikacja na polskim rynku w przestępny sposób opisująca zagrożenia dla menadżerów zarządzających spółkami. Na ponad 260 stronach poradnika zatytułowanego „Jak uniknąć ryzyka nadużyć i wizyty o 6 rano. Niezbędnik menadżera i urzędnika” można znaleźć wiele przykładów z jakimi przez ponad dwadzieścia lat spotykał się w swojej pracy audytora śledczego autor Wojciech Dudziński. Prowadził on audyty dochodzeniowe nie tylko w Polsce, ale również zagranicą m.in. dla ONZ po wojnie w Kosowie. – Zależało mi na jak najbardziej praktycznym charakterze publikacji. Kto z nas nie słyszał o słynnych zatrzymaniach prezesów i urzędników, którym prokuratura stawiała zarzuty niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień, czy działanie na szkodę firmy – mówi Dudziński. – Dlatego książka zawiera 47 przykładów z życia wziętych tzw. „case study” dających możliwość nauki na bolesnych błędach innych. Pokazują one jak bardzo kosztowny może być brak wiedzy - dodaje. Dudziński przedstawia jednocześnie 65 praktycznych porad, jak skutecznie wykrywać nadużycia i im przeciwdziałać.

W publikacji znajdują się też komentarze ekspertów czołowych polskich prawników, którzy analizują odpowiedzialność menadżerską zarówno pod kątem karnym, jak i cywilnym. Wśród nich są: prof. Dominika Wojda, dr Radosław Kwaśnicki, dr Krzysztof Wąsowski, a także adwokat Maciej Zaborowski i adwokat Piotr Szczepanek.

Publikację wysoko oceniają dziennikarze zajmujący się sprawami gospodarczymi. „Budowanie kultury uczciwości to wielkie wyzwanie dla menedżerów. Ta książka jest kompasem, który pozwoli uniknąć wielu korporacyjnych raf i mielizn” – podkreśla Bartek Godusławski z „Dziennika Gazety Prawnej”. Dariusz Grzędziński z „Wprost”: „To dziwne, że na rynku, na którym świetnie sprzedają się poradniki w stylu „jak żyć szczęśliwie”, nie było dotąd pozycji o tym, jak zachować wolność i nie odpowiadać własnym portfelem za błędy innych. Ten poradnik świetnie wypełnia lukę i powinien być czytany wszędzie tam, gdzie duże sumy nie kojarzą się wyłącznie z wypadem nad wodę”. Izabela Kacprzak z Rzeczpospolitej: „Przestępstwa gospodarcze są zmorą prokuratorów i służb. Dudziński w niezwykle prosty i klarowny dzieli się ekskluzywną wiedzą audytora śledczego – ujawnia schematy działania przestępców i sygnały, których nie powinniśmy bagatelizować. Lektura obowiązkowa nie tylko dla biznesu”.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy