Kawior i szampan, a potem grzywny i aresztowania. Wśród nielegalnie biesiadujących decydenci

Artykuł
Na nagraniu z ukrytej kamery widać gości delektujących się kawiorem i szampanem (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Pixabay/Irenna86

Ponad 110 osób, które przebywały w nocy z piątku na sobotę w nielegalnie działającej restauracji w XIX dzielnicy Paryża, zostało ukaranych grzywną; organizatorzy kolacji zostali zatrzymani – poinformowała policja w stolicy Francji.

Policja potwierdziła przeprowadzenie akcji w nielegalnej restauracji w podparyskim Saint-Ouen i ukaranie grzywną 62 jej klientów. Menadżer został aresztowany.

W następstwie wykrycia tzw. afery tajnych kolacji w luksusowym Palais Vivienne były minister Brice Hortefeux i znany publicysta Alain Duhamel przyznali, że uczestniczyli w potajemnej kolacji zorganizowanej 30 marca przez szefa kuchni Christophe'a Leroya – podał portal śledczy Mediapart.

Skandal wybuchł po tym, jak kanał telewizyjny M6 wyemitował nagranie z ukrytej kamery z wykwintnej restauracji, w której pokazano gości delektujących się kawiorem i szampanem w ramach menu do 490 euro. Adres był znany tylko „nielicznym uprzywilejowanym” – podał M6.

Na nagraniu było widać, że goście nie przestrzegają przepisów związanych z pandemią Covid-19, w tym nie zachowują dystansu, nie noszą masek ochronnych, a niektórzy witają się pocałunkami w policzek. Personel również był bez masek.

 Nielegalne uczty ministrów

W materiale wyemitowanym przez M6 jeden z gości anonimowo powiedział, że wśród uczestników kolacji byli ministrowie. – W tym tygodniu jadłem obiad w dwóch lub trzech restauracjach, tak zwanych tajnych restauracjach, z kilkoma ministrami – oświadczył mężczyzna.

Ze względu na pandemię Covid-19 francuskie restauracje i kawiarnie są zamknięte od końca października 2020 r.

W ciągu ostatniej doby we Francji zmarło w szpitalach 210 osób zakażonych koronawirusem – podała Agencja Zdrowia Publicznego. Łączna liczba ofiar pandemii wzrosła w kraju do 98 605. Obecnie hospitalizowanych jest 30 238 pacjentów, u których zdiagnozowano Covid-19; 5769 chorych przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

We Francji rozprzestrzeniają się nowe warianty koronawirusa. W departamencie Mozela wariant południowoafrykański stanowi około 35 proc. zakażeń – poinformował prezydent regionu Grand Est Jean Rottner w stacji BFM TV.

Źródło: PAP/WNP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy