Indianie chcę przeprosin od Kościoła. Papież spotkał się z kardynałami z Kanady

Artykuł
Franciszek już przeprosił za rolę Kościoła w kolonializmie w obu Amerykach
Fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Papież Franciszek spotkał się z kanadyjskimi kardynałami. Rozmawiał z nimi po tym, jak odkryto szczątki 215 dzieci w byłej szkole dla rdzennych uczniów prowadzonej przez Kościół katolicki.

Papież spotkał się osobno z kardynałem Michaelem Czernym i kardynałem Markiem Ouelletem. Ouellet spotyka się z papieżem w każdą sobotę jako szef departamentu watykańskiego, który nadzoruje biskupów.

Czerny, watykański ekspert ds. migrantów i uchodźców, nie ma regularnych cotygodniowych spotkań z papieżem. Jest urodzonym w Czechach obywatelem Kanady, którego rodzina wyemigrowała do Montrealu, gdy miał dwa lata.

Chociaż Watykan nie przekazał, o czym dyskutowano na prywatnych audiencjach, dyplomaci powiedzieli, że byłoby bardzo niezwykłe, gdyby nie poruszono ostatnich wydarzeń w Kanadzie.

Kanadyjskie Ministerstwo ds. Stosunków z Ludnością Rdzenną wezwało Kościół katolicki, a nawet samego papieża, aby przeprosił za sposób traktowania indiańskich dzieci w szkołach katolickich w XIX i XX w.

Franciszek już przeprosił za rolę Kościoła w kolonializmie w obu Amerykach. Odwiedzając Boliwię w 2015 roku, Franciszek przeprosił za „wiele grzechów ciężkich popełnionych przeciwko rdzennym mieszkańcom Ameryki w imię Boga”.

Odkrycie w zeszłym miesiącu szczątków dzieci ze szkoły Kamloops Indian Residential School w Kolumbii Brytyjskiej, która została zamknięta w 1978 roku, ponownie otworzyło stare rany.

Źródło: Reuters, eKai

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy