Hiszpańska sztuczna inteligencja „marIA”. Program do nauki języka

Artykuł
Hiszpański rząd zapowiedział dofinansowanie marIA.
Fot. Pixabay/geralt

W Madrycie doszło do zaprezentowania przez Centrum Superkomputerowe w Barcelonie (el Barcelona Supercomputing Center) i Bibliotekę Narodową Hiszpanii (la Biblioteca Nacinal de España) nowej sztucznej inteligencji - marIA.

Hiszpańscy badacze sprawdzali, jak nauczyć sztuczną inteligencję mówienia po hiszpańsku od korektora Worda po zautomatyzowany serwis telefonicznych firm. Technologia wciąż się rozwija, samogłoski I oraz A symbolizują akronim Sztucznej Inteligencji (La Inteligencia Artificial).

- Wykorzystanie „marIA” jest w każdej aplikacji Sztucznej Inteligencji, która wykorzystuje język: tłumaczenie maszynowe, transkrypcje, korekta, aplikacje głosowe, systemy konwersacyjne czy aplikacje podsumowujące. Są to aplikacje, z których korzystamy na co dzień, nie uświadamiając sobie tego - wyjaśnia Marta Villegas, kierownik projektu w Barcelonie. 

Hiszpański rząd zapowiedział dofinansowanie projektu w wysokości 30 mln euro skierowane na Plan Języka Naturalnego (al Plan de Lenguaje Natural).Badania będą obejmowały kilka uczelni wyższych w tym Królewską Akademię Hiszpanii (la Real Academia Española). W spotkaniu przewodniczyła Sekretarz Stanu ds. Cyfryzacji i Sztucznej Inteligencji Carme Artigas. 

Program przy wykorzystaniu danych umożliwi włączenie języka hiszpańskiego do dowolnej aplikacji AI zawierające programy do automatycznego tłumaczenia tekstu typu Siru czy Alexa. 

Celem jest stworzenie rozbudowanej sieci relacji słownych, które przetwarzane przez komputery pozwolą nasilić sztuczną inteligencje. Podobnie jak ludzie, uczy się języków poprzez słuchanie i czytanie, tworzenie ich połączeń, naśladowanie ze słuchu.

- W takim projekcie są dwie trudności. Pierwszym z nich jest znalezienie wystarczającej ilości danych. Modele te są trenowane przy użyciu głębokich sieci neuronowych, które żywią się dużymi danymi. A po drugie posiadanie zasobów obliczeniowych, wystarczającej mocy obliczeniowej – wyjaśnia Villegas. 

Obecnie tylko język angielski i mandaryński mają bardziej zaawansowany system niż hiszpański. Możemy oczekiwać, że już za jakiś czas sztuczna inteligencja zawita również do naszych drzwi.

Źródło: www.elmundo.es

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy