Przejdź do treści
11:45 Zachodniopomorskie: Kilkanaście kąpielisk zamkniętych z powodu wysokich fal i silnego wiatru
10:45 Sąd Najwyższy: dodanie adnotacji do uchwały SN to bezprawna ingerencja rządu
10:39 Pakistan: Co najmniej 54 osoby zginęły wskutek ulewnych deszczów i powodzi
10:20 Polska: MSZ zakomunikowało ambasadzie Rosji, że atak na fabrykę firmy Barlinek to złamanie prawa międzynarodowego
09:48 NATO: trwają przygotowania do przekazania Ukrainie dodatkowych systemów Patriot
09:29 Reuters: grupy hakerskie powiązane z Chinami atakują tajwański przemysł półprzewodników
08:56 Korea Południowa: Sąd Najwyższy uniewinnił szefa Samsunga w sprawie głośnej fuzji
07:57 Irak: Około 50 zabitych i rannych w pożarze centrum handlowego
07:25 IMGW: burze, deszcz i wiatr na północnym zachodzie i południu kraju
07:00 USA: Groźne burze - mężczyzna zginął od uderzenia pioruna, kilkanaście osób rannych
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

"Zmusili władze komunistyczne do ustępstwa." Obchody 40. rocznicy wybuchu strajków w 1980 roku w Świdniku

Źródło: PAP/Wojciech Jargiło

Strajk w WSK PZL Świdnik i porozumienie z władzą podpisane w lipcu 1980 r. były kamykiem, który ruszył lawinę – mówił prezes IPN Jarosław Szarek w Świdniku (Lubelskie) podczas obchodów 40. rocznicy wybuchu strajków, nazwanych Lubelskim Lipcem \'80.

Szarek uczestniczył w sobotę w uroczystości upamiętnienia wybuchu strajku robotników w WSK PZL Świdnik w 1980 r., który zapoczątkował falę strajków w całym regionie, poprzedzających protesty na Wybrzeżu i podpisanie porozumień o utworzeniu niezależnych związków zawodowych.

Prezes IPN powiedział, że w podręcznikach szkolnych znajdują się zdjęcia, a w kronikach filmowych są zapisy z podpisania Porozumień sierpniowych (zawartych przez rząd PRL z komitetami strajkowymi) w Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu-Zdroju, Dąbrowie Górniczej. „To obrazy znane na całym świecie, ale tych porozumień nie byłoby, gdyby nie to pierwsze porozumienie podpisane tutaj w Świdniku 11 lipca 1980 r. tuż przed godziną 18” – podkreślił.

„To kilkutysięczna załoga zakładów w Świdniku zmusiła władze komunistyczne do ustępstwa. Była pierwszym kamykiem, który ruszył lawinę. Za kilka dni stanęła większość zakładów w Lublinie. Władza już nie mogła przemilczeć tego protestu. Dwa miesiące później strajkowały setki tysięcy ludzi, a kilka miesięcy później była blisko 10-milionowa Solidarność. Ale na początku było porozumienie w Świdniku” – powiedział Szarek.

Prezes IPN zaznaczył, że początkowo strajk był „walką socjalną”, ale bardzo szybko ten protest o godność człowieka pracy nabrał także innego znaczenia, stał się walką o wolność słowa, o prawdę, o sprawiedliwość i te uniwersalne wartości stały się siłą Solidarności. „Solidarność przyniosła wolność milionom ludzi zniewolonych przez system komunistyczny, bez Solidarności nie byłoby upadku Związku Sowieckiego. To zasługa również załogi świdnickiej, mieszkańców Świdnika” – dodał Szarek.

 Związkowcy z Solidarności, przedstawiciele władz różnych szczebli i różnych instytucji złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia "Świdnickiego Lipca", na terenie zakładów PZL Świdnik. Potem wzięli udział we mszy świętej. Obchodom towarzyszył też koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego.

Strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik wybuchł 8 lipca 1980 r. Jego bezpośrednim powodem była podwyżka cen w zakładowej stołówce, dlatego mówiono później, że w Świdniku „zaczęło się od kotleta”. Robotnicy przychodzili do zakładu, ale nie pracowali. Porządku pilnowała robotnicza straż. Trwały wiece, rozmowy z przedstawicielami dyrekcji i władz z Lublina, a także z Warszawy.

Czwartego dnia podpisano porozumienie. Pracownicy dostali podwyżkę płac i zapewnienie, że zaopatrzenie w Świdniku będzie lepsze. Za okres strajku zapłacono im średnie wynagrodzenie. Władze zobowiązały się, że nie będą wyciągać żadnych konsekwencji w stosunku do strajkujących. Robotnicy mieli odpracować straty powstałe z powodu strajku. Było to pierwsze w PRL porozumienie władz ze strajkującymi robotnikami.

Strajk w zakładzie w Świdniku zapoczątkował falę protestów na Lubelszczyźnie, które potem nazwano Lubelskim Lipcem 1980. W całym regionie łącznie zastrajkowało ponad 150 zakładów i około 40 tys. ich pracowników. W Lublinie stanął m.in. węzeł kolejowy i komunikacja miejska. Robotnicy domagali się podwyżek, poprawy warunków socjalno-bytowych, ale też zmniejszenia biurokracji, likwidacji korupcji i przywilejów dla rządzących. W niektórych zakładach żądali nowych wyborów do władz związków zawodowych, niezależnych rad pracowniczych, wolnej prasy.

Protesty na Lubelszczyźnie trwały ponad dwa tygodnie – do 25 lipca. Wkrótce po ich wygaśnięciu rozpoczęły się strajki na Wybrzeżu, które doprowadziły do podpisania porozumień o utworzeniu niezależnych związków zawodowych.

PAP

Wiadomości

REPUBLIKA NIEOFICJALNIE: Rzecznik Instytutu Pileckiego - Jan Gebert - straci stanowisko

Dziesiątki osób zginęło wskutek ulewnych deszczów i powodzi

Lamine Yamal nową „dziesiątką” FC Barcelony!

Niemka wrzeszczała na Ruch Obrony Granic. Chciała wymusić przejęcie migranta! WIDEO

Dzisiaj burze, deszcz i wiatr. Wiemy więcej

Robią to coraz śmielej! Niemiecka gazeta pisze o "współwinie Polaków w czasie Holokaustu"

Tour de France: Abrahamsen wygrywa w Tuluzie, upadek Pogacara, Healy nadal liderem

Skandaliczny wpis Instytutu Pileckiego. Internauci w szoku! [KOMENTARZE]

Aktualna sytuacja na rynku ropy naftowej w USA

Usyk vs Dubois 2: Rewanż o niekwestionowane mistrzostwo wagi ciężkiej już w sobotę

Małgorzata Manowska zawiadamia prokuraturę. Chodzi o wybory prezydenckie

Zrobię wszystko, żeby wrócił. Obiecuje Jan Urban

Dziesiątki zabitych i rannych w pożarze centrum handlowego

Przez lata rozbawiała Polaków do łez. "To najsmutniejszy poranek..."

W piątek ruszają rozgrywki PKO BP Ekstraklasy!

Najnowsze

REPUBLIKA NIEOFICJALNIE: Rzecznik Instytutu Pileckiego - Jan Gebert - straci stanowisko

Dzisiaj burze, deszcz i wiatr. Wiemy więcej

Robią to coraz śmielej! Niemiecka gazeta pisze o "współwinie Polaków w czasie Holokaustu"

Tour de France: Abrahamsen wygrywa w Tuluzie, upadek Pogacara, Healy nadal liderem

Skandaliczny wpis Instytutu Pileckiego. Internauci w szoku! [KOMENTARZE]

Dziesiątki osób zginęło wskutek ulewnych deszczów i powodzi

Lamine Yamal nową „dziesiątką” FC Barcelony!

Niemka wrzeszczała na Ruch Obrony Granic. Chciała wymusić przejęcie migranta! WIDEO