Zbiory Muzeum Auschwitz-Birkenau pojadą do Szwecji. Będą zaprezentowane w Malmoe
– Wystawa prezentująca oryginalne zbiory Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zostanie w przyszłym roku pokazana w Malmoe – ogłosiły w środę władze tego miasta oraz regionu Skania.
W Malmoe odbywa się Międzynarodowe Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu. Polskę reprezentuje wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu @PiotrGlinski bierze dziś udział w Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczaniu Antysemityzmu w Malmö.@PLinSweden pic.twitter.com/3uvMWDgJ7s
— Ministerstwo Kultury i Sportu (@MKDNiS) October 13, 2021
Jak ogłosiły na konferencji władze Malmoe, od maja 2022 roku do początku 2023 roku w hali targów w tym mieście pokazywana będzie wystawa „Auschwitz. Not long ago. Not far away” z 700 oryginalnymi przedmiotami z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz 20 innych instytucji.
„Wystawa wpisuje się w długookresową strategię walki naszego miasta z antysemityzmem” – oświadczyła burmistrz Malmoe, Katrin Stjernfeldt Jammeh.
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz @CPRDiP zapraszają 28 października do udziału w sesji edukacyjnej online poświęconej 80. rocznicy deportacji jeńców sowieckich do niemieckiego obozu #Auschwitz.https://t.co/RwB7wukegF pic.twitter.com/y8qKDuHPRC
— Muzeum Auschwitz (@MuzeumAuschwitz) October 13, 2021
Dzięki współpracy Malmoe z regionem Skania 15 tys. uczniów starszych klas szkół podstawowych będzie miało bezpłatny wstęp na wystawę.
Ekspozycja o powierzchni 2 tys. m kw. została stworzona przez hiszpańską firmę Musealia. Zawiera fragmenty baraku Auschwitz III-Monowitz, a także model wagonu kolejowego, jakim przewożeni byli więźniowie. Historia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz opowiadana jest z perspektywy ofiar zagłady, m.in, Żydów, Polaków oraz Romów.
Na forum w Malmoe obecnych jest ok. 400 uczestników, wśród nich 44 przedstawicieli państw, przede wszystkim ministrów oraz ambasadorów. W forum, oprócz gospodarza – szwedzkiego premiera, uczestniczą także m.in. król Szwecji Karol XVI Gustaw oraz królowa Sylwia, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, prezydent Finlandii Sauli Niinisto oraz premier Albanii Edi Rama.
13 października 1942 | W Paryżu urodził się francuski Żyd Jean Stolowicz.
— Muzeum Auschwitz (@MuzeumAuschwitz) October 13, 2021
Do #Auschwitz dotarł 10 października 1943 r. w transporcie 1000 Żydów deportowanych z Drancy. Był wśród 491 z nich zamordowanych po selekcji w komorze gazowej. pic.twitter.com/pHKB6aC0wW
Prezydent Izraela Icchak Hercog będzie się łączył za pomocą internetu. Z kolei sekretarz stanu USA Antony Blinken oraz prezydent Francji Emmanuel Macron przysłali filmy z nagranymi przemówieniami. W forum biorą udział również przedstawiciele mediów społecznościowych, Facebooka oraz Youtube.