Przejdź do treści

Polska 27 kwietnia – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: PAP, dzieje.pl; grafika własna

Tego dnia w Petersburgu zawiązano konfederację Targowicką; Stolica Apostolska oficjalnie uznała państwo polskie; rozpoczęto budowę KL Auschwitz; Sejm PRL uchwalił ustawę o amnestii; Leon Kieres ujawnił, że osobą, która donosiła o sprawach dotyczących papieża Jana Pawła II był o. Konrad Stanisław Hejmo; papież Franciszek ogłosił świętymi Jana XXIII i Jana Pawła II; w mszy uczestniczyło ok. 800 tys. wiernych. Urodzili się m. in. Fryderyk Jagiellończyk, Stanisław Bukowiecki, Zygmunt Berling, Zygmunt Wojciechowski, Julian Stryjkowski, Krzysztof Komeda, Stanisłąw Dziwisz, Ryszard Bugajski, Leszek Wójtowicz. Zmarli natomiast: Mikołaj Radziwiłł, Leopold Buczkowski oraz Piotr Skrzynecki.

1468 - W Krakowie urodził się Fryderyk Jagiellończyk, biskup krakowski, arcybiskup gnieźnieński, prymas Polski.

1584 - W Wilnie zmarł Mikołaj Radziwiłł nazywany Rudym, wojewoda wileński, kanclerz wielki litewski; hetman wielki litewski, uczestnik wojny o Inflanty w 1564 r. - pokonał wojska moskiewskie nad Ułą i pod Orszą, a także wojen z Moskwą w czasach króla Stefana Batorego; propagator kalwinizmu.

1613 - Pożar zniszczył niemal całą zabudowę Gniezna.

1792 - W Petersburgu przeciwnicy reform Sejmu Czteroletniego, pod hasłem obrony zagrożonej wolności, zawiązali konfederację przeciwko królowi Stanisławowi Augustowi i Konstytucji 3 Maja; przywódcy konfederacji uzgodnili z Katarzyną II, że po dotarciu do Polski, przy ochronie Rosjan, ogłoszą jej akt w Targowicy; dokument miał zostać wydany pod nieprawdziwą datą - 14 maja.

1794 – Insurekcja Kościuszkowska: wojska litewskie odniosły zwycięstwo nad oddziałami rosyjskimi w bitwie pod Niemenczynem koło Wilna.

1856 - W Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się polska premiera opery La Traviata Giuseppe Verdiego.

1867 - Urodził się Stanisław Bukowiecki, prawnik, działacz niepodległościowy, w latach 1919-1939 prezes Prokuratorii Generalnej RP.

1877 - We Florencji zmarł Antonio Corazzi, architekt włoski, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli późnego klasycyzmu; działając w Warszawie zaprojektował i zrealizował m.in. Pałac Staszica, Pałac Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu oraz budynek Teatru Wielkiego.

1896 - W Limanowej urodził się Zygmunt Berling, żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej; w latach 1939-1941 przebywał w niewoli sowieckiej; współpracował z NKWD; dowódca 1. Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki (1943), następnie dowódca 1. Armii WP (1944).

1900 - W Stryju urodził się Zygmunt Wojciechowski, historyk, prawnik, w latach 30. związany z Obozem Wielkiej Polski; w 1945 r. założyciel i dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

1905 - W Stryju urodził się Julian Stryjkowski, właściwie Pesach Stark, pisarz, dramaturg, autor m.in. powieści „Sen Azrila”, „Głosy w ciemności” i „Austeria”.

1919 - Oficjalne uznanie państwa polskiego przez Stolicę Apostolską.

1931 - W Poznaniu urodził Krzysztof Komeda, właściwie Krzysztof Trzciński, jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów i pianistów jazzowych, twórca muzyki m.in. do filmów „Niewinni czarodzieje” i „Dziecko Rosemary”.

1939 - W Rabie Wyżnej urodził się kardynał Stanisław Dziwisz; doktor teologii, od 1967 do 1978 r. kapelan ks. kardynała Karola Wojtyły; w latach 1978-2005 pełnił funkcję osobistego sekretarza papieża Jana Pawła II; metropolita krakowski w latach 2005-2016.

1940 - Na rozkaz dowódcy SS Heinricha Himmlera na terenie byłych polskich koszar artyleryjskich w Oświęcimiu rozpoczęto budowę KL Auschwitz.

1941 - W miejsce Uniwersytetu Poznańskiego utworzono Reichsuniversität Posen.

1943 - W Warszawie urodził się Ryszard Bugajski, reżyser, scenarzysta, pisarz; twórca filmów „Przesłuchanie”, „Generał Nil” i „Układ zamknięty”, a także spektakli telewizyjnych „Miś Kolabo” i „Śmierć rotmistrza Pileckiego”.

1946 - Krajowa Rada Narodowa uchwaliła ustawę „O głosowaniu ludowym” w dniu 30 czerwca 1946 r.

1947 - W Poznaniu rozpoczęły się pierwsze po zakończeniu II wojny światowej Międzynarodowe Targi.

1954 - W Poznaniu urodził się Leszek Wójtowicz, poeta, pieśniarz, kompozytor.

1954 - Premiera filmu „Celuloza” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

1956 - Sejm PRL uchwalił ustawę o amnestii, na mocy której więzienia opuściło ponad 35 tys. osób, głównie więźniów skazanych przez komunistyczne władze za działalność niepodległościową.

1960 - W Nowej Hucie doszło do starć milicji z mieszkańcami, którzy protestowali przeciwko usunięciu krzyża z miejsca, gdzie miał stanąć kościół; zatrzymano około 500 osób.

1966 – Drużyna z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3 w Łodzi jako pierwsza w kraju zameldowała gotowość do przystąpienia do „Operacji 1001 Frombork”. Z kolei drużyna harcerska z ZSMR w Hrubieszowie, zgłaszając się jako jedna z trzech, obok drużyn z Łodzi i Raciborza również, w lipcu 1966 r., wzięła udział w Akcji Pilotażowej „Operacji 1001 Frombork”.

1971 - We Wrocławiu urodziła się Małgorzata Kożuchowska, aktorka, od 2005 r. w zespole Teatru Narodowego w Warszawie; wystąpiła m.in. w filmach „Kiler” i „Komornik”, znana również z seriali „M jak miłość” i "”Rodzinka.pl”.

1972 - Sejm uchwalił Kartę Praw i Obowiązków Nauczyciela.

1977 - Pierwszy numer „Opinii”, pisma Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

1989 - W Warszawie zmarł Leopold Buczkowski, pisarz, malarz, grafik.

1989 - Jerzy Urban mianowany został prezesem Komitetu ds. Radia i Telewizji.

1995 - Premiera filmu sensacyjnego Polska śmierć w reżyserii Waldemara Krzystka.

1997 - W Krakowie zmarł Piotr Skrzynecki, założyciel kabaretu Piwnica pod Baranami, jego wieloletni konferansjer i lider.

2005 – Prezes IPN Leon Kieres ujawnił, że osobą, która w latach osiemdziesiątych donosiła wywiadowi PRL o sprawach dotyczących papieża Jana Pawła II i jego bezpośredniego otoczenia jest o. Konrad Stanisław Hejmo, posługujący się pseudonimami „Hejnał” i „Dominik”.

2005 – W Niemczech został ujęty gangster Ryszard Niemczyk.

2007 - Ludwik Dorn został wybrany na stanowisko marszałka Sejmu RP.

2007 - Premiera filmu „Parę osób, mały czas” w reżyserii Andrzeja Barańskiego.

2009 - W Podłej Górze koło Świebodzina rozpoczęto ekshumacje zwłok niemieckich żołnierzy i cywilów (w tym kilkoro dzieci), zamordowanych przez Armię Czerwoną i zakopanych w masowych grobach w 1945 roku.

2010 - Piotr Pustelnik wszedł na szczyt Annapurny, zdobywając jako trzeci Polak Koronę Himalajów i Karakorum.

2014 - W Rzymie papież Franciszek ogłosił świętymi Jana XXIII i Jana Pawła II; w mszy kanonizacyjnej uczestniczyło ok. 800 tys. wiernych. Na uroczystości obecny był emerytowany papież Benedykt XVI. Była to pierwsza podwójna kanonizacja papieży w XXI wieku i zarazem pierwsza kanonizacja głowy Kościoła od czasu kanonizacji Piusa X w 1954 r. oraz pierwszy raz, kiedy papież kanonizował dwóch swoich poprzedników i kiedy to na jednej uroczystości przewodniczyło dwóch papieży – emerytowany i obecny.



PAP

Wiadomości

Sukces funkcjonariuszy CBŚP. Namierzyli sprawców napadu po 33 latach

SpaceX wystrzelił dwa lądowniki księżycowe

HIT DNIA

Uwaga! Kup najnowszy numer „Gazety Polskiej”, a otrzymasz naklejkę z logiem Republiki

Polska importuje nawozy z Rosji. Tymczasem Grupa Azoty ma się coraz gorzej

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Wielki paraliż polskiej kolei. Opóźnienia nawet o kilkanaście godzin!

NEWS REPUBLIKI: Trzeci etat generała Stróżyka

Wymienią uszkodzone medale z igrzysk w Paryżu!

Będzie inna definicja mobbingu. Szykują się zmiany w prawie

Australian Open - w czwartek mecze Świątek i Hurkacza

Zima trwa w najlepsze. Kierowco, zachowaj szczególną ostrożność

Szefowa AfD: zamkniemy granice Niemiec! Co zapowiada jeszcze?

Gdzie można kupić okazyjnie firmę za 3 złote?

Planują zbudować olbrzymią elektrownię słoneczną w kosmosie

Chcą odciąć fundusze dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Ona nie przyjdzie na inaugurację Trumpa. Nie chce płakać

Najnowsze

Sukces funkcjonariuszy CBŚP. Namierzyli sprawców napadu po 33 latach

Wielki paraliż polskiej kolei. Opóźnienia nawet o kilkanaście godzin!

TRZEBA ZOBACZYĆ!

NEWS REPUBLIKI: Trzeci etat generała Stróżyka

Wymienią uszkodzone medale z igrzysk w Paryżu!

mobbing praca

Będzie inna definicja mobbingu. Szykują się zmiany w prawie

SpaceX wystrzelił dwa lądowniki księżycowe

Uwaga! Kup najnowszy numer „Gazety Polskiej”, a otrzymasz naklejkę z logiem Republiki

HIT DNIA

Polska importuje nawozy z Rosji. Tymczasem Grupa Azoty ma się coraz gorzej