Przejdź do treści
Republika O 21:30 w drugiej części programu W PUNKT gościem będzie Piotr Müller z Prawa i Sprawiedliwości
19:19 IMGW: Piątek ma być ostatnim ciepłym dniem w tym tygodniu. Od soboty spodziewane jest ochłodzenie
Ważne Tomasz Sakiewicz, prezes Republiki: Zapłacimy kaucję za Annę W.
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Tychy zaprasza na projekcję filmu "Kryptonim klasztor. Dorwać Pileckiego" oraz spotkanie z autorem filmu Tadeuszem Płużańskim, 4 kwietnia (piątek), g. 17, Kino Andromeda, Pl. K.K. Baczyńskiego 2
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Protest Protest przeciw masowej migracji do Polski! 5 kwietnia, godz. 12:00, Gubin, wjazd na most graniczny z ul. Bolesława Chrobrego
Spotkanie Posłowie PiS: Mateusz Morawiecki, Maciej Małecki i Robert Telus zapraszają na spotkanie 7 kwietnia o godz. 18. Spotkanie odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą - w Domu Weselnym Siódme Niebo, ul. Jagiełły 1a
Spotkanie Klub "GP" Radom zaprasza na uczczenie pamięci Ofiar Tragedii Smoleńskiej, 10 kwietnia, g. 17, pod pomnikiem Marii i Lecha Kaczyńskich ul. Żeromskiego 10 oraz o 18 na koncert Pawła Piekarczyka w Resursie Obywatelskiej ul. Jacka Malczewskiego 16
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza

Polska 22 maja – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: PAP, dzieje; grafika własna

Tego dnia Sejm konwokacyjny przyjął uchwałę o wykluczeniu kandydatur cudzoziemców do korony polskiej; dokonano ponownej koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej; założono Polskie Towarzystwo Informatyczne; podpisana została umowa o wytyczeniu w Zatoce Pomorskiej granicy pomiędzy Polską a NRD; szczątki Mikołaja Kopernika zostały złożone w grobie w archikatedrze we Fromborku. Urodzili się m. in. Stanisław Ossowski, Szymon Kobyliński, Jan Ciszewski. Zmarli natomiast: Maria Kalergis, William Lindley, Adam Próchnik, Jan Kryst, Michał Karaszewicz-Tokarzewski, Stanisław Swianiewicz oraz Zbigniew Wodecki.

1054 - Na zjeździe w Kwedlinburgu cesarz Henryk III przyznał Polsce prawo do Śląska, pod warunkiem płacenia Czechom rocznego trybutu.

1364 – Król Kazimierz III Wielki nadał prawa miejskie Skawinie.

1733 – Sejm konwokacyjny przyjął uchwałę o wykluczeniu kandydatur cudzoziemców do korony polskiej. Decyzja została obalona przez wojska rosyjskie. Pod ich nadzorem wybrano królem Augusta III Sasa.

1842 - Pociąg „Silesia” zainaugurował linię Kolei Górnośląskiej na odcinku Wrocław-Oława (najstarszej na terytorium dzisiejszej Polski).

1874 - W Warszawie zmarła Maria Kalergis, słynąca z urody pianistka-amatorka, prowadząca w Paryżu, a następnie w Warszawie salon artystyczny.

1879 - W Połtawie urodził się Semen Petlura, przywódca Ukraińskiej Republiki Ludowej i naczelny dowódca jej wojsk; sprzymierzeniec Polski w wojnie z bolszewikami.

1897 - W Lipnie koło Włocławka urodził się Stanisław Ossowski, socjolog, teoretyk kultury, metodolog nauk społecznych, estetyk.

1900 - W Londynie zmarł William Lindley, inżynier, projektant wodociągów warszawskich.

1910 - Po kradzieży w październiku 1909 roku koron z obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej dokonano jego ponownej koronacji koronami podarowanymi przez papieża Piusa X.

1911 - Andrzej Małkowski wydał rozkaz powołujący pierwsze cztery drużyny harcerskie we Lwowie; data ta uznawana jest za moment powstania polskiego harcerstwa.

1912 - Dziesiątki tysięcy osób uczestniczyło w Warszawie w pogrzebie Bolesława Prusa - pisarza, autora powieści, m.in. „Lalka” i „Faraon”.

1919 – Wojska ukraińskie zakończyły oblężenie Lwowa i wycofały się na wschód.

1927 - W Warszawie urodził się Szymon Kobyliński, grafik, rysownik, karykaturzysta, eseista i dziennikarz.

1930 - W Sosnowcu urodził się Jan Ciszewski, dziennikarz, komentator sportowy.

1939 - III Rzesza i Włochy podpisały tzw. pakt stalowy, sojusz polityczno-militarny, do którego następnie przystąpiła Japonia.

1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, członek Związku Strzeleckiego, POW, historyk, publicysta, działacz socjalistyczny, poseł na Sejm RP.

1943 - W Warszawie w restauracji „Adria” Jan Kryst „Alan”, żołnierz AK, zastrzelił trzech oficerów gestapo; w czasie wycofywania się z lokalu „Alan” został zabity.

1944 – Oddział UPA przy pomocy ludności ukraińskiej dokonał masakry 120–145 Polaków w Bryńcach Zagórnych w dawnym województwie lwowskim.

1947 - Prezydent USA Harry Truman zatwierdził program polityki zagranicznej, zgodnie z którym Stany Zjednoczone mają pomagać krajom zagrożonym komunizmem; był to początek funkcjonowania tzw. doktryny Trumana.

1948 - Przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie zakończył się proces przywódców Stronnictwa Narodowego: Lecha Hajdukiewicza, Leona Dziubeckiego, Władysława Podymniaka, Tadeusza Macińskiego i Ludwika Chaberskiego.

1964 - W Casablance zmarł gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski - Komendant Główny Służby Zwycięstwu Polsce; po powstaniu Związku Walki Zbrojnej komendant obszaru obejmującego okupację sowiecką; jeden z twórców Podziemnego Państwa Polskiego.

1966 - W Warszawie odsłonięto pomnik Marii Konopnickiej.

1970 - Premiera filmu wojennego Raj na ziemi w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego.

1981 – Założono Polskie Towarzystwo Informatyczne.

1983 – Polska zremisowała z ZSRS 1:1 w rozegranym w Chorzowie meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy.

1989 - W Berlinie, po czteroletnim sporze, podpisana została umowa o wytyczeniu w Zatoce Pomorskiej granicy pomiędzy Polską a NRD.

1989 - Premiera filmu „Sztuka kochania” w reżyserii Jacka Bromskiego.

1992 - W Moskwie prezydenci Borys Jelcyn i Lech Wałęsa podpisali polsko-rosyjski traktat o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy.

1995 - W Polsce z jednodniową wizytą przebywał papież Jan Paweł II; wizyta odbyła się z okazji kanonizacji w Ołomuńcu bł. Jana Sarkandra - papież odwiedził miejsce jego urodzenia - Skoczów, spotkał się również z mieszkańcami Bielska-Białej i Żywca.

1997 - W Londynie zmarł Stanisław Swianiewicz - ekonomista, prawnik, sowietolog, który ocalał ze zbrodni katyńskiej; dzięki jego relacji wiadomo, jak wyglądał wyładunek polskich jeńców z wagonów do pojazdów więziennych na stacji Gniezdowo, skąd przewożono ich do Lasu Katyńskiego.

2006 - Podczas prac remontowych wybuchł pożar w kościele św. Katarzyny w Gdańsku. Zabytki i wieżę kościoła uratowano.

2009 - Premiera filmu Wojna polsko-ruska w reżyserii Xawerego Żuławskiego.

2010 - Sarkofag ze szczątkami astronoma Mikołaja Kopernika został złożony w grobie w archikatedrze we Fromborku.

2017 - W Warszawie zmarł Zbigniew Wodecki, jeden z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, skrzypek, trębacz i kompozytor; znany z takich przebojów jak: „Opowiadaj mi tak”, „Pszczółka Maja”, „Zacznij od Bacha”, „Izolda”, „Chałupy”.



PAP

Wiadomości

Berlin podrzuca Polsce migrantów. Niemiecka minister mówi o świetnej współpracy z polskimi służbami [WIDEO]

Zniszczono polskie flagi na Westerplatte. Policja szuka sprawców

W sieci znalezione: takiego poparcia Trzaskowski teraz raczej chyba sobie nie życzy

Sejmowa komisja odrzuciła antyreligijną petycję

Bochenek: opinia publiczna i media wymusiły uwolnienie Anny Wójcik!

Skazanie Marine Le Pen. Radziejewski: główny nurt niszczy konkurentów za pomocą zaprzyjaźnionych sędziów

Samochód eksplodował na placu w Amsterdamie [WIDEO]

Anna Wójcik opuściła areszt dzięki presji widzów Republiki!

Ujawniamy: niemiecka firma organizowała swój event w... neo TVP przy Woronicza

TYLKO U NAS: wstrząsająca relacja ofiary Bodnarowców

Warszawa: uroczystości z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i 20-lecia śmierci św. Jana Pawła II. Zaproszenie na 4 kwietnia

Hejtował przeciwników PO. "Pablo Morales" dostał 100 tysięcy od Totalizatora Sportowego

RPP obniży stopy procentowe? Co z inflacją? Glapiński składa deklarację

Daniel Obajtek komentuje: Cła z Ameryki a gospodarka

Błaszczak: prokurator stawiający mi zarzuty dotyczące "linii Wisły" sam mógł popełnić przestępstwo

Najnowsze

Berlin podrzuca Polsce migrantów. Niemiecka minister mówi o świetnej współpracy z polskimi służbami [WIDEO]

Bochenek: opinia publiczna i media wymusiły uwolnienie Anny Wójcik!

Skazanie Marine Le Pen. Radziejewski: główny nurt niszczy konkurentów za pomocą zaprzyjaźnionych sędziów

Samochód eksplodował na placu w Amsterdamie [WIDEO]

Anna Wójcik opuściła areszt dzięki presji widzów Republiki!

Zniszczono polskie flagi na Westerplatte. Policja szuka sprawców

W sieci znalezione: takiego poparcia Trzaskowski teraz raczej chyba sobie nie życzy

Sejmowa komisja odrzuciła antyreligijną petycję