Przejdź do treści

Polska 12 sierpnia – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: TV Republika

Tego dnia w Gdańsku wyruszył na trasę pierwszy tramwaj elektryczny; oddziały I. Kompanii Kadrowej wkroczyły do Kielc; oddział „Osa-Kosa” KG AK zaatakował w Warszawie transport pieniędzy Banku Emisyjnego; Winston Churchill po raz kolejny zadepeszował do Józefa Stalina ws. pomocy dla powstańców; w Łodzi wybuchł strajk tramwajarzy spacyfikowany przez MO; rząd podjął decyzję o budowie elektrowni jądrowej; władze PRL wprowadziły kartki na cukier; prezydent Lech Kaczyński wraz z przywódcami Ukrainy i państw bałtyckich udał się do Tbilisi. Urodzili się m. in. Antoni Kocjan, Lena Żelichowska, Leopold Unger, Artur Barciś. Zmarli natomiast: Gabriel Krasiński, Michał Poniatowski, Jan Mauersberger, Tomasz Chmieliński, Bolesław Romanowski, Halina Wyrodek oraz Julian Eugeniusz Kulski.

1308 - Lidzbark Warmiński otrzymał prawa miejskie. 

1399 - W bitwie nad Worsklą wojska litewsko-ruskie księcia Witolda, wspierane przez oddziały polskie, krzyżackie, a także chana Tochtamysza, zostały pokonane przez tatarską armię władcy Złotej Ordy - chana Timur-Kutłuka

1654 - Armia litewska dowodzona przez hetmana Janusza Radziwiłła zwyciężyła Rosjan w bitwie pod Szkłowem. 

1654 - Z terenu Polski widoczne było całkowite zaćmienie Słońca. 

1676 - Zmarł Gabriel Krasiński, kasztelan płocki, uczestnik wojen kozackich i walk ze Szwedami w okresie „potopu”, które opisał w rękopiśmiennej kronice wierszowanej z lat 1655-1669 - „Taniec Rzeczypospolitej Polskiej”. 

1794 - W Warszawie zmarł książę Michał Poniatowski, arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski od 1785 r. 

1794 - Insurekcja kościuszkowska: Wojska rosyjskie zdobyły Wilno. 

1831 - Powstanie listopadowe: Gen. Henryk Dembiński mianowany został przez Radę Wojenną naczelnym wodzem, zastąpił na tym stanowisku gen. Jana Skrzyneckiego

1896 – W Gdańsku wyruszył na trasę pierwszy tramwaj elektryczny. 

1902 - We wsi Skalskie koło Olkusza urodził się Antoni Kocjan, konstruktor lotniczy, pilot; w czasie II. wojny światowej w wywiadzie lotniczym ZWZ-AK; aresztowany i rozstrzelany przez Niemców w więzieniu na Pawiaku w 1944 r. 

1910 - W Warszawie urodziła się Lena Żelichowska, aktorka, tancerka, śpiewaczka; wystąpiła w filmach „Czarna perła”, „Jego wielka miłość”, „O czym marzą kobiety”, „Sygnały” i „Żołnierz królowej Madagaskaru”. 

1914 – I. wojna światowa: Oddziały I. Kompanii Kadrowej wkroczyły do Kielc. 

1914 – I. wojna światowa: Francja i Wielka Brytania wypowiedziały wojnę Austro-Węgrom. 

1914 - Józef Piłsudski wydał „Odezwę na wkroczenie wojsk polskich do Królestwa Kongresowego”. Opublikowana została w Krakowie jako druk ulotny, autorstwa Leona Wasilewskiego. Wzywała mieszkańców Królestwa Polskiego do czynnego wystąpienia przeciwko okupacji rosyjskiej. Powoływała się na zalecenia utworzonego w Warszawie Rządu Narodowego (który w rzeczywistości nigdy nie istniał), nakazującego podporządkowanie się rozporządzeniom Józefa Piłsudskiego. 

1920 - Wojna polsko-bolszewicka: Armia Czerwona rozpoczęła ofensywę na przedmościu Warszawy; od północy wojska sowieckie nacierały na Płock, Toruń i Włocławek. 

1920 - Wojna polsko-bolszewicka: Józef Piłsudski z Warszawy wyruszył do frontowej kwatery w Puławach, gdzie objął dowództwo nad formowaną grupą uderzeniową. 

1922 - We Lwowie urodził się Leopold Unger, dziennikarz, publicysta; korespondent „Życia Warszawy” i Polskiej Agencji Prasowej; od 1969 r. na emigracji w Belgii, gdzie pod pseudonimem „Pol Mathil” pisał w „Le Soir”; współpracownik paryskiej „Kultury”, pracujący również dla Radia Wolna Europa, sekcji polskiej Radia BBC oraz „International Herald Tribune”; felietonista „Gazety Wyborczej”. 

1928 - W Amsterdamie zakończyły się IX. Letnie Igrzyska Olimpijskie, w czasie których Halina Konopacka wygrała konkurs rzutu dyskiem, zdobywając pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski. 

1932 – W Berlinie rozpoczęły się międzynarodowe zawody lotnicze „Challenge 1932”, w których zwyciężyli Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura na samolocie RWD-6

1941 - Dekret Prezydium Rady Najwyższej ZSRS o amnestii dla obywateli polskich przebywających w sowieckich łagrach. 

1942 - W Konstancinie zmarł ksiądz ppłk dr Jan Mauersberger, współorganizator skautingu, harcmistrz Rzeczypospolitej, kapelan ZHP; w czasie II. wojny światowej przewodniczący Szarych Szeregów

1942 - W Jasienicy Rosielnej koło Krosna Niemcy rozstrzelali 624 Żydów. 

1943 - W Warszawie specjalny oddział „Osa-Kosa” Kedywu KG AK zaatakował przy pl. Zamkowym transport pieniędzy wywożonych z Banku Emisyjnego: w wyniku przeprowadzonej akcji zdobyto około 106 milionów złotych oraz nieznaną ilość marek niemieckich. 

1944 - Powstanie Warszawskie: Niemcy odbili z rąk polskich gmachy Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji, Starostwa Grodzkiego Śródmiejsko-Warszawskiego, a także Wojskowy Instytut Geograficzny, Miejski Instytut Higieny i Dom Turystyczny. 

1944 – Powstanie Warszawskie: Winston Churchill po raz kolejny zadepeszował do Józefa Stalina, pytając o pomoc dla powstańców. 

1944 - W Krakowie w wieku 99 lat zmarł jeden z ostatnich powstańców styczniowych ppor. Tomasz Chmieliński

1956 - W Kokawie w pow. częstochowskim urodził się Artur Barciś, aktor, reżyser, przez wiele lat związany z warszawskim Teatrem Ateneum; znany m.in. z ról w serialach „Miodowe lata”, „Ranczo” i „Doręczyciel”, wystąpił w filmach „Znachor”, „Kramarz”, „Braciszek”, a także w cyklu „DekalogKrzysztofa Kieślowskiego

1957 - W Łodzi wybuchł strajk tramwajarzy, spacyfikowany po trzech dniach przez milicję. 

1964 - Edward Ochab został przewodniczącym Rady Państwa PRL. 

1968 - W Gdańsku zmarł Bolesław Romanowski, komandor, dowódca walczących w II. wojnie światowej polskich okrętów podwodnych „Jastrząb” i „Dzik”. 

1970 - W Moskwie podpisano traktat o normalizacji stosunków pomiędzy Związkiem Sowieckim i Republiką Federalną Niemiec; obie strony zobowiązały się w nim do „nieograniczonego poszanowania integralności terytorialnej wszystkich państw w Europie w ich obecnych granicach”. 

1971 - Rząd podjął decyzję o budowie elektrowni jądrowej; jej uruchomienie miało nastąpić na początku lat 80. 

1976 - Władze PRL wprowadziły kartki na cukier; posiadacze tzw. biletów towarowych mieli prawo do zakupu określonej ilości cukru po dotychczasowych cenach (10,50 zł za kg), pozostała część cukru była dostępna w sprzedaży po cenach komercyjnych (26 zł za kg). 

1985 - Premiera filmu „Miłość z listy przebojów” w reżyserii Marka Nowickiego

1997 - Na warszawskim Służewcu odbył się pierwszy polski koncert zespołu „U2”. 

2005 - Premiera filmu „Skazany na bluesa” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego

2008 - W Krakowie zmarła Halina Wyrodek, aktorka, piosenkarka, gwiazda „Piwnicy pod Baranami”. 

2008 – Prezydent Lech Kaczyński wraz z przywódcami Ukrainy i państw bałtyckich udał się do Tbilisi. Celem wizyty było zamanifestowanie międzynarodowego poparcia dla Gruzji, która została najechana przez Rosję. Wieczorem przed parlamentem Gruzji wygłosił przemówienie, w którym ostrzegł przed rosyjskim imperializmem i ekspansjonizmem. 

2012 - W Londynie zakończyły się XXX. Letnie Igrzyska Olimpijskie. Polacy zdobyli łącznie 11 medali, w tym 3 złote [Anita Włodarczyk, rzut młotem; Adrian Zieliński, podn. cięż. kat. 85 kg; Tomasz Majewski, pchn. kulą], 1 srebrny i 7 brązowych. 

2021 – W Waszyngtonie zmarł Julian Eugeniusz Kulski, polski architekt, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, najmłodszy więzień niemieckich obozów jenieckich, syn Juliana Spitosława Kulskiego, wiceprezydenta Warszawy za czasów prezydentury Stefana Starzyńskiego

Wiadomości

Policja zastrzeliła kierowcę. Wjechał w centrum handlowe |FILM

Władze zarządziły ewakuację. Groźny pożar buszu

Scholz wygwizdany w Magdeburgu. Niemcy protestują

Trump proponuje Amerykanom odzyskanie Kanału Panamskiego

Potężny atak na składy ropy w Rosji. Nocna "wycieczka"

PILNE! Eksplozja w Sztokholmie. Technicy badają przyczynę

Amerykański atak na obiekty proirańskich rebeliantów

Polski Związek Bokserski opuszcza światową federację. Co dalej?

Europa zwiększa siły policyjne na jarmarkach bożonarodzeniowych

Premier: granica wschodnia pozostanie zamknięta

NASZ NEWS. "Przygotowywany jest kolejny obrzydliwy atak medialny na Jana Pawła II", mówi mec. Skwarzyński

Gontarz: tylko wielkie zwycięstwo dr. Nawrockiego może pokonać fałszerstwo

Rosjanie ściągają tam siły. Wezwał naród do wojny

Viktor Orban: Bruksela chce zamienić Węgry w Magdeburg

Co najmniej 38 ofiar śmiertelnych. Palili się żywcem na drodze

Najnowsze

Policja zastrzeliła kierowcę. Wjechał w centrum handlowe |FILM

Potężny atak na składy ropy w Rosji. Nocna "wycieczka"

PILNE! Eksplozja w Sztokholmie. Technicy badają przyczynę

Amerykański atak na obiekty proirańskich rebeliantów

Polski Związek Bokserski opuszcza światową federację. Co dalej?

Władze zarządziły ewakuację. Groźny pożar buszu

Scholz wygwizdany w Magdeburgu. Niemcy protestują

Trump proponuje Amerykanom odzyskanie Kanału Panamskiego