Przejdź do treści
13:11 Francja: Sąd orzekł zakaz ubiegania się o stanowiska publiczne przez pięć lat dla Marine Le Pen
13:06 Podlaskie: Apel o niewypalanie traw po pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym
12:14 Polska: W RCB międzyresortowe spotkanie ws. zagrożenia pryszczycą
Republika O 17:30 gościem Ewy Bugały w Republice programie „Ewa Bugała wszystko jasne” będzie Małgorzata Paprocka, szef Kancelarii Prezydenta RP. Zapraszamy!
11:53 UE: PE zabiega o udział władz USA w majowej sesji w Strasburgu. Trwają starania o przyjazd Trumpa
11:40 Belgia: Strajk w całym kraju. W Brukseli odwołane wszystkie odloty, działa jedna linia metra
11:17 Olsztyn: Zarzuty dla mężczyzny, który ugodził kota nożem, nagrał to i zamieścił w internecie
10:57 Mazowieckie: Obcokrajowiec poszukiwany czerwoną notą Interpolu zatrzymany na lotnisku Modlin
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Piotrem Kaletą, posłem PiS. Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia, o godz. 18:00 - przy ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z dziennikarzem śledczym TV Republika Piotrem Nisztorem. 1 kwietnia 2025 (wtorek), godz. 17:00, Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Ważne Bazylika pw. Św. Krzyża w Warszawie, 1 kwietnia, godz. 20.00, Msza św. w intencji śp. Barbary Skrzypek
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na uroczystość upamiętnienia 20 rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II, 2 kwietnia 2025 (środa), godz. 20.30, na Wzgórzu Papieskim przy Placu Jana Pawła II
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
NBP Mamy 480 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego

Polska 11 kwietnia – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: PAP; dzieje.pl; grafika własna

Tego dnia niemieckie władze zmieniły nazwę Łodzi na Litzmannstadt; oficjalny komunikat niemiecki dotyczący zbrodni katyńskiej; władze komunistyczne zdecydowały o zamknięciu Teatru Rapsodycznego w Krakowie; „Stefan Batory” wypłynął w swój pierwszy rejs transoceaniczny; Sejm uchwalił ustawę „o uchyleniu ustawy o kontroli publikacji i widowisk”; w Warszawie wylądował samolot z ciałem zmarłego tragicznie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Urodzili się m. in. Leon Wyczółkowski, Władysław Komar, Stefan Chwin, Hanna Śleszyńska, Tomasz Gollob. Zmarli natomiast: Stanisław ze Szczepanowa, Semen Nalewajko, Jakub Hirszberg, Jan Styka, Jerzy Kirchmayer, Ludomił Rayski, Władysław Liniarski oraz Hilary Koprowski.

1065Książę Polski Bolesław II Szczodry (Śmiały) ufundował klasztor benedyktynów w Mogilnie, przekazując mu część dochodów, m.in. z Grudziądza i Rypina.

1079 - W Krakowie z wyroku sądu królewskiego stracony został biskup Stanisław ze Szczepanowa, skonfliktowany z królem Bolesławem Śmiałym; duchowny uznany za męczennika, ogłoszony został w 1254 r. świętym oraz patronem Polski.

1393 – Stałą rezydencję przy katedrze fromborskiej rozpoczął kanonik Gotfryd Bedeke z Elbląga, który w październiku poprzedniego roku otrzymał od papieża Bonifacego IX prowizję na kanonię warmińską. We wrześniu 1395 r. był jednym z redaktorów, adresowanej do papieża, relacji o świątobliwym życiu pustelnicy Doroty z Mątowów.

1393 – Kanonikiem warmińskim został Jan Alardus z Rzeszy. Prowizję papieską na kanonię otrzymał 9.11.1389 r.

1393 – Najpóźniej tego dnia członkiem kapituły warmińskie zostaje Andrzej z Grotkowa (de Grotkau). Dokumenty potwierdzające przejęcie prebendy datowane są w nieco późniejszym okresie (31.03.1400 r.). Aktywny uczestnik akcji osiedleńczej prowadzonej przez kapitułę.

1525 – Staszów otrzymał prawa miejskie.

1597 - W Warszawie ścięty został Semen Nalewajko, przywódca powstania kozackiego.

1764 - Podpisano rosyjsko-pruski układ sojuszniczy, którego celem było m.in. zahamowanie reform w I Rzeczypospolitej.

1775 - W Warszawie zakończył obrady sejm, zwołany na żądanie zaborców w 1773 r., który ratyfikował traktaty rozbiorowe, legalizując podział ziem Rzeczypospolitej dokonany w 1772 r. przez Rosję, Austrię i Prusy; sejm powołał Komisję Edukacji Narodowej oraz Radę Nieustającą.

1776 – Niepołomice otrzymały prawa miejskie.

1787 - W Marsylii zmarł Kajetan Węgierski, poeta, tłumacz, podróżnik.

1848 - Powstanie Poznańskie: polsko-pruska ugoda w Jarosławcu, która przewidywała nadanie częściowej autonomii Wielkiemu Księstwu Poznańskiemu w zamian za ograniczenie na jego obszarze liczebności polskich oddziałów zbrojnych.

1852 - W Hucie Miastkowskiej koło Garwolina urodził się Leon Wyczółkowski, malarz, grafik, rysownik, autor m.in. obrazów „Rybacy”, „Ujrzałem raz” i „Sarkofag św. Stanisława biskupa”.

1914 - W Berlinie zmarł Jakub Hirszberg, łódzki kupiec, przemysłowiec i działacz społeczny.

1919 – Utworzono Główny Urząd Zaopatrywania Armii (GUZA).

1921 - Ksiądz Wincenty Tymieniecki został powołany na pierwszego biskupa diecezji łódzkiej.

1925 - W Rzymie zmarł Jan Styka, malarz, uczeń Jana Matejki, autor obrazów o tematyce batalistycznej i patriotycznej, m.in. - wspólnie z Wojciechem Kossakiem - „Panoramy Racławickiej”.

1926 - W Warszawie powstał Polski Związek Szachowy.

1934 - Ministerstwo Spraw Zagranicznych zakazało polskim piłkarzom wyjazdu do Pragi na rewanżowy mecz o awans do Mistrzostw Świata we Włoszech. W pierwszym meczu w Warszawie wygrała Czechosłowacja 2:1.

1939 - Rozpoczęto niedokończoną budowę eksterytorialnej autostrady Wiedeń-Wrocław.

1939 - Adolf Hitler podpisał przedstawiony przez Naczelne Dowództwo Niemieckich Sił Zbrojnych projekt dyrektywy w sprawie gotowości bojowej armii na lata 1939-1940; jej część, tzw. Wariant Biały (Fall Weiss), dotyczyła ataku na Polskę.

1940 - Niemieckie władze okupacyjne zmieniły nazwę Łodzi na Litzmannstadt.

1940 - Niemiecka żandarmeria, SS i gestapo w odwecie za działania oddziału mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” dokonały pacyfikacji położonych w pobliżu Szydłowca Skłobów oraz innych okolicznych wsi; w czasie przeprowadzonej akcji Niemcy zamordowali 265 osób.

1940 - W Kownie urodził się Władysław Komar, lekkoatleta, mistrz olimpijski z Monachium w 1972 r. w pchnięciu kulą, dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Europy w tej dyscyplinie - w Budapeszcie (1966) i Helsinkach (1971).

1943 - Pierwszy oficjalny komunikat niemiecki dotyczący zbrodni katyńskiej: Agencja Transocean poinformowała na podstawie raportu niemieckich władz w Smoleńsku o „odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3000 oficerów polskich”.

1945 - Wojska amerykańskie wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny Buchenwald, w którym około 56 tys. osób zostało zabitych, zmarło z chorób, wycieńczenia lub na skutek prowadzonych na nich eksperymentów.

1949 - W Gdańsku urodził się Stefan Chwin, prozaik, eseista, autor powieści „Hanemann”, „Esther”, „Złoty pelikan” i „Panna Ferbelin”.

1952 – Założono Port Elbląg.

1956 - Odbywający karę dożywotniego pozbawienia wolności pilot myśliwski Stanisław Skalski został uwolniony i zrehabilitowany.

1959 - W Otwocku zmarł Jerzy Kirchmayer - oficer sztabu Armii „Pomorze”, Komendy Głównej Armii Krajowej; współautor planu „Burza”; generał Ludowego Wojska Polskiego; w 1951 r. skazany na dożywocie w jednym z najgłośniejszych procesów pokazowych stalinowskiej Polski - tzw. procesie generałów.

1959 - W Warszawie urodziła się Hanna Śleszyńska, aktorka, wystąpiła m.in. w filmach „Nic śmiesznego”, „Awantura o Basię”, „Kawalerskie życie na obczyźnie” oraz w serialach „Rodzina zastępcza” i „Daleko od noszy”; popularność zdobyła występując również w zespole kabaretowo-estradowym „Tercet czyli Kwartet”, m.in. z Piotrem Gąsowskim.

1961 - W Izraelu rozpoczął się proces nazistowskiego zbrodniarza Adolfa Eichmanna, szefa wydziału żydowskiego w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA), „mordercy zza biurka”, odpowiedzialnego za śmierć milionów Żydów; w wyniku procesu Eichmann został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano 31 maja 1962 r.

1963 - Papież Jan XXIII opublikował encyklikę „Pacem in terris”.

1965 – Otwarto Stadion żużlowy im. Zbigniewa Podleckiego w Gdańsku.

1967 - Władze komunistyczne podjęły decyzję o zamknięciu Teatru Rapsodycznego w Krakowie, założonego w konspiracji w 1941 r. w czasie niemieckiej okupacji; do pierwszego zespołu teatru należał Karol Wojtyła.

1968 - Marian Spychalski zastąpił Edwarda Ochaba na stanowisku przewodniczącego Rady Państwa; gen. Wojciech Jaruzelski objął stanowisko ministra obrony narodowej.

1969 - Statek pasażerski „Stefan Batory” wypłynął w swój pierwszy rejs transoceaniczny.

1971 - W Bydgoszczy urodził się Tomasz Gollob, żużlowiec, siedmiokrotny mistrz świata: indywidualnie w sezonie 2010 oraz sześciokrotnie w drużynie; wielokrotny mistrz Polski.

1973 - W rozegranym w Moskwie meczu w ramach Mistrzostw Świata Grupy A reprezentacja Polski w hokeju na lodzie przegrała 0:20 z ZSRR, ponosząc najwyższą porażkę w swej historii.

1977 - W Londynie zmarł gen. Ludomił Rayski, pilot, inżynier; od 1926 r. Szef Departamentu Lotnictwa, a od 1936 do marca 1939 r. dowódca Lotnictwa WP; w sierpniu 1939 r. mianowany II wiceministrem spraw wojskowych.

1980 - Oświadczenie KSS KOR w 40. rocznicę zbrodni katyńskiej, wyrażające przekonanie, że ujawnienie stalinowskich zbrodni wobec obywateli polskich „będzie istotnym krokiem w kierunku braterstwa i przyjaźni z narodem rosyjskim”.

1982 - Premiera filmu „Wilczyca” w reżyserii Marka Piestraka.

1984 - W Warszawie zmarł Władysław Liniarski, pułkownik WP, komendant Białostockiego Okręgu ZWZ-AK (1940-45), a następnie na terenie tego okręgu dowódca Armii Krajowej Obywatelskiej; aresztowany w 1945 r. przez UB, skazany na karę śmierci, wyrok zamieniony na 10 lat więzienia.

1990 - Sejm uchwalił ustawę "o uchyleniu ustawy o kontroli publikacji i widowisk, zniesieniu organów tej kontroli oraz o zmianie ustawy - Prawo prasowe".

1997 - Sejm uchwalił ustawę lustracyjną.

2007 - Irena Sendlerowa została odznaczona Orderem Uśmiechu.

2010 – Na lotnisku wojskowym w Warszawie wylądował samolot z ciałem zmarłego tragicznie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Trumna została przewieziona do Pałacu Prezydenckiego.

2013 – W Filadelfii zmarł Hilary Koprowski, biolog, wirusolog, profesor Thomas Jefferson University, twórca pierwszej w świecie szczepionki przeciwko wirusowi polio, który powoduje chorobę Heinego-Medina.

 

PAP

Wiadomości

Tusk podsumowuje niemą prezydencję Polski w Unii Europejskiej

Nie będzie aresztu wobec Ziobry. Kowalski: Sroka próbowała oszukać sąd

PILNE: Sąd zdecydował. Nie będzie aresztu wobec Zbigniewa Ziobro

Po wypadku zablokowana DK17

Janusz Kowalski: wzywanie Zbigniewa Ziobro do sądu w obecnym stanie zdrowia jest niehumanitarne

Po twardym stanowisku Donalda Trumpa wobec Rosji, ceny ropy w USA idą w dół

Ważne pytania: Na jakiej podstawie inwigilowano posła Dariusza Mateckiego oraz byłego wiceministra Marcina Romanowskiego?

PILNE: Zbigniew Ziobro pokazał w sieci WAŻNĄ notatkę policyjną

Hejterzy zatrudnieni w Spółkach Skarbu Państwa

Marine Le Pen z wyrokiem sądu. Czy wpłynie to na start w wyborach?

1000 lat historii Polski

Najpierw uciekli przez Ziobro, potem skierowali wniosek do sądu. Dziś ciąg dalszy

Indie z plecakiem i na własną rękę!

Morawiecki: to jest skandal! marszałek województwa zaczął niemal wprost grozić mieszkańcom

Po 60 godzinach od trzęsienia ziemi spod gruzów wciągnięto żywego człowieka

Najnowsze

Tusk podsumowuje niemą prezydencję Polski w Unii Europejskiej

Janusz Kowalski: wzywanie Zbigniewa Ziobro do sądu w obecnym stanie zdrowia jest niehumanitarne

Po twardym stanowisku Donalda Trumpa wobec Rosji, ceny ropy w USA idą w dół

Ważne pytania: Na jakiej podstawie inwigilowano posła Dariusza Mateckiego oraz byłego wiceministra Marcina Romanowskiego?

PILNE: Zbigniew Ziobro pokazał w sieci WAŻNĄ notatkę policyjną

Nie będzie aresztu wobec Ziobry. Kowalski: Sroka próbowała oszukać sąd

PILNE: Sąd zdecydował. Nie będzie aresztu wobec Zbigniewa Ziobro

Po wypadku zablokowana DK17