Płk. Kazimierz Klimczak, ps. Szron, skończył 107 lat. W uroczystościach wzięli udział m.in. żołnierze WOT i młodzi patrioci
W przeddzień 107. urodzin płk. Kazimierza Klimczaka, ps. „Szron”, żołnierza II Rzeczpospolitej i Powstańca Warszawskiego w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została msza św. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek, który podkreślił, że życie zasłużonego weterana było wypełnione służbą dla Ojczyzny i drugiego człowieka.
W przeddzień 107. urodzin płk. Kazimierza Klimczaka, ps. „Szron”, żołnierza II Rzeczpospolitej i Powstańca Warszawskiego w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została msza św. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek, który podkreślił, że życie zasłużonego weterana było wypełnione służbą dla Ojczyzny i drugiego człowieka.
Do katedry polowej przybyli przedstawiciele rodziny, przyjaciele i kombatanci, a także młodzież z organizacji patriotycznych.
"Poszliśmy walczyć dla przyszłych pokoleń!" ????????
— Nie zapomnij o nas (@NieZapomnijONas) February 15, 2021
Dzisiaj 107. urodziny świętuje Pułkownik Kazimierz Klimczak ps. "Szron", najstarszy żyjący Powstaniec Warszawski.
Na zdjęciu ze ś.p. Henrykiem Troszczyńskim, żołnierzem AK, świadkiem odkrycia zbrodni katyńskiej. pic.twitter.com/OYwcCTWXG1
W homilii bp Guzdek przypomniał drogę życiową płk. Kazimierza Klimczaka, podkreślił, że biografia jubilata jest przykładem życia prawego człowieka i dobrego chrześcijanina. – Panie Pułkowniku, nie żyłeś dla siebie. Jesteś wspaniałym przykładem dla młodego pokolenia, że życie nabiera sensu i smaku, jeśli jest życiem dla innych, nawet jeśli trzeba płacić za to wysoką cenę – przekonywał.
Ordynariusz wojskowy zwrócił uwagę, że we współczesnym świecie promowane są młodość i sukces, a odsuwane są na bok pytania o sens życia, godność człowieka i wierność ideałom. – W takich czasach płk Kazimierz Klimczak jest dla nas wszystkich, a szczególnie dla młodego pokolenia niedoścignionym wzorem – powiedział. Dziękując płk. Kazimierzowi Klimczakowi za świadectwo jego życia życzył mu zdrowia i sił. – Panie Pułkowniku jesteś najstarszym z żyjących Powstańców Warszawskich, bądź dalej strażnikiem narodowej pamięci. Jesteś Panu Bogu i nam bardzo potrzebny – powiedział.
200 lat!
Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego ks. kmdr w st. spocz. Janusz Bąk oraz ks. mjr Marcin Janocha. Po błogosławieństwie bp Guzdek wręczył płk. Klimczakowi album z pieśniami patriotycznymi.
Po Eucharystii zebrani udali się pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie młodzież przygotowała transparent z życzeniami 200 lat życia oraz zapaliła race na cześć płk. Kazimierza Klimczaka. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli w imieniu jubilata znicze, a członkowie grupy rekonstrukcyjnej kwiaty. Życzenia pułkownikowi złożył m.in. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Kazimierz Klimczak urodził się 15 lutego 1914 r. w Ciepłowie koło Sompolna. Ukończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie. Od 1936 r. służył w Wojsku Polskim, w 67. Pułku Piechoty w Brodnicy. Brał udział w walkach Armii „Pomorze” w kampanii wrześniowej, m.in. w bitwie nad Bzurą, gdzie został ciężko ranny. Jako inwalida wojenny nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej i rozpoczął służbę w konspiracji. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w stopniu sierżanta na Woli i na Ochocie w szeregach Obwodu Ochota Armii Krajowej. W 2017 r. został awansowany do stopnia pułkownika Wojska Polskiego.