Gwiezdne wojny na Ziemi? Drony „kamikadze”. Zniszczą cel i... siebie

Artykuł
canva.com

Najnowocześniejsze, przeciwpancerne bezzałogowe statki powietrzne trafią na Ukrainę. Amerykański resort obrony – w ramach pakietu wartego 300 mln dolarów – zamierza kupić 10 sztuk typu Switchblade 600 i przekazać je żołnierzom walczącym z rosyjską inwazją.

Drony z nowej serii, produkowane przez kalifornijską firmę Simi Valley, ważą około 23 kilogramów, mogą przelecieć ponad 38 kilometrów i utrzymywać się w powietrzu 40 minut przed atakiem, do którego wykorzystują głowicę przeciwpancerną.

„Operator ma do dyspozycji tablet z systemem kontroli uderzenia, a pocisk może być sterowany ręcznie” – poinformowała agencja Bloomberg. W ubiegłym tygodniu ministerstwo obrony złożyło w firmie AeroVironment zamówienie na 300 kolejnych dronów typu Switchblade serii 300 za 17,8 mln dolarów.

USA zobowiązały się do dostarczenia Ukrainie co najmniej 700 dronów Switchblade. Około 100 zostało już przekazanych. To maszyny starszej generacji 300, ważące 2,5 kilograma i przeznaczone do atakowania żołnierzy i lekkich pojazdów. Ich zasięg wynosi około 10 km i mogą utrzymywać się w powietrzu ponad celem przez 15 minut.

- Departament aktywnie stara się zawrzeć umowę na zakup  dronów 10 dronów Switchblade 600. Data ich dostarczenia będzie ustalona po przyznaniu kontraktu – przyznała rzeczniczka Pentagonu Jessica Maxwell.


Źródło: PAP/Bloomberg

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy