Goodbye, Afghanistan! Amerykańska armia wycofuje się z kraju

Artykuł
Amerykańscy żołnierze w Afganistanie
Fot.: Twitter/@Antiwarcom

Według medialnych doniesień, Amerykanie opuszczą Afganistan w ciągu kilku najbliższych dni. To o wiele szybciej niż termin, który wyznaczył prezydent Joe Biden.

Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych przestały publicznie podawać dane o tempie wycofywania się po tym, jak operacja na początku czerwca została zrealizowana w 50 proc. Oficjalnie, najdłuższa wojna w historii USA zakończyć ma się 11 września - taki właśnie termin wyznaczył prezydent Joe Biden

Ujawnienie szybkiego tempa wycofywania się Amerykanów z Afganistanu następuje, gdy rebelia talibów wzmaga swoją ofensywę w całym kraju. Pentagon szacuje obecnie, że talibowie kontrolują znaczne obszary kraju. Tymczasem rozmowy pokojowe w Katarze nie przyniosły znaczącego postępu.

Pentagon oświadczył we wtorek, że wycofanie się wojsk amerykańskich niekoniecznie oznaczałoby koniec misji NATO Resolute Support w Afganistanie.

Ewakuacja dowodzonych przez USA sił NATO wzbudziło obawy, że w kraju może wybuchnąć wojna domowa na pełną skalę, potencjalnie zapewniając Al-Kaidzie przestrzeń do odbudowy i planowania nowych ataków na Stany Zjednoczone i inne cele. 

Według raportu ONZ ze stycznia, w Afganistanie przebywało aż 500 bojowników Al-Kaidy,a talibowie utrzymywali bliskie stosunki z islamską grupą ekstremistyczną, choć oficjalnie zaprzeczają obecności Al-Kaidy w kraju.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin ma w środę spotkać się w Pentagonie ze swoim niemieckim odpowiednikiem. Niemcy, które miały drugi co do wielkości kontyngent wojsk po Stanach Zjednoczonych w Afganistanie, ogłosiły dziś, że zakończyły wycofywanie się z Afganistanu.

Nie jest nadal jasne, czy tempo odwrotu amerykańskich wojsk pozwoli na planowaną ewakuację tysięcy zagrożonych afgańskich tłumaczy i ich rodzin, czego oczekiwano przed wycofaniem się USA.

Wycofanie wojsk i sprzętu z Afganistanu nie obejmowałoby sił, które pozostaną na miejscu, by chronić dyplomatów w amerykańskiej ambasadzie i potencjalnie pomagać w zabezpieczeniu lotniska w Kabulu. Urzędnicy zdradzili mediom, że oddział chroniący ambasadę USA może liczyć około 650 żołnierzy. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy