G7 ma stać się alternatywą dla chińskiej ekspansji. Przywódcom jednak daleko do jedności w kwestiach finansowych

Artykuł
Uczestnicy szczytu G7
Fot. PAP/EPA/HOLLIE ADAMS/POOL

Przywódcy państw grupy G7 poparli w sobotę zaproponowany przez USA plan wspierania krajów o niższych i średnich dochodach w budowaniu lepszej infrastruktury, który ma być alternatywą dla takich działań podejmowanych przez Chiny — podały brytyjskie media.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że chce, aby plan Build Back Better World (B3W) był wyższej jakości alternatywą dla chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku. Chiński projekt pomógł sfinansować budowę linii kolejowych, dróg czy portów w wielu krajach, zwłaszcza w Azji i Afryce, ale jest krytykowany za to, że stają się one obciążone długami, a w konsekwencji politycznie uzależniają się od Pekinu.

Jak podała stacja BBC, w komunikacie końcowym z trwającego szczytu G7 w Carbis Bay ma być napisane, że państwa te zaoferują „partnerstwo oparte na wartościach, wysokich standardach i przejrzystości”.

Diabeł kryje się w szczegółach

Jednak szczegóły dotyczące tego, jak plan G7 będzie finansowany, pozostają niejasne. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że grupa nie jest jeszcze na etapie informowania o sposobach finansowania tej swojej inicjatywy.

Jak pisze dziennik „The Guardian”, powołując się na urzędników amerykańskiej administracji, plan zakłada zebranie setek miliardów publicznych i prywatnych pieniędzy, aby pomóc w wypełnieniu do 2035 roku luki infrastrukturalnej w wysokości 40 bilionów dolarów w krajach potrzebujących.

Według tej gazety pomiędzy poszczególnymi krajami G7 są jednak różnice co do szczegółów. Niektórzy przywódcy G7, w tym premier Włoch Mario Draghi, obecny przewodniczący G20, mieli wezwać Bidena, by nie forsował rywalizacji z Chinami do tego stopnia, że uniemożliwiłaby ona współpracę w innych istotnych kwestiach, takich jak kryzys klimatyczny.

Idea rozbija się o finanse

Niemcy mają być niechętnie deklarowaniu konkretnych zobowiązań finansowych, a Francja jako sposób na zwiększenie płynności krajów rozwijających się wskazywała realokację na ich rzecz specjalnych praw ciągnienia (SDR) funkcjonujących w ramach Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Cytowani amerykańscy urzędnicy mówili, że Biden naciskał na pozostałych przywódców G7, aby podjęli „konkretne działania w sprawie pracy przymusowej” w Chinach oraz aby w końcowym komunikacie zawrzeć krytykę Pekinu. Japonia natomiast oświadczyła, że popiera wzmiankę o Tajwanie w końcowym oświadczeniu.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy