Fikcyjne faktury na ponad miliard złotych. Duża akcja CBA i KAS
Funkcjonariusze CBA we współpracy z KAS rozbili zorganizowaną grupę przestępczą i zatrzymali 34 osoby, które w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie usłyszały między innymi zarzuty ,,zbrodni vatowskiej”. Wartość przewijających się w śledztwie wystawionych nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT przekracza 1 mld zł.
Funkcjonariusze katowickiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego przy współpracy z Mazowieckim Urzędem Celno–Skarbowym w Warszawie prowadzą pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej wystawiającej i posługującej się nierzetelnymi oraz poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT w zamian na uzyskanie korzyści majątkowej, a także w celu obniżenia wysokości należności publicznoprawnych. Grupa miała działać w latach 2012-2020. To nowe postępowanie prowadzone od kilku miesięcy przez śledczych.
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że grupa w ramach szeregu firm – na chwilę obecną ustalono około 100 podmiotów – wystawiała faktury kosztowe, które następnie były nabywane przez kolejne podmioty. Celem tego było zaniżenie zobowiązań publicznoprawnych względem Skarbu Państwa. Wystawione dokumenty obejmowały zróżnicowane usługi i opiewały na kwotę co najmniej 1 mld zł. Ustalono, że osoby zaangażowane w przestępczy proceder uczyniły sobie z tego stałe źródło dochodu.
W ostatnich dniach blisko 200 funkcjonariuszy CBA i KAS przeprowadziło na terenie województw mazowieckiego, śląskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i małopolskiego działania, podczas których zatrzymano 34 osoby. Wówczas to, podczas szeregu przeszukań w miejscach zamieszkania i biurach, zabezpieczono liczne dokumenty oraz sprzęt elektroniczny, które mogą stanowić materiał dowodowy w tej sprawie.
Wśród zatrzymanych są osoby pełniące funkcje kierownicze w zorganizowanej grupie przestępczej, końcowi odbiorcy nierzetelnych faktur VAT oraz tzw. „słupy” czyli osoby na które były zakładane podmioty gospodarcze w imieniu których w procederze były wystawiane fikcyjne faktury.
W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, tzw. zbrodni vatowskich oraz przestępstw karnoskarbowych.
Postępowanie jest rozwojowe i śledczy planują kolejne realizacje w sprawie.