Przejdź do treści
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Zrównoważony rozwój szansą na przewagę konkurencyjną w biznesie [wideo]

Źródło: canva.com

Wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju w biznesie jest bardzo ważnym krokiem w kierunku tworzenia trwałej, silnej gospodarki. Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że ich działalność w mniejszym lub większym stopniu oddziałuje na otaczające środowisko i społeczeństwo. Jak zaznaczają eksperci, wprowadzenie w firmie zrównoważonego rozwoju niesie za sobą wiele korzyści, do których zaliczyć możemy m.in. poprawę wizerunku danego przedsiębiorstwa zarówno dla kontrahentów jak i pracowników, obniżenie kosztów, dostęp do nowych rynków oraz przyciągniecie świadomych klientów.

Jak tłumaczy Jacek Hutyra, doradca ds. strategii klimatycznych Orange Polska, zrównoważony rozwój jest to sposób działalności firmy, która ma świadomość, w jaki sposób wpływa na otaczające środowisko oraz społeczeństwo, stara się w jak największym stopniu eliminować wpływ negatywny, przyczyniając się do poprawy środowiska, a także w ten sposób budować swoją konkurencyjną przewagę na rynku.  

Łukasz Matusiak, właściciel Horeca Instytut zaznacza, że w hotelarstwie oraz gastronomii zrównoważony rozwój jest również bardzo popularny i zaczyna się już w momencie tworzenia menu. 

Dzisiejsza kuchnia, jeżeli chodzi o kwestię restauracyjną, musi być ekologiczna. Natomiast za tą ekologicznością musi się kryć ekoedukacja, ekoświadomość, a to wszystko musi się spinać w ekobiznesie. Coraz bardziej nam to wychodzi, coraz więcej tego typu rzeczy się pojawia i myślę, że ta przyszłość jest przed nami” – dodał. 

Wojciech Kałuża, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w JSW S.A., podkreślił, że Jastrzębska Spółka Węglowa od lat wprowadza w swojej działalności kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Do takich działań zalicza m.in. pozyskiwanie wodoru podczas koksowania węgla. Jak zaznacza, JSW została także wpisana w tzw. polskiej strategii wodorowej, gdzie 10% wodoru ma pochodzić właśnie w tym procesie. W przyszłości wodór ten ma zostać wykorzystywany np. do napędzania autobusów wodorowych.  Kałuża zwraca uwagę, że podczas procesu koksowania węgla powstają także węgla pochodne takie jak np. smoła koksowa, która wykorzystywana jest z kolei do produkcji grafitu, będącego m.in. jednym z tworzyw do produkcji baterii. 

Jacek Hutyra wskazuje, że aby wprowadzić w swojej firmie zrównoważony rozwój, trzeba przede wszystkim przyjrzeć się dokładnie funkcjonowaniu swojej działalności.

Po pierwsze energia, skąd biorę energię? Jakie są jej źródła? Czy na pewno są najbardziej efektywne? Czy mogę coś zmienić? Skąd biorę niezbędne produkty i półprodukty do produkcji? Co sprzedaje, jak sprzedaje? Czy mi tego zostaje? Czy się nie marnuje? Czy jestem w stanie ograniczyć straty? Czy mogę wpływać w jakiś sposób na otoczenie? Więc właśnie o to chodzi, żeby rozpocząć od tego, co naprawdę jest istotne w mojej działalności i tam szukać tego wpływu pozytywnego i negatywnego. Budować związki ze swoim otoczeniem, poprawiać je i w ten sposób budować długoterminową przewagę konkurencyjną” – powiedział. 

Według Mateusza Matusiaka wprowadzenie strategii zrównoważonego rozwoju w swoim pierwotnym założeniu ma działanie ukierunkowane na rozwój ekologii, ale jest to także zwiększenie efektywności finansowej danego przedsiębiorstwa. 

Hutyra zwraca uwagę, że aktualnie pojawia się coraz więcej wymagań dla firm dotyczących tego, co dane przedsiębiorstwo robi i jak przekłada się to na klimat, środowisko czy społeczeństwo. W pierwszej kolejności tego typu raportowanie dotyczy dużych spółek giełdowych, lecz w przyszłości grono to będzie się powiększać i do raportowania dołączać będą kolejne firmy. Przepisy będą się także coraz bardziej zaostrzać, a firmy będą miały coraz większe wymagania wobec swoich partnerów biznesowych. 

Więcej w materiale wideo. Polecamy!

 

 

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Najnowsze

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?