ZUS wypłaci świadczenia ukraińskim dzieciom. Na razie napływają wnioski
W miniony weekend do ZUS wpłynęło prawie 400 wniosków od uchodźców z Ukrainy o rodzinny kapitał opiekuńczy na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia – poinformował dziś Zakład Ubezpieczeń Społecznych. "Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał dodatkowe wsparcie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi" – powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Przypomniał, że rodzice mogą otrzymać nawet do 12 tys. złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzic dziecka może zdecydować, czy chce otrzymywać RKO w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy.
Dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi udostępniony został specjalny wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w języku ukraińskim (RKO-U). Prawidłowe złożenie wniosku RKO-U na PUE ZUS pozwoli na automatyczną jego obsługę i skróci czas przyznania świadczenia przez ZUS.
Do złożenia wniosku (RKO-U) niezbędny jest polski numer identyfikacyjny PESEL rodzica i dziecka, na które wnioskuje o świadczenie, adres e-mail, polski numer telefonu, a także numer rachunku bankowego w Polsce. Wniosek RKO-U może być złożony wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Rodzinny kapitał opiekuńczy, jak i inne świadczenia z programu "Rodzinna 500 plus", przysługują uchodźcy w okresie, kiedy przebywa z dziećmi w Polsce.