Przejdź do treści
22:04 Departament Stanu USA: Rosji przeszkadza, że NATO powraca do odstraszania
Wydarzenie Sad Najwyższy 1 lipca podejmie uchwałę ws. ważności wyborów Prezydenta RP. Kluby Gazety Polskiej wzywają 1 lipca (wtorek) o godz. 12:00 przed Sąd Najwyższy, Plac Krasińskich w Warszawie
Zaproszenie We wtorek 1 lipca o godzinie 9:00 odbędzie się briefing prasowy na temat powstania Centrum Integracji Cudzoziemców (CIC) w Częstochowie oraz problemu nielegalnej imigracji. Miejsce: Parking przed Częstochowskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym
Zaproszenie Piotrków Trybunalski - we wtorek 1 lipca - godz. 15-18 zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta i rady miasta na parkingu ul. Belzacka 104 (przy szkole)
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Łodzi zaprasza na spotkanie z red. Adrianem Stankowskim, w poniedziałek 30 czerwca o godz. 18:00 na Piotrkowskiej 143
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
NBP NBP informuje: Było 509 ton, a jest już ponad 515 ton złota! Mamy więcej złota niż Europejski Bank Centralny, a Narodowy Bank Polski pod kierownictwem prof. Adama Glapińskiego, nadal zwiększa zasoby złota Polaków!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Węgiel jako paliwo przejściowe w dochodzeniu do gospodarki zeroemisyjnej [wideo]

Źródło: canva.com

Według prowadzonej przez Unię Europejską polityki, polskie kopalnie mają przestać działać do roku 2049. W wyniku wojny na Ukrainie i odcięciu się od rosyjskiego gazu popyt na węgiel znacznie wzrósł. Ubiegały o niego nawet najbardziej ekologiczne kraje. Węgiel okazał się w tym czasie jedynym stabilnym źródłem energii. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbyła się debata pt. „Czas na węgiel?”. Eksperci dyskutowali o zwiększonym zapotrzebowaniu na węgiel kamienny w Polsce, Europie i na Świecie spowodowanym zjawiskami kryzysowymi, transformacją sektora energii oraz kryzysem klimatycznym.

Marek Wesoły sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych tłumaczył, że Unia Europejska nie zważając na sytuację geopolityczną poszczególnych krajów, kryzys energetyczny oraz wojenny wprowadza kolejne rozporządzenia i kontynuujące zieloną politykę opartą o odnawialne źródła energii. 

My patrzymy na przede wszystkim na bezpieczeństwo naszych obywateli, na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. W miejsce gazu jako paliwo przejściowe wstawiamy na dzisiaj nasz surowiec węgiel. Będziemy robić wszystko, aby wydobycie węgla w najbliższym czasie wystarczało nam na to, abyśmy w sposób bezpieczny dla naszego państwa dochodzili do nowej energetyki, do tej energetyki, która jest przyszłością, do energetyki bez emisyjnej, ale będziemy to robić w oparciu o własny surowiec” – mówił. 

Tomasz Rogala prezes PGG twierdzi, że wprowadzenie rozporządzenia metanowego nakłada obowiązek zmniejszenia emisyjności jedynie dla producentów i otwiera rynek dla importerów, którzy przywożąc węgiel, będą musieli złożyć zwykłe oświadczenie dotyczące emisyjności.

Wojciech Krawczyk dyrektor Departamentu Strategii i Analiz w Ministerstwie Klimatu i Środowiska podkreślił, że ministerstwo opracowując kierunki rozwoju miksu energetycznego Polski, bierze pod uwagę bezpieczeństwo energetyczne kraju rozumiane jako stabilność i pewnoś dostaw oraz konkurencyjność gospodarki, czyli zapewnienie możliwie niskich cen dla odbiorców końcowych. 

Zdaniem Janusza Steinhoffa z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, wicepremiera w latach 2000-2001 i ministra gospodarki w latach 1997-2001 Polska nie jest w stanie zmienić swojej elektroenergetyki ani w ciągu 5, 10 czy nawet 15 lat. 

Sebastiana Bartosa zastępca prezesa zarządu ds. handlu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej tłumaczył, żeMówiąc o szansach i zagrożeniach i o całym procesie transformacji, o tym, co się w tej chwili w Unii Europejskiej dzieje. My w zasadzie przeżywamy rewolucję gospodarczą, to nie jest ewolucja” oraz dodał, że konflikt z naszą wschodnią granicą pokazał, jak ważny jest dostęp do własnych surowców energetycznych. 

Według Sławomira Brzezińskiego wiceprezesa zarządu ds. handlowych w Węglokoks SA w momencie wybuchu wojny na Ukrainie kraje, które do tej pory odchodziły od węgla, nagle zaczęły o niego zabiegać. Stało się tak m.in. w Austrii, Hiszpanii oraz we Włoszech. 

W momencie, kiedy jest stabilnie, bezpiecznie, przynajmniej jest to takie złudne bezpieczeństwo, możemy mówić o zielonej energii, ograniczeniu CO2. Natomiast w momentach kryzysowych każdy kraj tak naprawdę chce mieć stabilne i tanie źródła energii” – dodał. 

Szef PGG wskazał, że brak węgla kamiennego w ostatnim czasie spowodowany był głównie przez założenia polityki klimatyczno-energetycznej w Europie, która skoncentrowana była na rozbudowie odnawialnych źródeł energii przy wykorzystaniu gazu jako paliwa przejściowego oraz całkowitym wyparciu węgla z rynku poprzez ograniczenie jego produkcji i zamykaniu kopalni. Po wybuchu wojny na Ukrainie zapotrzebowanie na ten surowiec nagle wzrosło, a kopalnie nie miały możliwości wytworzenie aż takiej ilości węgla. „Ten zeszły rok pokazał, że system energetyczny w Europie w ogóle nie był zabezpieczony na czarny scenariusz” – mówił. 

Rogala zaznaczył również, że „Dyrektywą metalową wprowadzono limity emisji metanu, co do których autorzy mieli pełną świadomość, że nie jesteśmy w stanie ich spełnić, z takim brzmieniem sankcji za przekroczenie, że dla nas jest to zamknięcie”. Dodał także, że „ta zmiana energetyczna jest wyjątkowo dotkliwa dla naszego kraju, czyli ta szybka transformacja energetyczna. Polska jako jeden z nielicznych krajów w roku 90. była w 99 procentach oparta na węglu, a wiele krajów w tym czasie miało już generację jądrową”.

 Więcej w materiale wideo. Polecamy!

Telewizja Republika

Wiadomości

Rewolucja w szpiegostwie! Chińczycy stworzyli drona wielkości komara

Zła wiadomość dla polskich rolników. KE dogadała się z Ukrainą

Przemyt kokainy w Londynie. Operator dwa dni przestawiał kontenery

Trump ma swoje perfumy. Ile kosztują?

Kanada rezygnuje z podatku. Tak działa Donald Trump

Musk założy Partię Ameryki jeśli przegłosują budżet

Coraz goręcej w Serbii. Opozycja włącza się w protest

Dziesiątki ofiar ataku Izraela na Strefę Gazy. 30 zginęło w kawiarni

Szczyt NATO w 2026 roku odbędzie się w Turcji

Policjant w czasie wolnym, wciąż pozostaje policjantem. Przekonał się o tym pijany kierowca w gminie Milicz

"Arcykapłanka propagandy" brnie dalej w "szurnięte" teorie. Teraz ma propozycję dla Hołowni [WIDEO]

Prezydent elekt zapowiada zwołanie Rady Gabinetowej w sprawie sytuacji na granicy z Niemcami

Kuźmiuk w programie „W Punkt”: Niemcy nie chcą, byśmy rejestrowali ich działania na granicy

Ordo Iuris w obronie granic. Jerzy Kwaśniewski zapowiada pomoc prawną dla obywateli

Brutalny atak na ochroniarza w Warszawie. Sprawca to 45-letni obywatel Azerbejdżanu

Najnowsze

Rewolucja w szpiegostwie! Chińczycy stworzyli drona wielkości komara

Kanada rezygnuje z podatku. Tak działa Donald Trump

Musk założy Partię Ameryki jeśli przegłosują budżet

Coraz goręcej w Serbii. Opozycja włącza się w protest

Dziesiątki ofiar ataku Izraela na Strefę Gazy. 30 zginęło w kawiarni

Zła wiadomość dla polskich rolników. KE dogadała się z Ukrainą

Przemyt kokainy w Londynie. Operator dwa dni przestawiał kontenery

Trump ma swoje perfumy. Ile kosztują?