Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić tzw. pakiet e-commerce. Ma on ujednolicić przepisy zmniejszające nadmierne formalności, ale też pozamykać wszelkie furtki, które pozwalały omijać niektóre przepisy podatkowe. Pakiet e-commerce został zapowiedziany w trakcie konferencji Impact Finance\'20 przez Jana Sarnowskiego, wiceministra finansów.
W ocenie wiceministra Sarnowskiego nowe regulacje unijne, zmieniające opodatkowanie handlu internetowego, czyli pakiet e-commerce, to odpowiedź jaką daje UE w związku z szybkim rozwojem handlu w internecie.
Obecnie towar jest sprzedawany europejskiemu klientowi poprzez stronę trzecią, która nie jest w żaden sposób zarejestrowana w Europie i nie płaci należnych danin np. VAT-u, na czym tracą pośrednicy legalnie działający w UE i płacący wszystkie daniny.
Europejskie rozwiązane jest ważne nie tylko dlatego, by uniknąć sytuacji, w której w każdym państwie będą inne przepisy dla handlu spoza UE.
Uniemożliwi to także także otwieranie furtek przez niektóre kraje, posiadające bardziej liberalne przepisy niż pozostałe państwa Unii.
Wiceminister Sarnowski ocenił, że zmiany muszą być wprowadzane przez wszystkie rządy równocześnie, co pozwoli uniknąć omijanie przepisów podatkowych i innych nieuczciwych praktyk.
Związane z pakietem e-commerce zmiany w ustawie o VAT obejmują m.in. nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników, ułatwiających przy użyciu interfejsu elektronicznego - platformy handlu, portalu, itp. sprzedaży na rzecz unijnych konsumentów towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro, lub dostawę towarów na terytorium UE dokonywaną przez przedsiębiorcę niemającego siedziby w UE na rzecz konsumentów.
Operatorzy interfejsów elektronicznych będą zobowiązani do prowadzenia ewidencji tych transakcji w postaci elektronicznej.