Tak wygląda "repolonizacja gospodarki" według Tuska

"Rząd zajmie się pakietem ustaw deregulacyjnych, w tym nowelizacją Prawa o zamówieniach publicznych, umożliwiającą wykluczanie z przetargów wykonawców z tzw. państw trzecich; ma to przyczynić się do repolonizacji gospodarki", zapowiedział premier Donald Tusk.
Jak poinformował Tusk, w pakiecie ustaw deregulacyjnych znalazł się projekt nowelizacji Prawa o zamówieniach publicznych, która umożliwi zleceniodawcy wykluczenie z procesu realizacji zamówienia publicznego wykonawców z krajów spoza Unii Europejskiej, co ma, według lidera koalicji 13 grudnia, "przeciwdziałać nieuczciwym praktykom konkurencyjnym i chronić polskie firmy".
"My ustawowo pójdziemy dalej, niż to dotąd wynikało z interpretacji przepisów europejskich, jeśli chodzi o dopuszczanie do naszych procedur przetargowych firm z tzw. państw trzecich (...) Jeśli zleceniodawca uzna, że ten partner z państwa trzeciego jest niezbędny, to może podjąć taką decyzję (o dopuszczeniu do przetargu - PAP), ale zgodnie z prawem będzie mógł podjąć decyzje o niedopuszczeniu, tak aby polskie firmy mogły w największym stopniu uczestniczyć szczególnie w państwowych projektach", podkreślił Tusk.
Szef rządu zwrócił się do ministrów, by przewidziane w nowelizacji rozwiązanie "było stosowane w jak najszerszym zakresie".
"Chciałbym, żebyśmy konsekwentnie pilnowali we wszystkich miejscach, które podlegają wam pośrednio czy bezpośrednio, aby stosowano tę metodę. Za kilkanaście dni będziemy się z tego publicznie spowiadać", zapowiedział Tusk.
Ogłoszoną przez niego "repolonizację" trudno uznać za coś innego niż jedynie za parodię tego słowa. O repolonizacji można byłoby mówić, gdyby z procesu przetargowego wykluczyć firmy spoza Polski. Pozostając na boku kwestię, czy byłoby to w każdym przypadku uzasadnione, trzeba tu zwrócić uwagę, że "repolonizacja" według Tuska ma faktycznie nalepkę made in Germany, no i może - made in France.
Źródło: Republika, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X