Nadciąga ekonomiczne tsunami? MFW ostrzega przed cłami w UE

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) prognozuje, że wpływ ceł na wzrost gospodarczy będzie znaczący w całej Unii Europejskiej, jednak najmocniej odczują go kraje Europy Wschodniej. Region ten jest szczególnie narażony na negatywne konsekwencje wojny handlowej z uwagi na silne uzależnienie od produkcji.
Alfred Kammer, dyrektor Departamentu Europejskiego IMF, podczas piątkowej konferencji prasowej, ocenił, że konflikt celny spowoduje "znaczący spadek" wzrostu gospodarczego w UE. IMF obniżył prognozy wzrostu dla UE na rok bieżący i 2026 o 0,2 punktu procentowego, do odpowiednio 1,2% i 1,6%.
Choć duże inwestycje w infrastrukturę i obronność, zwłaszcza w Niemczech, mają złagodzić skutki ceł, to region Europy Środkowo-Wschodniej, obejmujący kraje spoza UE jak Serbia, Mołdawia czy Albania, odczuje je szczególnie dotkliwie. Prognozy wzrostu dla tego regionu zostały obniżone o 0,7 i 0,5 punktu procentowego, do 2,4% i 2,7% odpowiednio, ze względu na "wysoki udział sektora produkcyjnego" w tych krajach.
IMF zwraca również uwagę na skutki uboczne konfliktu handlowego między Chinami a USA dla Europy. Wzrost importu z Chin do UE może wynieść ok. 0,25% PKB w krótkim okresie, jednak wpływ tych przepływów powinien być "zarządzalny".
Fundusz apeluje o lepszą integrację w UE, w tym o wzmocnienie jednolitego rynku bez barier. Kammer podkreślił, że im więcej handlu w UE, tym lepiej, i pochwalił starania Brukseli o zawieranie nowych umów o wolnym handlu.
W kwestiach monetarnych, IMF przewiduje osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 2% w UE w drugiej połowie roku i rekomenduje Europejskiemu Bankowi Centralnemu dalsze obniżenie stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego, a następnie utrzymanie ich na tym poziomie. W obszarze fiskalnym, IMF zaleca kontynuację konsolidacji fiskalnej i tworzenie rezerw na pokrycie przyszłych wydatków związanych ze starzeniem się społeczeństwa, transformacją energetyczną i zwiększonymi nakładami na obronność.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X