Przejdź do treści
KGHM zapowiada współpracę z Samsungiem. Kolejny krok ku dekarbonizacji
KGHM

KGHM Polska Miedź podpisała porozumienie z Samsungiem dotyczące współpracy przy wdrażaniu technologii nisko i zeroemisyjnych. Spółki zapowiedziały wspólne działania w zakresie OZE, małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), produkcji i wykorzystaniu wodoru czy technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCSU), która mogłaby zostać wykorzystana w procesach hutniczych.

- Zakładamy, że połowa zużywanej przez KGHM energii będzie pochodziła z naszej własnej produkcji, w tym z OZE. Już teraz nasze Bloki Gazowo-Parowe zabezpieczają blisko 20 proc. tego zapotrzebowania, dodatkowo rozwijamy projekty OZE, planujemy budowę SMR i badamy możliwości sięgnięcia po inne technologie, w tym wodorowe. Liczymy, że doświadczenie i potencjał finansowy, który wnosi Samsung, wzmocni nasze starania w drodze do wdrożenia technologii związanych z transformacją energetyczną i zeroemisyjnością – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM.

Jestem bardzo zadowolony i szczęśliwy, że możemy uczestniczyć w tej uroczystości z jedną z najbardziej renomowanych firm w Polsce, KGHM. Istnieje wiele obszarów nad którymi rozważamy współpracę – nie tylko w Polsce, ale również na innych kontynentach: od energii odnawialnej, dekarbonizacji, przez budownictwo, aż po rozwój – podkreślił JW Kim, wiceprezes Samsung C&T.

Podpisane porozumienie jest efektem prowadzonych od dłuższego czasu rozmów, w ramach których prezes zarządu i zarząd Samsung C&T spotkał się z zarządem KGHM w siedzibie spółki w Lubinie. Miedziowy gigant i koreański Samsung przewidują utworzenie dedykowanej grupy roboczej, składającej się z przedstawicieli obu firm w celu wymiany informacji i prowadzenia prac analitycznych w wybranych obszarach projektowych.

––––––––––––––––––––––––––-

 

Polska Miedź pracuje w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i tak prowadzi swoje działania, aby cały ciąg technologiczny był bezpieczny, innowacyjny i zgodny z ideą Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Działania i zobowiązania spółki w tych obszarach zawarto w Polityce Środowiskowej i Polityce Klimatycznej, której nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Już teraz kopalnia Sierra Gorda w Chile jest w 100 proc. zasilana energią z odnawialnych źródeł.

Działania proklimatyczne miedziowego giganta, w tym te dotyczące dekarbonizacji i zmniejszenia zużycia energii, realizowane są m.in. poprzez racjonalną gospodarkę energetyczną na podstawie najlepszych standardów europejskich i światowych. KGHM dąży do dywersyfikacji źródeł energii i planuje, że do 2030 roku 50% zużywanej energii elektrycznej będzie pochodziło z własnych źródeł, w tym z OZE.

Jednym z istotnych projektów, które przybliżą Spółkę do osiągnięcia niezależności energetycznej, jest wdrożenie technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR – Small Modular Reactor). W lutym 2022 r. podpisano z przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC („NuScale”) umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem technologii SMR w Polsce. Projekt reaktora przedsiębiorstwa NuScale bazuje na dobrze znanej koncepcji reaktorów ciśnieniowych lekkowodnych, natomiast jego modułowa, zintegrowana konstrukcja pozwala na uproszczenie i skrócenie procesu inwestycyjno-budowlanego.

–––––––––––––––––––––––––––-

 

Samsung jest jedną z największych firm technologicznych i budowlanych na świecie. Do sztandarowych realizacji tego przedsiębiorstwa należą m.in. najwyższy budynek świata - Burj Khalifa oraz elektrownia jądrowa Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Samsung jest również mniejszościowym udziałowcem przedsiębiorstwa NuScale Power, LLC – amerykańskiego dostawcy technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), z którym KGHM podpisał umowę o prace wstępne 14 lutego 2022 r.

KGHM

Wiadomości

Cenzura na całego? Za wpis w sieci - zatrzymanie i odpowiedzialność karna!

Olimpiada Szachowa: Polki awansowały na drugie miejsce

Zielińska znów się kompromituje. Tym razem „pomysłem” na przyszłość...

Będzie tarcza antypowodziowa? „Czas działać!”

Polska 19 września – co wydarzyło się tego dnia

W Lądku-Zdroju jest 75 budynków zagrażających mieszkańcom, w Stroniu Śląskim - 31. Wiemy więcej!

Fala przechodzi przez Opole! Jak wygląda sytuacja?

Klub „GP” Bartoszyce zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem [SZCZEGÓŁY]

Blisko połowa Polaków pracuje więcej niż na jednym etacie...

Wieki temu najczęściej zalewane były Wybrzeże Bałtyku, Pomorze i Śląsk

Panika w Budapeszcie. Fala nadciąga...?

Lista 22 rzek o najwyższym potencjale powodziowym w Polsce

Tusk odmawia po raz piąty widzom Republiki prawa do informacji

Ewakuacja! - A kto przypilnuje domu, żeby nie okradli?

Wrocław się broni. Woda się wciąż podnosi

Najnowsze

Cenzura na całego? Za wpis w sieci - zatrzymanie i odpowiedzialność karna!

W Lądku-Zdroju jest 75 budynków zagrażających mieszkańcom, w Stroniu Śląskim - 31. Wiemy więcej!

Polska 19 września – co wydarzyło się tego dnia

Fala przechodzi przez Opole! Jak wygląda sytuacja?

Klub „GP” Bartoszyce zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem [SZCZEGÓŁY]

Olimpiada Szachowa: Polki awansowały na drugie miejsce

Zielińska znów się kompromituje. Tym razem „pomysłem” na przyszłość...

Będzie tarcza antypowodziowa? „Czas działać!”