„Biznes Polska”. Zastosowanie dronów we współczesnym świecie
Drony czyli bezzałogowe statki powietrzne stają się nieodzownym elementem polskiego nieba. Podbijają serca nie tylko miłośników amatorskiego latania, są też urządzeniami do zarabiania pieniędzy.
- Dużo osób mówiąc dron, ma na myśli małą zabawkę, służącą głównie do filmowania i robienia zdjęć. Natomiast jest to bardzo szerokie pojęcie. Bezzałogowy statek powietrzny może to być zarówno małe urządzenie, ale może to być urządzenie o wadze 5-10 kg służące do pomiaru jakości powietrza. Równie dobrze mogą to być również drony wojskowe ważące po kilka ton - powiedział Antoni Karaś, instruktor Dron.edu.pl.
Cywilne wykorzystywanie dronów rozpoczęło się w Polsce w 2009 roku, ale prawdziwy przełom nastąpił 4 lata później.
- W 2013 roku pojawiła się pierwsza legislacja rozróżniająca loty komercyjne od lotów rekreacyjnych. Zaczęło obowiązywać posiadanie świadectwa, kwalifikacji - powiedział Maciej Włodarczyk, kierownik działu zarządzania operacjami BSP, PAŻP.
- Razem z wejściem tych przepisów zaistniał obowiązek szkolenia się praktycznie wszystkich pilotów dronowych. Im trudniejsza operacja, tym wyższe wymagania do sprzętu, ludzi i organizacji - oznajmił Hubert Kiełbus z departamentu bezzałogowych statków powietrznych, ULC.
Z najnowszych informacji ministerstwa infrastruktury wynika, że liczba profesjonalnych pilotów dronów z odpowiednimi uprawnieniami przekroczyła już 25 tysięcy. Z kolei zarejestrowana liczba operatorów ogółem to już 85 tysięcy.
ZOBACZ: „Biznes Polska". Wykorzystanie dronów do celów komercyjnych
- Drony w swojej pracy wykorzystuję od czterech lat i to było naturalne uzupełnienie portfolio. Często firmy czy instytucje chcą zareklamować swój produkt bądź pokazać swoją siedzibę - powiedział fotograf i kamerzysta Aleksander Zieliński.
Bezzałogowe statki powietrzne poza rynkiem komercyjnym, coraz częściej wykorzystywane są w pracy służb. Przykładem jest np. Policja, która od tego roku zaczęła patrolować drogi dronami, poszukując kierowców, którzy nagminnie łamią przepisy. Kolejną służbą jest Straż Miejska, która bada jakość powietrza. Z dronów korzysta także Straż Graniczna, która wyszukuje ewentualnych łańcuchów przemytów, bądź ludzi.
Rola PAŻP
Istotną rolę w tym systemie odgrywa Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Głównym celem jej działalności jest zapewnienie bezpieczeństwa lotów.
- Drony, jako najnowszy użytkownik przestrzeni powietrznej podlegają integracji z załogowym lotnictwem właśnie przez działania PAŻP oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego - oznajmił Maciej Włodarczyk z PAŻP.
Istnieją również strefy zakazane, określa je właściwy kolor na wirtualnych mapach. Latanie nad tymi miejscami jest surowo zabronione.
- Co do zasady, zakaz latania obowiązuje nad poligonami, jednostkami wojskowymi, elektrowniami, ujęciami wody, oczyszczalniami ścieków i portami morskimi. Tam te zasady jasno są określone, można latać wyłącznie za zgodą np. właściciela. Poza tym występują również strefy elastyczne lub stałe, dlatego zawsze przed lotem należy zrobić rozeznanie, w jakiej strefie chcemy latać - powiedział Hubert Kiełbus.