„Biznes Polska". Wykorzystanie dronów do celów komercyjnych

Zapraszamy do obejrzenia całego materiału wideo
Fot. Canva

W tym odcinku spróbujemy znaleźć odpowiedzi na pytania - czy na dronach można zarobić? Jak zmieniły się niektóre usługi i branże dzięki wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych? Spróbujemy pokusić się także o nakreślenie przyszłości dronów.

- Dziś, na początku XXI wieku jesteśmy na początku tej drogi, gdzie dzięki systemom, które tworzy Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, każdy dron będzie mógł bezpiecznie wykonywać swoje operacje w polskiej przestrzeni powietrznej  - powiedział Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i od dwudziestu dwóch lat aktywny kontroler ruchu lotniczego.

Dronowy transport medyczny

- Czas epidemii jest czasem największego kryzysu lotnictwa. Od zakończenia II Wojny Światowej nie notowaliśmy takich spadków w ruchu lotniczym i okazało się, że to właśnie drony stanęły do walki z epidemią. Zaczęliśmy przewozić tym sposobem próbki covidowe - oznajmił Janiszewski.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła specjalne tunele powietrzne dla dronów testujących szybkie połączenia lotnicze pomiędzy placówkami medycznymi, a laboratoriami testującymi w kierunku koronawirsa. 

- Praktycznie od pierwszych dni powstania naszej firmy współpracujemy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Dlatego udało nam się zrobić kilka lotów testowych pomiędzy Warszawą z Sochaczewem i pomiędzy Warszawą a Pułtuskiem, gdzie przewieźliśmy próbki z punktu pobrań do szpitala - powiedział Szymon Kupaj, prezes zarządu Farada Group.

- Teraz dzięki tej współpracy planujemy setki połączeń po całej Polsce - dodał.

W biznesie każde działanie nastawione jest na zyski. Czy i w tej branży można liczyć na sukces finansowy?

- Jak w każdym biznesie, na początku trzeba zainwestować, ale z każdym dniem ta opłacalność drastycznie rośnie - stwierdził Kupaj.

Fotogrametria 

Kolejną branżą, gdzie pilot drona może szukać pracy, jest fotogrametria. Możemy ją wykorzystywać np. do sporządzania precyzyjnych map. 

12345_670

- Zasada działania fotogrametrii opiera się na znajdowaniu punktów wspólnych na zdjęciach. Program automatycznie rozpoznaje odpowiadające sobie punkty na zdjęciach z drona. Następnie bloki fotogrametryczne, czyli zbiory połączonych sobą zdjęć, są transformowane i dzięki nim są tworzone np. mapy geodezyjne - wytłumaczył Jan Sawicki z firmy Data Fly. 

Wpływ dronów na geodezję 

- Dotychczas geodeci musieli mieć fizyczny kontakt z mierzonym obiektem. Teraz dron przelatuje nad terenem i mapuje wszystko, co widzi. Można powiedzieć, że drony zrewolucjonizowały geodezję. Obecnie wszystkie firmy geodezyjne powinny stosować drony, ponieważ bez dronów usługi geodezyjne są nieopłacalne - dodał Sawicki.

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy