„Dziennikarski poker”. Czarnek: Stan wyjątkowy nie wpłynie na życie uczniów

Eksperci przewidują, że cały rok szkolny będzie mógł odbyć się w trybie stacjonarnym
Fot. pixabay.com

Na antenie Telewizji Republika wypowiadał się Minister Edukacji Przemysław Czarnek. Zapewniał, że nowy rok szkolny będzie powrotem do normalności i odpowiedzią na problemy wynikające z poprzedniego roku, który przebiegał w znacznej mierze w trybie zdalnym.

 – Idziemy do szkoły w pełnym trybie stacjonarnym. Wracamy z nadzieją, że to będzie trwało nieprzerwanie przez cały rok szkolny. Do szkół trafiły już pakiety z maseczkami i stacjami do badania temperatury, po które do 11 sierpnia zgłaszali się dyrektorzy szkół – mówił minister Czarnek.

Przemysław Czarnek opowiadał o nowych inicjatywach dla uczniów. „Mamy kilka programów, którymi chcemy uatrakcyjnić naukę dzieciom w szkołach. Dodatkowe szkolenia sportowe dla wuefistów, aby jeszcze lepiej mogli wykorzystać cztery godziny dostępne w siatce godzin. Po to, żebyśmy mogli poprawić stan fizyczny dzieci po pandemii” wyjaśniał. Zauważył, że postępującym problemem spowodowanym przez zdalne nauczanie jest krótkowzroczność. Ministerstwo ma również plan, jak poprawić wzrok uczniów.

– Nowym program jest „Poznaj Polskę” Jest to duże dofinansowywanie wycieczek szkolnych, do wielu miejsc edukacyjnych. Wszystko po to, żeby uatrakcyjnić i podnieść efektywność edukacji dzieci – zapewniał minister.

Minister Czarnek przypomniał, że dla uczniów przygotowano nowy kanon lektur. Powiększono go o „publikacje takich znamienitych mężów stanu jak Jan Paweł II i Kardynał Stefan Wyszyński”.

– Będziemy prowadzić akcję informacyjną o szczepieniach. Dyrektorzy już w pierwszym tygodniu września będą zbierać deklaracje od rodziców dzieci, którzy chcą, żeby dzieci były zaszczepione na terenie szkoły. Oczywiście nie będziemy zmuszać do szczepienia i nie będziemy dzielić dzieci na zaszczepione i niezaszczepione – komentował sytuację pandemiczną w szkołach.

– Zostawiamy dyrektorom to uprawnienie, żeby mogli wespół ze służbami sanitarnymi podejmować decyzję o trybie zdalnym. W ramach kilku dni, które dzieci będą musiały spędzić w domu w wyniku kwarantanny – tłumaczył minister.

Minister wyjaśnił, że dzieci nie będą musiały przebywać w salach w maseczkach oraz na zewnątrz. Noszenie maseczek przez dzieci zalecane jest w przestrzeniach wspólny. Przemysław Czarnek zapewnił, że tak długo, jak tylko będzie to możliwe, dzieci będą miały zajęcia z wychowania fizycznego na zewnątrz, aby zwiększyć ich bezpieczeństwo.

– Stan wyjątkowy nie będzie miał wpływu na edukację. Ma on dotyczyć tylko pasa granicy, gdzie dochodzi do wydarzeń i prowokacji. Nie będzie to miało wpływu na życie uczniów – zapewnił minister Przemysław Czarnek.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy