Były ambasador USA docenia Andrzeja Dudę. Białoruski opozycjonista chwali przemówienie prezydenta

Artykuł
Prezydent Duda zapewnił o polskim wsparciu dla tych, którzy musieli opuścić Białoruś z powodu sytuacji politycznej.
Fot. Youtube/ Prezydent.pl

To bardzo mocne przemówienie, polski prezydent zwrócił się do Białorusinów po białorusku, by okazać im wsparcie i solidarność – napisał białoruski opozycjonista Franak Wiaczorka o orędziu Andrzeja Dudy. Przemowę pochwalił również były ambasador USA w Polsce Daniel Fried.

To bardzo mocne. Prezydent Polski zwrócił się do Białorusinów po białorusku, by okazać wsparcie i solidarność z wszystkimi, którzy walczą o wolność i demokrację. Jesteśmy wdzięczni Polsce za telewizję Biełsat, programy stypendialne, przyjęcie białoruskich mediów i organizacji pozarządowych" - napisał na Twitterze Wiaczorka. Jest on doradcą Swiatłany Cichanouskiej, liderki białoruskiej opozycji.
Polski prezydent zwrócił się do Białorusinów z okazji 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

W tych dniach nasze myśli są nie tylko z tymi, którzy wówczas stoczyli długą walkę z reżimem, ale również i z tymi, którzy na całym świecie biją się o swoją wolność i elementarne prawa człowieka" – oświadczył prezydent Duda. Dziś ta walka "jest udziałem naszych sąsiadów, Białorusinów" - zaznaczył.

Prezydent Duda zapewnił o polskim wsparciu dla tych, którzy musieli opuścić Białoruś z powodu sytuacji politycznej, a także dla więźniów politycznych w tym kraju. Polska będzie dla was domem tak długo, jak będziecie tego potrzebować" - podkreślił.

Ci, którzy martwią się nacjonalizmem w Europie, powinni zwrócić uwagę na przeciwny trend: polski prezydent przemawia po białorusku, by wyrazić demokratyczną solidarność z Białorusinami" - skomentował z kolei na Twitterze Fried.

Źródło: Twitter/@AmbDanFried/@franakviacorka/dzieje.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy