Dwa miliony zł na ciasta dla pszczół. Dziś Światowy Dzień tych zapylaczy

Artykuł
Pszczoły uczestniczą w produkcji 1/3 żywności na świecie
Fot. Pixabay/hansbenn

Pszczoły uczestniczą w produkcji 1/3 żywności na świecie. Muszą odwiedzić aż 4 mln kwiatów, by zebrać nektar na 1 kg miodu. Z okazji ich święta wielkopolscy pszczelarze otrzymają 2 mln zł od Samorządu Województwa Wielkopolskiego na zakup pszczelich pokarmów. Z kolei w pociągach Kolei Wielkopolskich będą rozdawane nasiona do tworzenia kwietnych łąk.

Dwa miliony złotych przeznaczył Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego na wsparcie dla organizacji pożytku publicznego prowadzących pszczele pasieki w ramach „Programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie zakupu pokarmów pszczelich.”

W wybranych pociągach Kolei Wielkopolskich w godzinach 9 – 17.00 będą rozdawane nasiona do wysiewu łąk kwietnych. Wybór padł na pociągi, bo to jeden z najbardziej ekologicznych środków transportu. W ten sposób rozpocznie się wspólna akcja Kolei Wielkopolskich, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, pod hasłem: „Chrońmy pszczoły! Pszczoły wracają na łąkę i do lasu”.

Ponad 300 tys. gatunków roślin (ponad 87 proc.) wymaga zapylania. Skala produkcji upraw zależnych od zapylaczy wzrosła przez ostatnie 50 lat o 300 proc. Pszczoły zapylają też rośliny użytkowane do celów ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych. Jedną z nich jest bawełna, więc to m.in.i dzięki pszczołom możemy nosić jeansy czy bawełniane koszulki. Niestety w wyniku wielu czynników w tym głównie działań człowieka, pszczoły zaczynają ginąć. Aż 222 z około 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce są zagrożone wyginięciem.

 Jak pomóc pszczołom

– Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie – mówi dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak, rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu. Żeby każdy mógł pomóc trzy instytucje połączyły siły: Koleje Wielkopolskie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.

Jak można pomóc pszczołom?

1. Posiej własną łąkę kwietną

2. Zbuduj i postaw domek dla owadów

3. Zasadź rośliny pyłkodajne i miododajne

4. Pozostaw fragmenty nieskoszonego trawnika

 

Źródło: Koleje Wielkopolskie, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy