Dbajmy o nasze mamy. Szybka diagnostyka onkologiczna

Artykuł
W ubiegłym roku w Białostockim Centrum Onkologii raka piersi rozpoznano u blisko 500 pacjentów
Fot. pixabay.com

W Białostockim Centrum Onkologii ruszyła pierwsza w Polsce platforma, służąca do współpracy z placówkami POZ w zakresie zgłaszania pacjentek na badania profilaktyczne raka piersi. Kobiety mogą liczyć na szybszą diagnostykę.

Białostockie Centrum Onkologii może pochwalić się uruchomieniem pierwszej w kraju platformy, która służy do współpracy z placówkami Porozumienia Zielonogórskiego. To ważna informacja dla pacjentek, które chcą wykonać profilaktyczne badania piersi.

- Cieszę się, że to właśnie nasze centrum, jako pierwszy ośrodek onkologiczny na mapie Polski, ma możliwość korzystania z tego udogodnienia. Jesteśmy przykładem dla innych województw, że łącząc siły możemy działać jeszcze sprawniej niż do tej pory, oczywiście dla dobra naszych pacjentów - mówi Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

 Program dedykowany jest grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, czyli do kobiet w wieku 50 – 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii. W systemie lekarze mogą rejestrować także pacjentki spoza ww. grupy wiekowej, u których występują dolegliwości w obrębie piersi, tj.: guz, wyciek, wciągnięcie brodawki.

Kobiety często bagatelizują niepokojące zmiany lub odwlekają terminy badań profilaktycznych, co skutkuje gorszym rokowaniem. Lekarze pierwszego kontaktu mają najczęstszy kontakt ze swoimi pacjentami, dlatego też powstał pomysł, żeby to oni zachęcili i zmotywowali kobiety do badań – zaznacza dr n. o zdr. Elżbieta Potentas, kierownik i koordynator organizacyjny Centrum Chorób Piersi BCO

- Od wielu lat obserwujemy pogarszającą się zgłaszalność kobiet na badania profilaktyczne a wzrost ilości nowych zachorowań na choroby nowotworowe. Zmiany uwarunkowań prawnych, organizacyjnych, finansowych doprowadziły do sytuacji, w której profilaktyczna mammografia wykonywana jest w zaledwie 30 proc. Problemem jest dotarcie do kobiet z zaproszeniem na badanie lub przekazanie informacji o możliwości wykonania badań profilaktycznych – zauważa dr Joanna Zabielska-Cieciuch, wiceprezes Zarządu Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie.  Dlatego inicjatywa Białostockiego Centrum Onkologii spotkała się z ogromną aprobatą naszego środowiska.

Po zarejestrowaniu i wysłaniu danych, pacjentki w systemie przez lekarza POZ, osoba kierująca otrzymuje komunikat o prawidłowym dodaniu danych, a to oznacza, że zostały przesłane do BCO. W centrum rejestratorki medyczne na bieżąco kontaktują się z pacjentkami i umawiają panie na badanie lub wizytę w Poradni Chorób Piersi.

W ubiegłym roku w Białostockim Centrum Onkologii raka piersi rozpoznano u blisko 500 pacjentów, do 16 sierpnia br. tych rozpoznań jest prawie 400. W 2020 roku w BCO wykonano ponad 9 tysięcy mammografii i ponad 7 tysięcy USG piersi. W roku bieżącym blisko 8 tysięcy pacjentek miało badanie mammograficzne, USG piersi – prawie 6 tysięcy (stan na 16.08.2021).

Źródło: Kurier Poranny

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy